• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Купувам Intel CPU за Лаптоп(TDP=35W)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
384
401
Момци, како што гласи насловот, барам Sandy Bridge или Ivy Bridge процесор за лаптоп со TDP=35W. Пожелно е да е некој од следниве:

1. Intel Core i7-3612QM processor (2.1 GHz, SC turbo up to 3.1 GHz, 6 MB L3 cache), Quad 35 W
2. Intel Core i7-3520M processor (2.9 GHz, SC turbo up to 3.6 GHz, 4 MB L3 cache), Dual 35 W
3. Intel Core i5-3320M processor (2.6 GHz, SC turbo up to 3.3GHz, 3MB L3 cache), Dual 35 W
4. Intel Core i5-3210M processor (2.5 GHz, SC turbo up to 3.1GHz, 3MB L3 cache), Dual 35W
5. Intel Core i3-3110M (2.4 GHz 1600 MHz/3 MB L3 cache, dual core, 35 W)
6. Intel Core i5-2450M processor (2.5 GHz, SC turbo up to 3.1 GHz, 3 MB L3 cache), Dual 35 W
7. Intel Core i3-2370M (2.4 GHz, 1333 MHz/3 MB L3 cache, dual core 35 W)
8. Intel Core i3-2350M processor (2.3 GHz, 3 MB L3 cache) Dual 35 W
9. Intel Core i3-2330M processor (2.2 GHz, 3 MB L3 cache) Dual 35 W

Сакам да живнам HP Pavilion g6-2325el, па така очекувам пристојни цени(ако воопшто добијам некаква понуда). Предност би имале i7, i5, бидејќи не знам дали i3 би направил некаква разлика од постоечкиов Пентиум B960.

Благодарам однапред.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,065
1,637
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
 • Ја почнал/а темата
 • #3

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
384
401
Да, да, видов дека има на Али и Ибеј. Сепак фала за трудот :) . Инаку идејата ми беше случајно дан најдам локално, овде, ем побрзо за мене, ем би му ја очистил фиоката на некој што му изгорел лаптопот :D
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
921
904
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
А како ќе го намонтираш на лаптоп?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
384
401
Имај предвид дека тој ладнак е наменет за послаби процесори и дека на појаките ке ти грее мн повеќе.
На нет видов дека истиот го користат и за помоќните процесори, ваљда е capable да лади процесор што би трошел фулл 35W. Во секој случај замерката ти е на место ( да бидам искрен, на прв поглед, и мене ми беше сомнителен ладњакот) , и најверојатно ќе играм на "сигурно", и максимум би одел со i5, кревам раце од i7 quadcore.
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
850
961
Чим си знаеш дека лаптопот со неговиот кулер подржува TDP=35W тогаш слободно барај си процесор до таа ватажа (и7), и нештеди на добра термална паста.
Совет исто ако гледаш да кренеш стар лаптоп обавезно ССД во случај да немаш. Лаптоп со и3 прва генерација почна да лета со ссд од 60гб, за 800 денари земено.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
384
401
Чим си знаеш дека лаптопот со неговиот кулер подржува TDP=35W тогаш слободно барај си процесор до таа ватажа (и7), и нештеди на добра термална паста.
Совет исто ако гледаш да кренеш стар лаптоп обавезно ССД во случај да немаш. Лаптоп со и3 прва генерација почна да лета со ссд од 60гб, за 800 денари земено.
ССД може да крене и Core2Duo :D , така да ССД и минимум 8гб РАМ обавезно :)
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,917
4,305
Ethermine
www.facebook.com
ССД може да крене и Core2Duo :D , така да ССД и минимум 8гб РАМ обавезно :)
Имам јас лаптопи со core2duo си работат мазно со ссд али без целосните привилегии ради сата портот што е постар тип односно сата2. Така да околу 200мб r/w ке имаш од севкупните 500/300.
 

mickeymkd

Intern
7 јануари 2009
413
42
Немора да значи дека ќе функционира кој било процесор од тие што ги имаш наведено на матичната што ја имаш со процесорот B890 иако сокетот е ист кај сите. Во maintenance manual за G6 има 10 различни модели на матични плочи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
384
401
@mickeymkd, Прочитано и проверено (за мојата плоча) 10000 пати пред набавка :D. Тој што го купив си функционира беспрекорно.
 

mickeymkd

Intern
7 јануари 2009
413
42
Ок чим е така. Дека и јас сакав да го сменам процесорот на друг модел на лаптоп па се испостави дека можам да го сменам со друг пентиум само а не со некој од и3 или и5 ради матичната иако сокетот е ист.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
384
401
Ок чим е така. Дека и јас сакав да го сменам процесорот на друг модел на лаптоп па се испостави дека можам да го сменам со друг пентиум само а не со некој од и3 или и5 ради матичната иако сокетот е ист.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Најверојатно си имал чипсет што не ги поддржува појаките процесори. Знам дека во многу Ацери со вакви Пентиуми чипсетот беше HM70(барем така мислам) па тој чипсет работеше само 30 минути со i3 па нагоре, не ги поддржуваше. Затоа покрај сокет, треба и чипсет да се провери.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,088
Мислења
838,217
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно