1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купувам IBM PS/2 CRT или сличен постар CRT монитор

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од toshex, 14 Февруари 2019.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,816
  18 Септември 2013
  Машко
  Купувам монитор за да оди со IBM Personal System 2 Model 70 / 386

  Ми треба нешто со Vintage изглед, по можност оригинал IBM PS2 серија монитор... Праќајте понуди.
   
  На Lazarko и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 2. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  proveri po firmive za elektronski otpad
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,816
  18 Септември 2013
  Машко
  Па не е ко да имаат каталози а не ми се губи цел ден да идам натака навака. Пишав на ФБ група ама очекувам дека и по фирмиве ко и таму не се замараат со конкретни модели туку само викаат имам таков и ти праќаат слика од рандом ЦРТ монитор.

  Затоа решив и тука да постирам, пошо тука барем луѓево знаат шо е слично, шо е исто, а шо нема врска со тоа што се бара (претпоставувам).
   
 4. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Тоа ако му го испрати од Америка преку USPS што е државна пошта те интересира колку ќе кошта?
  Претпоставката за калкулација е дека кутијата ќе биде 50x50x50 големина и тежина од 20кг.

  upload_2019-2-15_8-27-8.png

  Мислам дека тошекс не е толку закоравен vintage колекционер, ќе му помине фазава. :)
   
  На toshex, krema, Lazarko и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Хилјаду му бубњева драрквуда! Не знаев дека е толку шипингот. Може по обична пошта е поефтино?
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Тоа е обична пошта.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,816
  18 Септември 2013
  Машко
  Од америка освен ако не пишува Free Shipping или пак некоја ситна сума веќе на производот никако не се нарачува. За една од 500 грама конзола (Нинтендо NES) ми имаат барано 40-70 долари за шипинг. Среќа ми излегоа членови од форумот кои идат натака за тоа ама кој ќе ти најде монитор да ти влечка од америка, посебно коа кај нас ЦРТ монитори за 500 денари и помалку се движат.

  Работава е само да се најде сличен модел, а верувам дека ги имало само да ми текнело некои 10 години порано пред сите да ги исфрлаат у ѓубре :)
   
 9. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,816
  18 Септември 2013
  Машко
  Ова е монохроматски модел (црно бел) и не е лош дил ама тоа шипингот сигурно ќе биде катастрофа и кој знае дали би преживеал. Затоа за вакви ствари само локално :) А и локално поевтино сигурно ќе се најде. Искрено и ЛЦЦ од таа ера може некое, битно естетиката да се запази ми е.
   

Сподели

Вчитување...