• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Купено Купувам HDMI dummy plug

Статус
Затворена за нови мислења.

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.651
11.000
Скопје
Мајнерите користат вакви, јас направив еден рачно, работи ама изгледа грдо.

Ми треба да може лаптоп со затворен екран да продужи да стрима видео/аудио. Му треба да мисли дека праќа слика на некој панел.

Вака изгледа.

1643061438753.png
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
А со "Do Nothing" во Power Options не ти брка работа?
Така не продолжува да свети екранот?
Јас колку што контам тој сака даго изгасни екранот а лаптопот да продолжи да стрима или што и да прави таму.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.651
11.000
Скопје
Така не продолжува да свети екранот?
Јас колку што контам тој сака даго изгасни екранот а лаптопот да продолжи да стрима или што и да прави таму.

Така. Кога ќе го поклопиш екранот останува да работи лаптопот ама пошто го гаси магнетот екранот клиентите се бунат со резолуција. Работи одредено време па стримаш игрица од него дава 640х480 и неможеш да смениш.

Пиша еден член во пп 250 den. @Маша изгледа истиот :)
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.039
8.225
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Имаш опција и да го извадиш магнетот да не се активира хал сензорот.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.039
8.225
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Рачунај дека хдми конекторот е врзан директно на процесор, еден мал дефект или лош контакт од тоа чкартниот хдми плаг и фрли го лаптопот, јас не би ставал такво нешто да ми седи приклучено 24/7, ама што знам, може сум само параноичен од што сум се изнагледал дефекти.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.651
11.000
Скопје
Не за 24/7 нормално по потреба.

Него клуч, зедов едно па ќе видам кога/како ќе го користам.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3.291
3.909
А софтверски да го изгасиш екранот, со некое програмче што има таква можност?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.197
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно