1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Купено Купувам GTX 1060 6GB / менувам RX570

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од toshex, 25 Јануари 2020.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,303
  4,517
  18 Септември 2013
  Машко
  Купувам Nvidia GTX 1060 6GB верзија. Барам стрикно nVidia и 6GB модел ради тоа што ќе се користи за цртање на големи резолуции во Photoshop и останати програми за цртање кои играат подобро со nVidia CUDA отколку со AMD.

  Буџет 6500. (не праќајте понуди над овој буџет)
  (за жал ја пропуштив приликата да земам inno3d од @gOJDO пошо не сум прател ко шо треба)

  Исто така постои опција за замена за RX570 4GB со моја доплата.
   
 2. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,237
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  1060 9Гб за 6500? Сериозно?
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,303
  4,517
  18 Септември 2013
  Машко
  Не треба да се објаснувам ама еве да не бидам лош:

  Веќе се продаваат за околу 7000-8000 во просек, и ко шо спомнав Гојдо продаде 12 такви за по 6500. Така што не е нечуено и чудно, така?

  Исто така ќе напоменам дека картичкиве се доста стари модели (три ипол години, 2016 Јули излегоа), и цените ќе идат само надоле. Мене не ми се брза.

  За околу 12000 имаш нови 1660, кои со дилерски цени се и уште поевтини. Ако ги земеш од грчка пример после поврат на ДДВ ти доаѓаат 10500. Нови, поефикасни, подобри картици, со 3 години гаранција кои имаат 1408 куда јадра наспроти 1280те на 1060 6ГБ. Така шо не знам колку очекуваш да се проценуваат 1060 графички во 2020?

  upload_2020-1-25_19-44-27.png

  Да плати некој близу 150 евра за 1060 сега? Па почекај месец дена, собери и додај уше 40-50 евра и купи си 1660 под гаранција.

  За гејминг перформанси 580 8ГБ се околу или испод 5000 денари, а се на исто ниво со 1060 6ГБ во најмала рака. Мислам дека предноста во CUDA јадра не вреди повеќе од 1500 денари над тоа, и спремен сум да почекам да цените паднат за некој месец на оваа цена.
   
  Последна промена: 25 Јануари 2020
  Tomislav96, zipi123, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,394
  13,460
  23 Јануари 2008
  Манга
  Тие Inno3D беа најлошите картички од GeForce 10 серија кои ги имам видено до сега. Перформанси имаа како добра 1060 3GB.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,303
  4,517
  18 Септември 2013
  Машко
  Бројот на куда јадра сигурно не им беше помал од на било која друга 1060 6Г, а тоа е се шо ми е битно мене. Како и да е, гарантирам дека ако не денес, за месец дена ќе има изобилство 1060ки за овој буџет, а ако нема ќе си купам 1660 на ново и решен проблем. Никому не ставам пиштол на чело да ми продаде.

  Само го следам пазарот и од искуство знам дека нешто шо денес го продавам по најниско шо мене ми одговара, за месец дена ќе треба за 500-1000 да го спуштам ако се нема продадено. А да не се лажеме, има 1060ки во изобилство и коа ќе почнат повеќето да ги продаваат ќе бидат евтини ко копани радеонки.

  Сите тука се фураме со тоа последна цена, ама нешто шо не го користиш и ти седи само губи на вредност секој ден. А користениов хардвер не е биткоин па да му рипне цената ради некоја причина утре.

  П.С: Релевантно за огласот, ако мислите дека имате појак модел некој кој знае како клокан и гломазен чисто да знаете дека повеќе ми одговараат потивки и помали картици. Ко шо кажав оваа картица ми треба стрикно за фотошоп на секундарен компјутер.

  Имам 2060 Супер за игрици, имам HTPC за гледање филмови... значи стрикно наменски за фотошоп ми треба 1060 за одреден буџет. Толку. Фреквенции, РГБ, 3 слота картици и цело тоа џиџи миџи ни денар плус не ми вреди мене лично.
   
 6. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  779
  846
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Можеби ќе се најде некој да му излезе во пресрет на Тоше. Никогаш неправете предрасуди дали вреди или не кога си напишал дека толку има, ако имал повеќе ќе понудел повеќе мислам. Сепак се работи за член што знам е искрен и интузијаст на хардвер, кој склопувал доста стари харвери и не му е до заработка на туѓа сметка..
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,374
  3,696
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не да се копани туку прекопани се скоро сите 1060ки .
  Најјпродавани за мајнинг и најјсплатливи беа баш ЕНевидијата од 1060 3гб па се до 1080Ti 11GB.
  За само (гејминг по огласиве се навистина користени околу 10% )
  Затоа помири се со фактот дека има многу ретко користени за гејминг графички.
  А за ефтини 1060ки 6гб ке има наскоро за под 100е.
   
  Mario.Bog, toshex и на Tomislav96 им се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,303
  4,517
  18 Септември 2013
  Машко
  Купено од @champagnepepe, може клуч на темата.


  ЕДИТ: Купено 1060 Strix 6GB за 7000 денари со преостаната гаранција.
   
  gOJDO, Tomislav96, Mario.Bog и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,237
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @toshex уствари у право си
   
  Mario.Bog, StefAngel и на toshex им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...