• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Купувам батерија за Lenovo ThinkPad E560

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Купувам батерија за Lenovo ThinkPad E560, не мора да е во најдобра состојба ама да држи џус. Ако има некој нека понуди.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
678
717
Скопје

Катастрофа се сите овие батерии. И да продава некој ќе биде со ужасен battery life. Никогаш не би купувал половна батерија за лаптоп. После 1-2 години драстично паѓа животен век. Барем мене ми е такво искуството со сите лаптопи, освен MacBook.
Моментално терам ThinkPad T580, 2 батерии има, тотал држат под 1 час. После 2-3 год употреба.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Катастрофа се сите овие батерии. И да продава некој ќе биде со ужасен battery life. Никогаш не би купувал половна батерија за лаптоп. После 1-2 години драстично паѓа животен век. Барем мене ми е такво искуството со сите лаптопи, освен MacBook.
Моментално терам ThinkPad T580, 2 батерии има, тотал држат под 1 час. После 2-3 год употреба.
И јас ова го имам слушнато и некои работи не ми се јасни. На моите лаптопи батериите сите држеле повеќе години без никаков проблем. Најстариот лаптоп е 14 години со истата батерија, трае околу 20 минути сеуште. 8 години HP 430 трае 2 часа, Latitude 5590 веќе 4 години батеријата трае 4+ часа.

Thinkpad-ов го добив поклон од пријател на кој му спремив нов лаптоп и планирам да го користам за мене, батеријата е скроз цркната а лаптопот е 4 години само стар. Се мислам дали да нарачам од Аљиекпрес, ги има по 40 долари плус 15 долари шипинг.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
82
81
И јас ова го имам слушнато и некои работи не ми се јасни. На моите лаптопи батериите сите држеле повеќе години без никаков проблем. Најстариот лаптоп е 14 години со истата батерија, трае околу 20 минути сеуште. 8 години HP 430 трае 2 часа, Latitude 5590 веќе 4 години батеријата трае 4+ часа.

Thinkpad-ов го добив поклон од пријател на кој му спремив нов лаптоп и планирам да го користам за мене, батеријата е скроз цркната а лаптопот е 4 години само стар. Се мислам дали да нарачам од Аљиекпрес, ги има по 40 долари плус 15 долари шипинг.
Види само како оди работата со царина + батерии, да не ти прават проблем некаков.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,341
4,117
И јас ова го имам слушнато и некои работи не ми се јасни. На моите лаптопи батериите сите држеле повеќе години без никаков проблем. Најстариот лаптоп е 14 години со истата батерија, трае околу 20 минути сеуште. 8 години HP 430 трае 2 часа, Latitude 5590 веќе 4 години батеријата трае 4+ часа.

Thinkpad-ов го добив поклон од пријател на кој му спремив нов лаптоп и планирам да го користам за мене, батеријата е скроз цркната а лаптопот е 4 години само стар. Се мислам дали да нарачам од Аљиекпрес, ги има по 40 долари плус 15 долари шипинг.
A зошто не од Итраде? Ако ја немаат па да нарачуваш, ама ако ја имаат нема логика, цените се многу пристојни.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
A зошто не од Итраде? Ако ја немаат па да нарачуваш, ама ако ја имаат нема логика, цените се многу пристојни.
Ја немаат на лагер, утре ќе ги барам да прашам дали може да ми донесат и по која цена. Иначе да, цената е пристојна.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
678
717
Скопје
И јас ова го имам слушнато и некои работи не ми се јасни. На моите лаптопи батериите сите држеле повеќе години без никаков проблем. Најстариот лаптоп е 14 години со истата батерија, трае околу 20 минути сеуште. 8 години HP 430 трае 2 часа, Latitude 5590 веќе 4 години батеријата трае 4+ часа.

Thinkpad-ов го добив поклон од пријател на кој му спремив нов лаптоп и планирам да го користам за мене, батеријата е скроз цркната а лаптопот е 4 години само стар. Се мислам дали да нарачам од Аљиекпрес, ги има по 40 долари плус 15 долари шипинг.
Најверојатно затоа што воопшто не ја пазам батеријата. Секогаш ја полнам дур работам.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,341
4,117
Ја немаат на лагер, утре ќе ги барам да прашам дали може да ми донесат и по која цена. Иначе да, цената е пристојна.
Прашај и во Inet, може да изненадат со 3500 денари, а може да изненадат и со 17500 денари. Зависи како се завртело тркалото за таа батерија во моментот.ж

Нарачувањето е ептен тапа за батерии во моментов, или нема воопшто шипинг или е прескап.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Прашај и во Inet, може да изненадат со 3500 денари, а може да изненадат и со 17500 денари. Зависи како се завртело тркалото за таа батерија во моментот.ж

Нарачувањето е ептен тапа за батерии во моментов, или нема воопшто шипинг или е прескап.
$15 е шипингот. Пратив меил и во Инет па ќе видиме што ќе речат.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,376
10,337
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
И јас ова го имам слушнато и некои работи не ми се јасни. На моите лаптопи батериите сите држеле повеќе години без никаков проблем. Најстариот лаптоп е 14 години со истата батерија, трае околу 20 минути сеуште. 8 години HP 430 трае 2 часа, Latitude 5590 веќе 4 години батеријата трае 4+ часа.

Thinkpad-ов го добив поклон од пријател на кој му спремив нов лаптоп и планирам да го користам за мене, батеријата е скроз цркната а лаптопот е 4 години само стар. Се мислам дали да нарачам од Аљиекпрес, ги има по 40 долари плус 15 долари шипинг.

Порано се користеа литиумски ќелии, најчесто 18650, сега се користат Lithium packs.

Ако една ќелија на старите откаже, другите 5 работат, некоја ќе ослабе пак другите работат. Ќесите што денеска се ставаат се потеники, поголем капацитет ама изгледа одат одеднаш. И отекуваат како Шварценегер во Командо (во не така ретки случаи).

View: https://youtu.be/y73J4aqkp0g?t=4841:D
:D:D:D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Им пишав меил на itrade, „почитувани на сајтот гледам батерија таа и таа по таа цена ама нема на лагер, али можете да нарачате и донесете и по која цена“?

И одговориле ни два ни три: „Ќе стигне во Декември“. Ни добар ден, ни ништо, само 4 збора, ќе стигнела во декември. Замолив за резервација и толку, нема повеќе одговор. Така да, штознам, пробај прашај ги, може ќе бидат пољубезни и нема да штедат зборови, ти си помлад и позгоден, кој знае....
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,993
7,881
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Им пишав меил на itrade, „почитувани на сајтот гледам батерија таа и таа по таа цена ама нема на лагер, али можете да нарачате и донесете и по која цена“?

И одговориле ни два ни три: „Ќе стигне во Декември“. Ни добар ден, ни ништо, само 4 збора, ќе стигнела во декември. Замолив за резервација и толку, нема повеќе одговор. Така да, штознам, пробај прашај ги, може ќе бидат пољубезни и нема да штедат зборови, ти си помлад и позгоден, кој знае....

А што не се јавиш или да отидеш културно кај нив па да си се договориш? Со мене преку телефон биле љубезни и услужливи колку што се сеќавам.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,341
4,117
Им пишав меил на itrade, „почитувани на сајтот гледам батерија таа и таа по таа цена ама нема на лагер, али можете да нарачате и донесете и по која цена“?

И одговориле ни два ни три: „Ќе стигне во Декември“. Ни добар ден, ни ништо, само 4 збора, ќе стигнела во декември. Замолив за резервација и толку, нема повеќе одговор. Така да, штознам, пробај прашај ги, може ќе бидат пољубезни и нема да штедат зборови, ти си помлад и позгоден, кој знае....
А не јас се чув, ама нема од мојата што ја барам. Не правеле тие двете фирми што ги носат. Него дека рече 15еур шипинг па тоа мислев од каде го најде, дали од алија или друго место. Мене од алија 225еур па и 1700еур шипинг ми нудат. Изгледа дека радиоактивна е батеријата...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А што не се јавиш или да отидеш културно кај нив па да си се договориш? Со мене преку телефон биле љубезни и услужливи колку што се сеќавам.
21 век е таман работа да треба за e-shopping породавница да „одам таму“. А за јавување која е поентата кога како што гледам знаат да читаат. Само имејл, за после ако усерат бујрум на форум бнова тема и мејл како доказ.
Мислењето е автоматски споено:

А не јас се чув, ама нема од мојата што ја барам. Не правеле тие двете фирми што ги носат. Него дека рече 15еур шипинг па тоа мислев од каде го најде, дали од алија или друго место. Мене од алија 225еур па и 1700еур шипинг ми нудат. Изгледа дека радиоактивна е батеријата...
Ја ги ја: 34.96US $ 8% OFF|45N1760 45N1761 45N1762 45N1763 76+ Battery for Lenovo ThinkPad E550 E550C E555 E560 E565 45N1763 48Wh laptop 6cell|Laptop Batteries| - AliExpress
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
EDIT: itrade ми одговориле потврдно дека ќе ми направат резервација. Чекам уште од Инет информација што ќе ми понудат, бренд/цена па ќе им уплатам капар на едните или другите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,359
Членови
30,795
Најнов член
NeSteArni
На врв Дно