• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Купувам AVR / Surround Receiver и Surround звучници

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,272
1,529
Добра понуда е ова ептен ме замисли. Само ме интересира дали ќе имам проблем ако ги пуштам на појако појачало од тоа што се рејтнати? Имам 105w по канал AVR и кога слушам музика обично го пуштам додека не почнат да клипнуваат звучниците.
Шансите да направиш "бељa" се многу поголеми со послабо појачало, а оптеретено, отколку со појако, а контролирано :)

IMHO of course.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,670
3,039
Поврзав и... Феноменално. На добар филм со добар 5.1/DD микс, откровение, дури би рекол повеќе осетив апрејд на целото movie experience откако го средив звукот отколку со апгрејдот од Sony 55" VA LED на 65" LG C9 OLED.
Нормално. Кога ќе додадеш и сабвуфер, истото ќе го напишеш.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,975
12,193
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
 • Ја почнал/а темата
 • #80

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,364
2,855
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
BUMP :)

Atmos AVR - Denon X1600H или слично
Сабвуфер - Yamaha или сличноSent from my SM-N960F using Tapatalk
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Почекај блек фрајдеј. Лани Аудио Центар Болин имаа попусти, можно е пак оваа година да има.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@omegaRED имам одличен JBL Woofer кој и не го користам баш
ама имам едно правило дека ништо не изнесувам од дома доколку не сум ептен очаен или навистина немам намера да го користам понатаму...
како што рече @masterwu секоја година традиционално Аудио Центар Bolin дава 10-20% заради Новогодишни празници...

EDIT: NOTE: Си повлеквит меракот... (израз кој најверојатно го научив на Форумов)
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #83

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,364
2,855
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
БУМП, ќе видам што ќе има за Black Friday, а може и од Германија ќе нарачам некој Denon X1600H, но сепак ако некој прави апгрејд, и двајцата да си завршиме работа :)

@Глупав кој модел JBL вуфер?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #84

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,364
2,855
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
UP

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
БУМП, ќе видам што ќе има за Black Friday, а може и од Германија ќе нарачам некој Denon X1600H, но сепак ако некој прави апгрејд, и двајцата да си завршиме работа :)

@Глупав кој модел JBL вуфер?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
чудно... сигурен сум дека не ми стигна ping...

имено можам да ти кажам ако ти значи, земан е од Bolin, мислам дека е од Studio класата,
сепак како што реков иако ретко го користам
не изнесувам работи од дома, само внесувам.... така ме учеа

евентуално ептен ретко користам NI Traktor ако те интересира ;)
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
205
172
БУМП, ќе видам што ќе има за Black Friday, а може и од Германија ќе нарачам некој Denon X1600H, но сепак ако некој прави апгрејд, и двајцата да си завршиме работа :)

@Глупав кој модел JBL вуфер?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #87

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,364
2,855
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
Знам, видов :-( Вистински попусти.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Чудно е што ги немаат поскапите модели како 3600 или 3700.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #89

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,364
2,855
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Во Болин лани ова време, а и пролетта, имале добри понуди. Им пишав вчера дали ќе имаат некаква акција/понуди за Black Friday, не ми одговорија, денес им се јавив, имале по едно - две парчиња X1600H и X2600H и X2700H, ама не знаат дали ќе имаат понуди за Black Friday, редовните цена од интернет што се со 5% попуст за плаќање веднаш.

Епа, има разлика.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
205
172

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
336
764
Чудно е што ги немаат поскапите модели како 3600 или 3700.
Не е чудно, може да ги продадат по без-попустна цена, затоа не ги спуштаат.

Епа, има разлика.
Има. За добра цена ни гаранција не ми треба, ќе простам и срцеви палпитации ако се расипе. (*)

(*) И онака не може да се сервисира. Сервисирање на рисивери во основа се сведува на менување цела пот-плоча.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Не е чудно, може да ги продадат по без-попустна цена, затоа не ги спуштаат.Има. За добра цена ни гаранција не ми треба, ќе простам и срцеви палпитации ако се расипе. (*)

(*) И онака не може да се сервисира. Сервисирање на рисивери во основа се сведува на менување цела пот-плоча.
Воопшто немаат на лагер од поскапите рисивери во медиа маркт, на тоа мислев, а не дали се на попуст :).
Мислењето е автоматски споено:

Во Болин лани ова време, а и пролетта, имале добри понуди. Им пишав вчера дали ќе имаат некаква акција/понуди за Black Friday, не ми одговорија, денес им се јавив, имале по едно - две парчиња X1600H и X2600H и X2700H, ама не знаат дали ќе имаат понуди за Black Friday, редовните цена од интернет што се со 5% попуст за плаќање веднаш.

Епа, има разлика.
Ништо, изгледа ќе треба да се малтретираме од странство да купуваме.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #93

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,364
2,855
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Има. За добра цена ни гаранција не ми треба, ќе простам и срцеви палпитации ако се расипе. (*)

(*) И онака не може да се сервисира. Сервисирање на рисивери во основа се сведува на менување цела пот-плоча.
Повеќе ми беше муабетот дека стварно е голема разлика во цената, преферирам локално и со гаранција за слична цена, нека е и 5-10% поскапо, ама не 20-30%.

И ме чуди во ваква состојба каде и купувачи и продавачи во вакви слични акции купуваат и продаваат повеќе, некој да не знае дали воопшто ќе има нешто :rolleyes:. А секаде Black Friday е веќе на големо во тек - Amazon имаат веќе 10 дена попусти.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
336
764
Во ова време, се продава тоа што е на лагер. Надополнување на лагер е проблем, и поради ограничувања на транспорт, и поради намалување на производство. И на глобално ниво е слично - Yamaha скоро 2 години го немаат обновено Aventage возниот парк, на пример (не го сметам она low-end парче што се појави ради реда пред некој ден).

Зошто воопшто споредувате цени од соседството со цени овде? Две работи се очигледни:
 1. Цените во соседството (особено земјите кои се дел од ЕУ) ќе бидат многу често (не секогаш) пониски (особено во комбинација со поврат на данок и шверцање на парчето); и,
 2. Колку и да се убедуваме, на крајот најважно излегува да се плати помалку, па дури и да се подложи човек на малтретирање од било кој тип.
Во тој контекст е и споредбата со Амазон од било кој тип. Несериозно е. Како да очекувате маалска бакалница да има подобри цени од КАМ.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,948
Скопје
Во тој контекст е и споредбата со Амазон од било кој тип. Несериозно е. Како да очекувате маалска бакалница да има подобри цени од КАМ.
Јас целосно се служувам со тебе, меѓутоа Болин Аудио Центар не треба да биде маалска бакалница. Па сепак во Скопје сме, не во Пехчево (без навреда). Колку толку има пазар тука, се врти промет меѓу народ. Попуст скоро и да нема, ствари генерациски стари по иста цена се продаваат или идат на распродажба после многу години. Ова е повеќе кон нив насочено отколку кон тебе, ама како очекуваат да имаа промет и обрт кога не се излегува со некои сезонски понуди, или периодични.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #96

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,364
2,855
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Не ги споредував цените на Амазон, реков дека има веќе десетина дена Black Friday понуди, наместо само 2-3 дена како минатите години.

А на крајот на краевите, па и не гледам причина да давам 100-200е повеќе ако не добивам ништо повеќе освен локална гаранција, која ако купам од Грција, на пример, во случај да се случи нешто пак би можел во нормални услови да ја активирам и таму - со трошоци за пат и кафе во Солун, а одењето во Солун мене барем не ми е некое кој знае какво малтретирање.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Последна промена:

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
336
764
Јас целосно се служувам со тебе, меѓутоа Болин Аудио Центар не треба да биде маалска бакалница.
Во споредба со кого? MediaMarkt?

MediaMarkt договара цени на ниво на подружници во 10+ земји. АудиоЦентар е една единствена продавница.

Кога MediaMarkt купува од Denon, купува илјадници рисивери. Согласно на тоа, цената е поинаква, маргината им е поголема, просторот за спуштање е порелаксиран.

Ова е повеќе кон нив насочено отколку кон тебе
Јасно. Мене ни од џеб ни в џеб. Секој си прави со своите пари што сака.

Тоа нема да ги промени вистините кои ги наведов погоре.

па и не гледам причина да давам 100-200е повеќе
Поддржувам.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
205
172
 • Ја почнал/а темата
 • #99

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,364
2,855
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Купен Denon AVR X2700H и во меѓувреме уште еден сет Yamaha NS-P51, ама малку лоша калкулација со бројот на излези и звучници, па вториот центар што сакав за заден сараунд ми е вишок.

Останува уште сабвуфер, ама тоа може да почека.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,948
Скопје
Купен Denon AVR X2700H и во меѓувреме уште еден сет Yamaha NS-P51, ама малку лоша калкулација со бројот на излези и звучници, па вториот центар што сакав за заден сараунд ми е вишок.

Останува уште сабвуфер, ама тоа може да почека.
Честито, баш ми е драго. Со мерак да го слушаш!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,654
Мислења
829,784
Членови
28,656
Најнов член
viddo
На врв Дно