• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Купувам AVR / Surround Receiver и Surround звучници

 • Ја почнал/а темата
 • #52

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,827
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
ОК, ајде овака:

Denon AVR-X1600H за рисивер, 35,990.00 (-5% сигурно).
Taga In Move Surround Set за 5.0 звучници, 12,000.00 (-5% сигурно).
Yamaha NS-SW100 за вуфер, 10,990.00 (-5% сигурно).

Добиваш веднаш 5.1 систем, на кој можеш да му додадеш висински звучници за Atmos или понатаму да смениш за подобри звучници (ако сметаш дека треба).

Грубо 56,000.00 денари.

Не е 500е (duh!), но добиваш функционален систем кој има одлична основа за идни подобрувања (ако треба).
Ги бива ли Taga звучниците?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
273
609
Во овој спорт во голема мерка е what you pay is what you get, ама идејата беше да се држиме до што помал буџет.

Pioneer сетот кој го спомна претходно е реално подобар, ама двојно поскап. Со тоа што наместо 24,000 за Пионир 5.0 сетап, би одел на Клипш - ама тоа е веќе 30,000 за 5.0 и веќе отидовме јабана со сумата.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
638
512
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Истото го гледав прееска :)

@omegaRED гледај да има мрежа рисиверот, многу ќе ти олесни за стримање. Штета за затворените граници, 490 евра беше 4500H во Грција во прв квартал. Лани за Black Friday имаа многу добри цени на аудио опрема барем од она што гледав во MediaMarkt.gr.
Немој бе немој да ме потсетуваш на 4500ката за 500 евра... ми се плаче. :(
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,368
3,891
Скопје
Тоа било навистина once-in-a-lifetime цена за AVR-X4500H имајќи предвид дека во моментов е над 1,000 евра во Германија.
Беше, @masterwu сакаше да го земе ама аш влез :)

За Тагава ќе ти требаат некои сталки, или ако имаш каде да ги монтираш барем предните. Пионирот изгледаат подобро барем според мене, би требали и да се подобри. Ниска им е осетливоста и на едните и на другите, појачалото не е баш најсјајно на сите канали, ама тоа е, топ ќе ти биде :)

Е сега што вика @InSides како се качува цената секогаш уште малку има нешто подобро, ама мислам дека и со Клипшот пак си над 30. Ако си за земање, на лице место преговарај за цена, во Болин знаат и 10% да спуштат. Зец ми личи дека сака да продаде. А додека си во Капиштец, помини и до Алфа аудио, супер место и приемчив персонал. Сите се расположени за преговарање, криза е јеби га.

Немој бе немој да ме потсетуваш на 4500ката за 500 евра... ми се плаче. :(
Ќути, ја купив 2500H, за недела дена 2600H беше 80 евра поевтин :mad:. 4500-ката беше понудиште.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #56

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,827
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Вчера ги слушнав Pioneer S-RS55TB. Не знам дали беше до звучките, појачалото или музиката ама звукот беше... потпросечен. Башка изгледа само тој примерок во Техномаркет, изложен неколку години... Отпаѓа. Го слушнав и Sony HTG700, да не ти се верува дека звукот доаѓа од f-n саундбар - неверојатно - гласен и динамичен. Само нема стерео слика, просторно позицинирање онака... Просек.

Утре ќе појдам до Болин, сакам да ги слушнам Yamaha NS-F51, во комбинација со Yamaha NS-P51 би излегле слична цена, и оставам простор или од старт или малку подоцна да земам и Yamaha NS-SW100 вуфер.

Се решив првично да одам на 5.1 ресивер, па за некој месец апгрејд на Atmos AVR и дополнителни 2 звучници - или горе ќе ги поставам или пак top-firing модули.

Така да некој евтин AVR кој има HDMI ARC, DTS MA / Dolby True HD исто така е опција, ако некој продава.

Има на оглас еден Onkyo TX-NR509 за нешто над 100е, и тоа ќе заврши работа за месец - два.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
638
512
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Вчера ги слушнав Pioneer S-RS55TB. Не знам дали беше до звучките, појачалото или музиката ама звукот беше... потпросечен. Башка изгледа само тој примерок во Техномаркет, изложен неколку години... Отпаѓа. Го слушнав и Sony HTG700, да не ти се верува дека звукот доаѓа од f-n саундбар - неверојатно - гласен и динамичен. Само нема стерео слика, просторно позицинирање онака... Просек.

Утре ќе појдам до Болин, сакам да ги слушнам Yamaha NS-F51, во комбинација со Yamaha NS-P51 би излегле слична цена, и оставам простор или од старт или малку подоцна да земам и Yamaha NS-SW100 вуфер.

Се решив првично да одам на 5.1 ресивер, па за некој месец апгрејд на Atmos AVR и дополнителни 2 звучници - или горе ќе ги поставам или пак top-firing модули.

Така да некој евтин AVR кој има HDMI ARC, DTS MA / Dolby True HD исто така е опција, ако некој продава.

Има на оглас еден Onkyo TX-NR509 за нешто над 100е, и тоа ќе заврши работа за месец - два.
Upfiring атмос звучниците заобиколи ги. Правилен атмос се прави со звучници на таван, другото е џабе фрлени пари.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,247
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Onkyo TX-NR509 за 100 евра? Каде?!
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
687
402
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
мисли на овој најверојатно... ONKYO TX-NR509 ама нема да му се сложи за ништо помалку од 150-200EUR... за 100 премија е...
Мислењето е автоматски споено:

се извинувам и Netwrok има така да би рекол 250EUR па нагоре...
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,247
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
23к е нов. 200е е премија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #61

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,827
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
23к е нов. 200е е премија.
2010-2011 модел е. 10 години стар. Onkyo 393 е 400е, 494 е 500е. Нема логика да 10 години стар модел да е близу до цена од нов, подобар.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

dreamson

Gaining Experience
8 ноември 2009
255
411
Мој предлог е да не го земаш онкиото.
Скоро секој Онкио од оваа класа, а и од повисоката имаат проблем со звукот, односно со дтс чипот кој после извесно време на користење звукот се губи.
Разгледај по нет за овој проблем има доста инфо.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
687
402
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
искрено јас не го знаев наведениот issue како и тоа дека наведеното појачало немало далечински управувач што значи не е познато кој е прв газда каде сѐ било итн
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
273
609
Не ја разбирам логиката на (1) сега ефтин AVR, (2) по некој месец надградба на друг AVR.

Јас би почекал.

Освен ако не ти требаат два AVR-и, па да ги задржиш и двата.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,940
12,042
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Се слагам со лицето @InSides нема логика во купување рисивер за месец-два, а патем и како што самиот кажа, си го чул саундбарот и си бил позитивно изненаден, unlike рисиверот и звучките што си ги чул в Нептун или каде и да беше.
 

Aleksandar!

Gaining Experience
29 јули 2010
534
169
Мој предлог е да не го земаш онкиото.
Скоро секој Онкио од оваа класа, а и од повисоката имаат проблем со звукот, односно со дтс чипот кој после извесно време на користење звукот се губи.
Разгледај по нет за овој проблем има доста инфо.
Точно . И моја препорака е да се избегнува Onkio со HDMI
Имав онкио појачало и го имав истиот проблем . Страдаат со HDMI картата преку којашто минува звукот или како што наведе ти DSP чип . Фабричка маана со прегревање на овој чип .На крај купив Denon AVR -1705 и сум доста изненаден од снага и звук .
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,184
1,980
о слушнав и Sony HTG700, да не ти се верува дека звукот доаѓа од f-n саундбар - неверојатно - гласен и динамичен. Само нема стерео слика, просторно позицинирање онака... Просек.
Компромис е. :)

Дека нема добра слика и просторно позиционирање е точно. Патем, и самото мерење на Rtings објаснува:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #70

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,827
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Апдејт на темава.

Во неделата - за жал пред да ги прочитам мислењата за проблемите со Onkyo-то - го земав Onkyo TX-NR509 AVR-от од оглас за 6.500. Засега функционира, при менување на јачината на звукот, се губеше на пола секунда, но проблемот се реши со нов Sony HDMI кабел, од Галерија, 2m 1.200 денари. И понекогаш како да му треба многу време да синхронизира кодек со ТВ-то, по неколку пати менува DTS/DD/итн. Може да укажува на некој проблем, а може и не, времето ќе покаже.

Вчера пак... Појдов до Болин и земав Yamaha NS-F51 предни и од Нептун Yamaha NS-P51 центар и задни. Предните 14.000 денари со 5% попуст, центарот и задните 6.300 денари.

Поврзав и... Феноменално. На добар филм со добар 5.1/DD микс, откровение, дури би рекол повеќе осетив апрејд на целото movie experience откако го средив звукот отколку со апгрејдот од Sony 55" VA LED на 65" LG C9 OLED. Ready Player One, 4K HDR, сцената кога играат во воздух и упаѓаат IOI e уживање.

Вуфер фали малку, но го покачив басот и сосем задоволително го исполнува просторот. Веројатно и вуфер ќе земам деновиве, нешто компактно, Yamaha NS-SW100 ми изгледаше неупадливо. Може ќе успее да го поминам кај жена ми - само ќе треба да се земе фрижидер за компензација :rolleyes:

Следна фаза уште два сателити да ги сместам горе за Atmos, некои мали, можеби Yamaha NX-E200, и штом ќе улета некоја добро понуда и Atmos AVR.

Така да звучници се купени, останува отворено за понуда за:
- Сабвуфер, по можност Yamaha NS-SW100, или нешто слично компактно, црна боја ;)
- Atmos AVR

Ви благодарам на сите за дискусијата, советите и мислењата :)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,770
1,314
Дали ги слушна големите Јамахи пред да ги купиш или немаше таква можност?
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
638
512
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Со здравје да си го рокаш новиот сетап! Има еден одличен блуреј диск направен од некој дечко на avsForums за демонстрација на сараунд. По ПП ќе ти го пуштам торентот, сум го чувал фајлот на компјутер, а гледам дека со форум темата на авсфорум има некој проблем.
Edit: Пошо чудово не е пиратерија би требало да е дозволено споделување на форум. Еве магнет линк до торентот:

magnet:?xt=urn:btih:a0d1c662167a0a92e06a7e9d08e41c7e4bf6b098&dn=Home+Theater+Demonstration+Bluray+v2.0
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #74

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,827
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Дали ги слушна големите Јамахи пред да ги купиш или немаше таква можност?
Беа изложени, да, не беа поврзани, веројатно без проблем ќе ги поврзеа, кога бев свиреа Klipsch RP-5000F, но некако не мислев дека ќе имам проблем и ги земав на нечуено :)
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
1,770
1,314
Добра понуда е ова ептен ме замисли. Само ме интересира дали ќе имам проблем ако ги пуштам на појако појачало од тоа што се рејтнати? Имам 105w по канал AVR и кога слушам музика обично го пуштам додека не почнат да клипнуваат звучниците.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,589
Мислења
821,376
Членови
28,245
Најнов член
slavkovski
На врв Дно