• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Купувам адаптер/напојување за IP камера

 • Ја почнал/а темата
 • #1

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,805
6,840
www.mikrotikmacedonia.net
Откако пред некој ден од гром ми настрада адаптерот што ја напојуваше камерата, барам исправен половен или нов адаптер или напојување 12 волти 2ампери (реални) или посилен. Ве молам со реални понуди и квалитетни адаптери. Кинеско ср*ње што е декларирано на 2 ампери моментално имам, а истото нема моќ да го вклучи ИР или прави вклучи/исклучи цело време..
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
249
226
Откако пред некој ден од гром ми настрада адаптерот што ја напојуваше камерата, барам исправен половен или нов адаптер или напојување 12 волти 2ампери (реални) или посилен. Ве молам со реални понуди и квалитетни адаптери. Кинеско ср*ње што е декларирано на 2 ампери моментално имам, а истото нема моќ да го вклучи ИР или прави вклучи/исклучи цело време..
Кој модел ти е камерата што влече 2 ампера ?
Да не има некој друг проблем камерата од громот, да не не е до адаптерот ?Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,805
6,840
www.mikrotikmacedonia.net
Не го отворив адаптерот. Еден кондензатор и коло беа разнесени, како некој со тромбон да ги има гаѓано.

Инаку камерата навечер знае да прави вклучи исклучи ИР-от на рандом интервали, а на сликата покажува слаба батерија во долниоѕ десен агол. Инаку камерата е Dahua незнам точно кој модел 2МП.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,277
5,790
Мелмак
Од каде купи и каков ако не е тајна? За домофон ми треба нешто такво.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,805
6,840
www.mikrotikmacedonia.net
Од каде купи и каков ако не е тајна? За домофон ми треба нешто такво.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ваков


Од член на форумов. Половен.
Мислењето е автоматски споено:

Би требало со 1А да работи без потешкотии, но 2А се 2А. :)
Оваа е камерата..

 
Последна промена:

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
249
226
Камерава и со 0,5 А напојување би требало да работи без проблем, ама 1А би било сосема ок, нешто те јебе инфраредод или некиј друг проблем што ти влече толку струја.(освен ако ти е продужен кабелот и е со несоодветна дебелина)
Сум ставал 4 камери на 2А и работат без проблем.Идеално е 1А по камера.
Со твојов адаптер комотно можеш 4 камери сега да напојуваш

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,805
6,840
www.mikrotikmacedonia.net
Камерава и со 0,5 А напојување би требало да работи без проблем, ама 1А би било сосема ок, нешто те јебе инфраредод или некиј друг проблем што ти влече толку струја.(освен ако ти е продужен кабелот и е со несоодветна дебелина)
Сум ставал 4 камери на 2А и работат без проблем.Идеално е 1А по камера.
Со твојов адаптер комотно можеш 4 камери сега да напојуваш

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
Имам 20 метри продолжен кабел од двр до камерата надвор.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
249
226
Имам 20 метри продолжен кабел од двр до камерата надвор.
Па тоа ти е проблемот, мимимум 2х0,75мм бакар(не побакарен) кабелот напонски треба да ти биде, или 220в до адаптер ако имаш можност нормално.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,805
6,840
www.mikrotikmacedonia.net
Па тоа ти е проблемот, мимимум 2х0,75мм бакар(не побакарен) кабелот напонски треба да ти биде, или 220в до адаптер ако имаш можност нормално.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
Правам муабет за оној коаксијалниот кабел, не продолжен кабел за струја. Мислам дека тука имам загуба, и затоа барав посилен адаптер во ампеража.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
249
226
Правам муабет за оној коаксијалниот кабел, не продолжен кабел за струја. Мислам дека тука имам загуба, и затоа барав посилен адаптер во ампеража.
RG59 треба да ти биде коаксиалниот и нормално бакар.Не би требало иначе да имаш проблем за 20м.До 100м нема гајле ама побитен е напонскиот за поголеми должини дека паќа напонот треба да е подебел.Може и BNC конекторите да зезаат.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,442
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно