1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Купено Купувам 92мм вентилатор

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од toshex, 1 Април 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. toshex

toshex
    Unbeatable

4,319
    4,528
    18 Септември 2013
    Машко
    За замена на вентилатор на АСУС CPU кулер - овој вентилаторот шо доаѓа со асус кулеров ми е побучен од шо би сакал. Може дека 7-8 години у кутија неотпакуван седел и тогаш технологијата била назад, ама има лош pitch кој ми смета.

Не е нешо без кое не би можел да живеам, ама би сакал ако може препораки и понуди за добар 92мм кулер да го замени - по можност на старо за да биде шо е можно поевтин пошо веќе сум доволно над буџет со билдов.

Моменталниот кулер врти на 2300RPM, и иако е PWM и самата матична има PWM конектор и во биос одбрав Optimized не иде испод 2200 обртаи никад вентилаторов, а се качува до 2360.

Ова е точниот модел:

US $25.67 |SUNON KDE1209PTVX 13.MS.B2733.AF.GN DC 12V 4.4W 92x92x25mm Server Fan-in Fans & Cooling from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

И има 80мм дупчиња ама се гледа од сликата дека може да се монтираат и 80мм и 90мм вентилатори на асусов:

Идеално би било нешто шо е доволно моќно да го лади процесорот а е значително потивко од ова.

Веројатно нешто од листава би било топ:
    Best 92mm Fan for PC, Server Case & CPU Heatsinks in 2019

Благодарам на секоја помош и понуда.

Слични теми
  1. gokica
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    448
  2. toshex
    Одговори:
    2