• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Купувам 135mm FAN

 • Ја почнал/а темата
 • #1

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Потребно е за да го сменам кулерот на напојувањето. По можност да е 2 пинско ако не ќе го модифицирам.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
тешко се наоѓаат. Проба да го поправиш постоечкиот?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Некој шо знај да го отвори, исчисти и да го подмачка со графитна или литиумска маст па па да го затвори.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Епа ако има на форумов некој шо се занимава со такви работи слободно нека ме контактира да го репарира.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ако имаш некој да доаѓа наваму пушти го
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,537
873
Тешко се наоѓа 135ка. А не може ли да се стави 140ка ама со тесни безели? Би требало да се најде такви со малку модификација

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
 • Ја почнал/а темата
 • #10

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Пробав бери 140 со hot glue. И открив дека не прифаќа PWM fan тоа научив. Моментално го вратив внатре во напојувањето па да стам на картица пари и ќе порачам од алиекспрес. Не е толку страшен звукот што го вади, после чистење се намали. Ви благодарам на помошта. Случајно некој ако има од расипано напојување можи да понуди.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
1619209945273.png

Треба да ги врзиш црната и црвената. Натакни го конекторот прабилно на двата пина и залепи го со глуганот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Погледнете го атачментот 100168

Треба да ги врзиш црната и црвената. Натакни го конекторот прабилно на двата пина и залепи го со глуганот
Го направив ова дури и таков пин како што е, не врти. А на матична го пробав работи. Изгледа ќе треба да земам 2 пински кулер.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Да не го врза обратно?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,840
7,475
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Некои вентилатори не вртат без pwm, то ест плавата жица која ја контролира електрониката внатре.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Не точно го имав поврзано ама мора да е 2 пинско. Иначе проблемот го нема после чистење не прави повеќе звуци. Така да се спасив.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Некои вентилатори не вртат без pwm, то ест плавата жица која ја контролира електрониката внатре.
До сега сите pwm што сум ги закачил на 3 пин вртеле... Ваљда тоа третата жута жица е минимун риквајрмент за да врти?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,840
7,475
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
До сега сите pwm што сум ги закачил на 3 пин вртеле... Ваљда тоа третата жута жица е минимун риквајрмент за да врти?
Жолтата е тахометар и може да биде риквајрмент за да работи вентилаторот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Пробав со NZXT 140mm од Kraken X62, и Intel Stock. Секундарно ќе пробаше да се сврти и толку.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,146
16,568
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Жолтата е тахометар и може да биде риквајрмент за да работи вентилаторот.
Тоа е повеќе логично одошто да мора да има плава за да работи. Нели таа плавата е опционална, т.е. има една преграда шо е до третата(жута) жица на сите конектори за фан.

BTW, тоа што не завртувал не значи дека немало да работи. Едноставно напојувањто си има контрола и дава напон на вентилаторот да врти согласно тоа колку е загреано. Кога е ладно, вентилаторот воопшто не врти.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
111
184
Тоа е повеќе логично одошто да мора да има плава за да работи. Нели таа плавата е опционална, т.е. има една преграда шо е до третата(жута) жица на сите конектори за фан.

BTW, тоа што не завртувал не значи дека немало да работи. Едноставно напојувањто си има контрола и дава напон на вентилаторот да врти согласно тоа колку е загреано. Кога е ладно, вентилаторот воопшто не врти.
Епа напојувањето со оригиналниот кулер, одма врти при самиот старт.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
849,277
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно