Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Купив Logitech MX Keys Mechanical Mini, за да не мора вие да купувате [колумна]

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
246
805
www.IT.mk
Колумна на @Oktar

Не, стварно, нема потреба да купувате MX Keys Mechanical Mini. Не гледам никаква причина некој да ја купи. In fact, не гледам ни причина да постои. Ок, можеби малку престрого, ама сепак, тастатурава секако не е за некој кој е љубител и/или корисник на механички тастатури. Не би рекол ни дека е entry level механичка тастатура.

Прочитај повеќе...
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
добра рецензија
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
@Oktar tadata е компатибилна со мек само треба да ја флешнеш :)

Може да ти ја зајмам на пар дена MX Key-to? Одамна сум загреан за low profile choc тастатура ама сите се со гатерон LP и не можам да си најдам (освен ерго сплит) кит за со чок.
Choc white треба да се многу блиски до нивните големи братучеди box white. Ја мислам дека со малку пажња и други капачиња, оваа тастатура се средува да пее.
Сега, не се споредува со другите што ги имаш, ама си има намена, ипак е low profile.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
@Oktar tadata е компатибилна со мек само треба да ја флешнеш :)

Може да ти ја зајмам на пар дена MX Key-to? Одамна сум загреан за low profile choc тастатура ама сите се со гатерон LP и не можам да си најдам (освен ерго сплит) кит за со чок.
Choc white треба да се многу блиски до нивните големи братучеди box white. Ја мислам дека со малку пажња и други капачиња, оваа тастатура се средува да пее.
Сега, не се споредува со другите што ги имаш, ама си има намена, ипак е low profile.
Може на 10 дена.
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
253
225
Добро бе Октар глумиш дека си неписмен или навистина си? Колку години имаш, 15?

Што е ова?
In fact, entry level, Well, that is, out-of-touch, ...
Со Гугл транслејт да не го пишувае ова? Мислиш дека е смешно? За мене е идиотски, а не смешно.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.193
31.333
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Добро бе Октар глумиш дека си неписмен или навистина си? Колку години имаш, 15?

Што е ова?

Со Гугл транслејт да не го пишувае ова? Мислиш дека е смешно? За мене е идиотски, а не смешно.

Види вака, стварно не е ок да пецкаш вака на труд на некого само зошто не ти е по кеиф зезањето. Убаво си кажа, за тебе.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Добро бе Октар глумиш дека си неписмен или навистина си? Колку години имаш, 15?

Што е ова?

Со Гугл транслејт да не го пишувае ова? Мислиш дека е смешно? За мене е идиотски, а не смешно.

По retarded текст одамна немам прочитано. Eww...

Ама упорно ме читаш, срце си :*
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
253
225
Види вака, стварно не е ок да пецкаш вака на труд на некого само зошто не ти е по кеиф зезањето. Убаво си кажа, за тебе.
Зезање ≠ неписменост. Тешко е да се чита она напишаното. Сепак е рецензија, а не објава на Фејсбук и треба да се запази јазикот.
Ама упорно ме читаш, срце си :*
Не се радувај, не прочитав повеќе од две реченици.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.216
4.199
Скопје
hackitfree.github.io
Зезање ≠ неписменост. Тешко е да се чита она напишаното. Сепак е рецензија, а не објава на Фејсбук и треба да се запази јазикот.

Не се радувај, не прочитав повеќе од две реченици.
Ватафак ис ронг вит ју ?
Начинот на кој Октар пишува е вид на слободна современа уметност - не ни очекуваме Ти тоа да го разбереш ...;)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Не се радувај, не прочитав повеќе од две реченици.

Наведениве ствари се во 4 различни реченици, а ти си стигнал барем до 9тата. Али да не го тупиме (или тапиме, поправи (или исправи) ме ако грешам (или грешавам)) со техникалии, ќе го имам в предвид ова во иднина. Не знам дали и колку ќе сменам, ама ете, ќе го има на ум нареден пат.
office-space-bill-lumbergh.jpg


Во секој случај благодарам на забелешката.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.837
5.746
Можеби целта на Октар била да се оддалечи од Барзов максимално што може, но сепак некоја средина меѓу двете би била разумен компромис.
„Имено квачилото, односно спојката сепак не треба да се разликува во толкава мера во однос на кубните центиметри и коленестото вратило на лизгачко топчестите куршумлести вртливи намалувачи на абење...“
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.062
3.831
Зезање ≠ неписменост. Тешко е да се чита она напишаното. Сепак е рецензија, а не објава на Фејсбук и треба да се запази јазикот.

Не се радувај, не прочитав повеќе од две реченици.

Не е рецензија, колумна е, ќе сфатеше да го прочиташе бар насловот до крај. Или тој малиот параграф пред почетокот на колумната.

Ontopic, супер напишано. Мислам дека тастатурава е обид (неуспешен, I might add) на Logitech да се тепат со Keychron и слични производители шо нудет солидни entry-level prebuilts за скроз океј цени. Имав прилика да куцам на Logitech Craft и на MX Keys (обичната, не механичка), и бев позитивно изненаден од изработката на двете. Овде некако ко баш тука да потфрлиле.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.837
5.746
Проблемот со тастатурава е што е грда. Слично како што Dell XPS 13 е грд во тастатурата иако е скап, така и ова.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Проблемот со тастатурава е што е грда. Слично како што Dell XPS 13 е грд во тастатурата иако е скап, така и ова.

Стварно е грда, во живо повеќе одколку на промо видео/слика :(
Знам дека не си правам услуга со ругањето на тастатурава, бидејки радо би ја продал, ама па мајке ми, неможам да лажам.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.156
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно