1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кулерот не се пали

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од stefan_mkd, 21 Август 2016.

 1. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко
  Инсталирав SpeedFan пред некој ден и приметив дека вентилаторот прекина да врти. Денес ја избришав апликацијата, но нема абер вентилаторов да проврти. Ми текна дека истата апликацја ми има напавено ист проблем порано, кој го решив со формат. Лап топот сега дига темп. 80 степени и е невозможно да го држиш.

  Постои некакво решение без формат?
   
 2. emet_

  emet_
  Гостин

  Провери ги сетирањата на вентилаторите во BIOS-от и направи некои промени. Можеби сега се сетирани на “low level noise”, а да бидат исклучени не ми се верува.
   
 3. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко
  Нема ништо во биос за нив...

  Го знам проблемов бидејќи и порано ми се има случено со истиот програм

  Еве го сега прегреа и се изгаси
   
  Последна промена: 21 Август 2016
 4. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Инсталирај ја уште еднаш истата и после деинсталирање со Advaced Uninstaller комплет од регистри.
   
 5. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
  ако имаш system restore врати го системот пред да си го инсталирал speedfan.
  или провери на startup некој сервис или драјвер од speedfan да не се подига.
  провери со Autoruns (старт како админ)
  https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx
   
  На Astro и igor_igor им се допаѓа ова.
 6. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко
  За жал, изгасен ми бил систем ристор... А и јас тргнав натака.

  Со ауторунс не успеав да најдам нешто сомнително

  Да предложи некој програм кој би ми овозможил контрола на вентилаторот? Можеби и ќе се смени нешто
   
 7. emet_

  emet_
  Гостин

  Пробај прво со истата да го активираш вентилаторот.
  Ако не ти успее тоа, тогаш пробај со HWInfo.

  Ако повторно ништо не бива, тогаш формат и повторно да инсталираш софтвер за контрола на вентилатори.
   
 8. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко

  Со SpeedFan не успевам никако да го активирам. Симнав HWinfo, но никаде не го гледам вентлаторот. Хинт?
   
 9. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Рестарт и притисни ф2, лаптопот додека е под биос најбрзо загрева, доколку е исправен ќе се уклучи за макс 2-3 мин, доколку не уклучи сигурно е прегорен
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 10. emet_

  emet_
  Гостин

  Дозволено е да го користиш google ако ти треба некоја информација. Па проучи ја самиот програмата.
  Кликни на Sensors и после види што информации ќе ти ги испечати на екран, односно дали вентилаторот воопшто е регистриран.

  А може на крајот да испадне и да е заглавен од прашина. Има мал милион причини зошто вентилаторот не врти.
  И вака преку интернет дијагнози не можат да се дадат, треба некој саглам да го погледне.
   
 11. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко

  Абе форум ми е секогаш последна опција. Го пробарав гугл и не најдов. Во сензори не е регистриран вентилсторот.

  На палење пц, обично стално провррувал малку. Сега не.

  Има начин да проверам дали е ок вентилаторот? Од биос не се пали
   
 12. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Има, треба да знаеш на колку волти работи, и да го приклучиш на надворешно соодветно напојување (волтажа) и да видиш дали ќе врти. :)
   
 13. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко

  Тоа сеа пробував. Не врти на 1.2 батерија
   
 14. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  А сигурен си дека таа волтажа е во ред за него ?
  Измери на конекторот на матичната (каде што го уклучуваш вентилаторот) која волтажа ја дава кога го ќе го уклучиш лап топот.
   
 15. emet_

  emet_
  Гостин

  Велиш форум ти е последна опција, а бараш совет како да го провериш вентилаторот!
  Оваа мисла никако не ја разбирам, сепак најдобро дај го компјутерот на некој што се разбира. Даниел мислам дека беше членот што може да ти помогне ако има време да ти помогне.
   
 16. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко
  Е неам унимер при рака :/

  Инаку ова програмов што ме зАеба, покажуваше 4000000 и нешто плус рпм
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 17. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Е јбг, шо би рекле.
  Ако чепкаш понекогаш електроника , би требало да имаш унимер, ако не однеси го на некој што би можел да го направи тоа, и седи до него кради занает малку. :D:p
   
 18. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Ако бараш помош редно е и да читаш. Погоре ти напишав како да провериш 100% точно без никакви инсталации, егзибиции со батерии или отварање.
   
 19. risto traktoristo

  risto traktoristo
  Gaining Experience

  210
  153
  21 Август 2016
  Машко
  пред да инсталираш програмот си работеше вентилаторот нормално?
  а сега ни во биос ни при старт не се уклучува?
  пробај ресетирај биос, ама изгледа ќетреба нов вентилатор да бараш.
   
 20. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко
  Аии... Се врати регуларно. Го извадив вентилаторот да го пробам на батерија, а во меќувреме извадив и батерија од матична. Го склопив и се е ок.


  Секако дека читам. Пишав дека не пали така.
   
 21. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,145
  2 Септември 2012
  Машко
  Значи ресетирање биос бил лекот ?o_O
   
 22. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко

  Тоа ќе да било мајката.


  Фала на сите и може кључ на темава!
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Smoking4e
  Одговори:
  27
  Прегледи:
  2,668
Вчитување...

Сподели

Вчитување...