1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kuler

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од BONDEK, 19 Мај 2011.

 1. BONDEK

  BONDEK
  Intern

  42
  3
  4 Мај 2011
  Imam problem so temperaturata na komjuterot pa imam nekolku prasanja http://img221.imageshack.us/i/kuler.png/

  Toa remote sto e procesorot , grafickata ili nesto drugo ? I ponekogas toa fan 1 prekinuva da raboti i koga Remote ke dojde do 80 stepeni mi se gasi komjuterot . Ima nekoj sovet sto da mu napravam ?
   
 2. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  304
  1 Мај 2008
  Otvori go kukjisteto, izvadi gi ventilatorite, podmackaj im ja osovinata (od zadnata strana ima nalepnica, odlepi ja i kapni kapka masinsko maslo na osovinata), iscisti go kompjuterot od prasina i smeni termalna pasta na procesorot (i na grafickata po potreba). :) I bi ti preporacal nekoj drug program namesto Speedfan, na primer Everest. :)
   
 3. NetworX

  NetworX
  Intern

  959
  46
  3 Мај 2009
  Aко немаш такво масло не ставај друго зашто уште толку ќе го зезнеш. Само издувај го убаво од прашина со компресор или исчисти го со четка за фарбање стави нова паста како што рече Влацки и користи еверест за температурите спид фан не е точен воопшто
   
 4. BONDEK

  BONDEK
  Intern

  42
  3
  4 Мај 2011
  Ke kupam termalna pasta ama kako se stava toa cudo ?
   
 5. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,291
  20 Февруари 2011
  Машко
 6. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
  Имам подмачкано вентилатор од кулерот за напојување, со ароматизирано масло за масажа :D Работи без никаков проблем со години, плус кога ќе почне да врти, просторијата мириса на јасмин :LOL:

  П.С. Маслото не е кинеско :p
   
  1 person likes this.
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас со зејтин редовно подмачкувам вентилатори ако ми снема од машинското, тоест стално пошто никад немам. Јака му*а ни едното ни другото нема електролити и не спроведува струја, а и јаката ствар што ќе ја подмачкува, едно никакво желевце што се врти во круг. Најлошо што може да се деси е да се изаби, па дури и тоа е подобро него да не го подмачкаш со ништо.

  Ако возиш кола може и моторно уље. Тоа уште потешко се пали.

  П.С. Ајде смејте ми се :D
   
 8. Lazarus

  Lazarus
  Intern

  108
  28
  10 ноември 2009
  Машко
  И мене ме интересира дали може да се подмачка вентилаторот со моторно уље.?
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да само немој да го удавиш во него. Капни малце (извади го пластичниот прстен прво одоздола), па вишокот упиј го со стапче за уши. Заврти го со рака убаво да се размачка па врати го прстенот и налепницата.

  Имав еден убав документ баш за ова ама којзнае каде е. Во принцип вода на пример се јонизира самата и затоа спроведува струја. Маслото е неполарна супстанца и неможе да го прави тоа. Главната разлика зошто некои масла се за подмачкување дизел мотори од 5 тони, а други за подмачкување на машини за шиење се адитивите во маслата кој придонесуваат кон тоа како се врзува маслато за кој дел (дали е железо, челик, легура, густина итн.)

  Иначе не се заебавам кога кажувам дека и со зејтин сосема во ред се подмачкува. Једина маана е што помалце трае пошто не се врзува со металот убаво ама врши работа. Ако не те мрзи сепак купи си уље за машински делови. Го имаш во БАГАТ сервисот. Користи го она за машини за шиење. Го има и на пазарче мислам.
   
 10. Shutter

  Shutter
  Gaining Experience

  349
  120
  29 Декември 2010
  Машко
  Студент
  Можеш да пробаш и со свински сапун...
  Шала секако :D
   
 11. Lazarus

  Lazarus
  Intern

  108
  28
  10 ноември 2009
  Машко
  ARMac, фала за исцрпниот одговор. :) Ќе скокнам утре до пазарче да си земам риба за ручек, тамам и уље ќе земам.:D
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Може и зејтинот од рибата што ќе остане да не правиш дупли трошок :D
   
  1 person likes this.
Слични теми
 1. linksys
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  939
 2. ileste
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  646
Вчитување...

Сподели

Вчитување...