• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Куќиште со HDD Bays

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
736
547
Да ми препорачате некоја буџет варијанта на некое поголемо куќиште со повеќе HDD Bays?
Или некој ако продава некое слично....
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Што подразбираш под „буџет варијанта“, за колку дискови ти треба. Рак или стоечко?

Fractal Design Define XL R2 - осум 3.5" слотови. Барај во нексио.


HAF 912 пишува дека го има во Кавадарци, јави се провери. Седум - 3.5"
 
Последна промена:
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
736
547
Буџет варијанта мислам на тоа дека немора да биде некој бренд, може било што, што поефтино.
Инаку би сакал стоечко.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,044
1,573
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Deepcool Tesseract - Има сто души на форумов што го користат. Најди некој што не го мрзи да прештрафува. Мене ме мрзи.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Cm k750 и cm force 500.
Терам по 6 дискови на нив
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,711
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,230
5,822
Мелмак
Ова колку е? 200 евра? Ама многу добро изгледа.
епа сеа ако сакаш да копаш на дискови and look good doing so вакво мора. шо се 200 еур за копачи плус.

алтернативно од дрвени даски риг со две паралелни алиминиумски лајсни избушени за дисковите да ги заштрафиш на нив.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,373
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
Ако не ви е битен изгледот, земав делукс куќаре ново од сет во сити мол, за 1400 ден.
Има 5 слота за 3.5 хдд-а, дополнително со HD mount горе можеш да го надоградиш со уште 3 слота.
Доволно е големо, да моментално ми собере 2х120мм вентилатори на страничниот капак, 5 дискови, 2 ССДа и уште има простор :D

DLC-MV850-1000x1000.jpg
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,230
5,822
Мелмак
Со модификации внатре (читај само избуши дупчиња) можеш на било која рамна површина да заштрафиш диск.

Сите дискови имаат странично но и одоздола mounting holes.

Со дополнителна креативност може максимум да се модифицира било кое куќиште да собере и 20 дискови.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,761
1,312
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Освен моето. Едвај матичната ја собира, не па хард дискови да го наредам :D
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
207
208
Ма немора ни да ги штрафиш, само нареди ги еден врз друг, прицврсти ги со некоја летва и нема кај да одат.

Ем простор ќе заштедиш, ем вентилаторите ќе ти останат вишок, којзнае за што служат вентилаторите до дисковите :giggle:
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ма немора ни да ги штрафиш, само нареди ги еден врз друг, прицврсти ги со некоја летва и нема кај да одат.

Ем простор ќе заштедиш, ем вентилаторите ќе ти останат вишок, којзнае за што служат вентилаторите до дисковите :giggle:
Ти така ги чуваш дисковите? Пушти си smart health.

Не треба физички да се допираат, треба да се одвоени (барем 2 мм) ради вибрациите, магнетите и температурата. Има дискови што се греат. Не се сите 37c.

Нешто од овој тип е сосема ок се додека целата структура е стабилна и не мрда. Може во било која позиција да се наместат, се додека истата е легната, наопаку или странично. Никако под агол. Две летви и бормашина да, ама ќе ти требаат или подолги штрафови или бургија 1мм поголема од главата на штрафот со тоа што штрафот ќе пропадне во дупката ама ќе заглави на крај и нема да мрда.

1620924389205.png
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
207
208
Ако може форумот да додаде едно смајли за сарказам ... за подобро да се разбереме :alien:
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно