1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Куќиште DeepCool Matrexx 70 ADD-RGB 3F

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Transporter444, 20 Февруари 2020.

 1. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Здраво, планирам да го купам куќиштево, ама ме интересира некој тука дали имал искуство со ова куќиште зошто некако напред слабо е со вентилација поради стаклото, па дали ќе има голем ефект на внатрешните температури ? И дали знае некој кај можам да најдам rubber-grommets за да не изгледа грдо поради каблите во позадина.

  MATREXX 70 ADD-RGB 3F DEEPCOOL- Cases

  Anhoch PC Market Online - ATX Midi Tower Case Deepcool MATREXX 70 ADD-RGB 3F w/2xUSB3.0, USB2.0, x3 RGB, x1 Black 120mm Fans
   
  На Luca Toni, b.a, AndrejFerdzo и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  836
  281
  18 ноември 2013
  Машко
  Јас го купив пред некое време куќиштето. Вака после некое време користење куќиштето е топ, airflow е ок, процесорот ми нема кренато над 50°C за разлика од претходното кое имаше простор за 3 кулери низ цело куќиште и имав и скокови на 70°C некогаш, а процесорот е со сток кулерот. Засега имам само една забелешка тоа што има простор за само 2 HDD, другото е ок. Куќиштето е огромно и бери се во него, за cable management е таман, и без проблем би берело custom loop со 360mm радијатор.
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  617
  632
  15 Септември 2012
  Машко
  Ќе платиш 90+ евра за тенекија во која ќе биде поставена електрониката за компјутерот? Освен закачалка, која функционална улога ја има?
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,458
  28 Јануари 2017
  Машко
  Заштита, функционалност, ладење, изолација, лепота се најчесто одликите на тенеќињата и до некаде има деминишинг ретурн во цена.
   
  На Luca Toni, xhktw, Goran995 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  да беше така сите ќе правевме кастом куќиште со даски и шајки за 300-400 ден...
   
  На bLaCk AnArChY му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  965
  1,150
  9 Јуни 2015
  Машко
  времето што ќе го изгубиш со даски и шајки чини многу повеќе од 300-400 ден.
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,518
  1,176
  2 Јануари 2012
  Според мене подобар избор е за 600 денари повеќе CM H500.
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  После гледање reviews, гледам дека има многу подобар airflow, така да мислам дека тоа и ќе го купам, само што АИО суппорт има само за 240мм ама ај некако ќе пројде тоа.
   
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,518
  1,176
  2 Јануари 2012
  Напред мислам подржува 360 ама освен ако не ладиш оверклокнат 9900к или нешто такво мислам дека нема никаква потреба од 360.
   
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  803
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Јас би одел со Deepcool от. Дефинитивно е многу поубав на изглед од конкуренцијата, а напред стаклото се вади инаку ако мислиш дека ќе ти прави проблем со аирфлоу.
   
 11. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Да, видов може да се стави напред без да ги вадиш 200тките, добро е за во иднина.
  Да, ама не е intended да се користи без стаклото, иначе да на изглед е доста подобро, ама мене и функционалноста ми е важна :)
   
 12. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Може клуч иначе, се одлучив веќе, ви благодарам на сите за предлозите.
   
 13. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  290
  473
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Јас бев решен да го купам ова куќиште, го научив до детали, уште во живо остана да го видам, но во Анхоч го немаа на залиха многу време.

  На крај се одлучив за Corsair iCue 465x и мислам дека не погрешив. Многу полично куќаре (барем за мене), со три LL120 вентилатори и со контролер за 6 вентилатори (за RGB). Докупив Deepcool контролер за 10 вентилатори (за PWM/DC) од Анхоч и тоа е тоа. Мислам дека има посолиден airflow од Матрексот исто.
   
  На Transporter444 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. comakot
  Одговори:
  35
  Прегледи:
  2,576
 2. mrkela2009
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  786
 3. Sonic.01
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  470
 4. gOJDO
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  391
 5. MasteR_#0
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  408
Вчитување...

Сподели

Вчитување...