1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Kritiki/Mislenje za www.superoglasi.mk

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Senshi, 2 Јануари 2015.

 1. Senshi

  Senshi
  Intern

  17
  3
  2 Јануари 2015
  Zdravo na site sto se na forumot,dolg period imam citano postovi na ovoj forum i ete konacno odluciv da se registriram.
  Bi sakal da kazete svoe mislenje i kritika sto treba da se odzeme / dodate na noviot sajt za oglasi sto go pravam
  koj moze da go vidite na www.superoglasi.mk
  Vi blagodaram.
   
 2. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  558
  626
  31 oктомври 2011
  Машко
  Да се додаде едно П кај Комјутери би било добро. :) А од функционален и визуелен дизајн немам коментари, треба малце подолго листање за да оформам мислење а за тоа сеуште нема доволно корисници. Добро е што работи брзо за разлика од други огласници ама можда тоа се должи на фактот дека и е толку празен сеуште...
   
  На Senshi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,717
  2,014
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Рекклами каде ке ставиш?

  superoglasi.png

  Вака имаш 3 локации ама ниту една не е добро вклопена во дизајнот.
  - Реклама во зелениот простор ке ти го одвлекува вниманието од сликата на производот што е огласен.
  - Реклама во синиот простор ке прави прво да ја видиш рекламата потоа содржината на сајтот (огласот), лошо, и притоа и сајтот ке изгледа како да е offset на лево
  - Реклама во кафениот дел ке направи сајтот да изгеда како да е offset на десно поради премногу големиот празен простор на лево, а рекламите ке поминат некако ама нема да изгледа убаво. Ке биде премногу натрупан на десно (кафениот дел за реклами) а премногу празен простор на лево (под менито за пребаруање), немаш симетрија.

  Пробај смени им ги местата на менито за пребарување и артиклите за продажба и стави реклами на десно во кафеното поле.
  - Вака рекламите нема да ти го одвлекуваат вниманието додека ги гледаш артиклите затоа што се на спротивната страна од екранот.
  - Помегу артиклите и рекламите ке имаш доволно празен простор (под менито за пребарување) за да ти се одмараат очите.

  Немора баш вака направи и некој поинаков распоред, само немој да ја уништиш функционалноста и симетријата заради нив. Сигурен сум дека ке сакаш да ги имаш, носат профит.

  Инаку вака е супер, дизајнот е добар (додка не ставиш реклами), прегледно е се, лесно за навигација, немаш нешто конфуно брзо работи...

  Среќно.
   
  На alekcackko и Senshi им се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Имаш и уште за допреведеување како на пример: pre jedan dan, pretrazi itn... Инаку начелно е ОК, брзината е топ, ама ке видиме со реално оптеретување како ке биде. Навивам да профункционира сајтот.
   
  На Senshi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Senshi

  Senshi
  Intern

  17
  3
  2 Јануари 2015
  Hehe,P ke dodademe.Fala za tvoeto mislenje.
  Ke probam poveke opcii za reklama da vidam koja najdobro funkcionira.Inaku fala za sovetite.

  Sajtot inaku vo ovie dva dena imase 12 000 unikatni poseti i okolu 25 000 impresii,zasega serverot funkcionira dobro.Da i tie ke gi prevedam vo skoro vreme.Fala za tvoeto mislenje.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,257
  6,387
  27 Март 2014
  Dobra ideja, ama realno tesko da profunkcionira kaj nas.. pokraj pazar3 I reklama5. imase uste eden mnogu dobro dizajniran sajt mobile.mk ama go jadese stapot od pazar3 I reklama5 poso ima bese konkurencija.
   
 7. Senshi

  Senshi
  Intern

  17
  3
  2 Јануари 2015
  Iako ova ne e bas najmotiviracki od tebe,sepak fala ti na tvoeto mislenje i sto mi dade uste poveke motivacija da se trudam povise ;)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,528
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 9. Senshi

  Senshi
  Intern

  17
  3
  2 Јануари 2015
 10. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  707
  2,349
  27 Јануари 2014
  Машко
  Средете го малце логото, на почетна страна има премногу празен простор под категориите. Некако пополнете го дали со поголеми слики на категориите или ќе додадете повеќе категории небитно, али кога отвараш од поголем монитор премногу празен простор има. Има премногу непреведени делови, и тие преведете ги. Комрјутери во Компјутери. Во регистрација под Регистрација текстот има физичко лице и правно лице, првата буква голема. Бројот на личната карта во Број на лична карта :D и некој мали ситници.
  Вака некако несериозно делува, кога би средиле би било супер.
   
  На Senshi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  почетната страна не ви е СЕО оптимизирана и редиректира на /mk исто така целиот сајт со се лого и дизајн ви е рипнат од https://www.oglasise.com/,
   
  l1d0v1c, Nikola Sone и на bokiscout им се допаѓа ова.
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,802
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  wow, цел сајт пејстнат од oglasise.com , а и првпат го гледам, да не посочеше goranski, ќе кажев океј е сајтот. Вака, стварно не знае чоек шо да каже....
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,232
  13,146
  23 Јануари 2008
  Манга
  Комрјутери
   
  ImTheDude, sasoxmkd и на Shutter им се допаѓа ова.
 14. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,371
  2,443
  9 Февруари 2011
  Е де одма да ги напаѓате, па доле и на двата сајта стои Sva autorska prava su zadržana i zakonom zaštićena. Developed by IkreSoft.
  Веројатно се истите луѓе.
   
  Senshi, Nikola Sone и на bokiscout им се допаѓа ова.
 15. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,649
  2,653
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Огла сисе, какве сисе?
   
  DarkEnchanter, Gaston, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  не дека одма ги напаѓаме, но ако планира да им конкурира на пазар3 и останатите, треба да има уникатен дизајн и концепт. Плус рипнато лого, и еден куп дуплицирана содржина не е cool, Google нејќе такви работи. Ако го разгледаш Пазар3, многу од посетителите доаѓаат од Google затоа што рекламите добро рангираат

  https://www.google.com/search?newwi...sedr...0...1c.1.60.serp..8.8.1242.r8DPm11yaWk
   
  На Senshi и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 17. Senshi

  Senshi
  Intern

  17
  3
  2 Јануари 2015
  Fala ti za iskreni kritiki M.Pix bas ke vidam na golem ekran kako izgledat ovie raboti.Neprevedenite delovi ke gi prevedeme
  vo najskoro vreme.I greskite za golema bukva ke gi ispravime inace fala za toa.

  Goranski ne sum znael deka drugarot se "ripnal" samiot sebe :) Inace sajtot e SEO optimiziran kolku tolku za pocetok,i skrptata
  duri dodavati meta tagovi i keywords avtomatski,a toa mk e zatoa sto ke i ima i al verzija na albanski i en na angliski pa mk
  ke e default.

  Goranski za dizajn sme i dvajcata vo administracija tapa toa si priznavame.Daj boze da napravime nekoa para sekako ke go smenime ;)
  Inace logoto od kaj e ripnato?Dali stvarno mislise deka i so najdobro optimizacija na svet posle 2 meseci ke kotiras podobro od pazar3?

  Inaku gi ocekuvam i vasite komentari sto treba da dodaeme novo na sajtot,zasega kako novost e logiranje i registriranje
  preku Facebook sto e mosne lesno i ednostavno.

  Vo bliska idnina planirame da dodademe omileni oglasi ( oglasi koi ke se zacuvuvaat na vasiot profil ) i posebna kategorija
  za firmi nesto kako na pazar3 prodavnici sto se.

  E da goranski isto taka ako imas primeteno mozeme da se pofalime ( barem od toa sto jas proveriv ) deka imam unikaten konceptot barem
  vo vrska so kontatkiranje korisnicite odnosno oglasuvacot.Toj funkcionira kako na Facebook,odnosno mozes da mu pratis
  privatna poraka na oglasucot,dodeka site drugi ostanati sajtovi nudat opcija za email prakanje poraka na oglasuvacot.
   
 18. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  Keywords i meta tags, веќе неколку години не се користат и не се никаков ранкинг фактор, напротив од лани после пингвин 2.0 тоа се смета како спамирање. Title ви е предолг на почетната страна ја тоа би го ставил во Description.

  Дали партнерот ти се рипнал самиот себе, тоа Google не го интересира, работата е кога Google ке го индексира сајтот ке ти го класифицира како плагијат во случајов на српскиот сајт, исто лого, иста боја, исти концепт, и така новиот индексиран сајт ти се флагира како Low Quality...

  Тоа со редиректот, би требало главната страна да ти биде / а другите /en, /al

  тоа со опцијата за испраќање порака на огласувачот ти е во ред но мислам дека не секој стои пред компјутер или ги проверува пораките, мислам дека повеќето од огласувачите се постари луѓе кои немаат врска што е онлајн порака. Еве една идеа во моментов што ми се генерира е да направиш СМС нотификација наместо порака во инбокс.
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,447
  12,611
  2 Август 2012
  Машко
  IMHO
  Иритантно е галерија сама да ти се шалта. Кога се работи за галерии оставете го корисникот сам да си клика.
  Чим стигнал до тука ред е сам да си контролира ситуација.

  Сајтот треба да биде преведен до најмал збор. Во спротивно нема да има љубов.
  Сајтот треба да биде брз.
   
 20. Senshi

  Senshi
  Intern

  17
  3
  2 Јануари 2015
  Spamiranje mozebi se smeta no samo dokolu se pretera so upotreba na description i keywoards..I za ova ne moze ni jas ni ti da go znaeme,samo google go znae.Toa za title si vo pravo

  Za ovaa vtorovo sepak mislam deka ne si vo pravo zs ima 100 000 sajtovi so ista wordperss tema pa se rangirat dobro.A inaku za seo optimizacija google go samo "cita" sajtot odnosno zborovite..gledam voa SEO si ke me razberes so sakam da ti kazam..

  Odlicen predlog ti e ova za notifikacija za nova poraka preku sms.

  Toa za galerijata ke razmislam.Ke bide prevedeno naskoro celiot.Inaku sajtot sege e spor malku ili?
   
 21. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  140
  20 Март 2013
  Машко
  не користи мета кивордс, само им даваш до знаење на твојата компетиција за кои киворди сакаш да си рангиран. http://searchengineland.com/the-met...at-bing-why-only-spammers-should-use-it-96874 - пост од danny sullivan
  Да има 100 000 WP исти теми но немаат исто лого, иста содржина и така натамо.. a и тие што имаат нема никад да рангираат.

  Ова со СЕО-во дека Google ги чита зборовите, после Hummingbird упдејтот кој се случи годинава, го смени целиот начин на Google Bot. Во принцип тоа беше препис на целиот нивни алгоритам и така од читање на зборови, Google Bot се унапреди во семантично разбирање на зборовите.

  имате многу не завршени работи и најголемата грешка е што сте го пуштиле сајтот за индексирање.

  https://www.google.com/search?q=site:superoglasi.mk&oq=site:superoglasi.mk&aqs=chrome..69i57j69i58.4523j0j4&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8#q=site:superoglasi.mk&start=0


  ви посакувам успех, толку од мене!
   
 22. Senshi

  Senshi
  Intern

  17
  3
  2 Јануари 2015
  Nemame ista sodrzina i logo(pobaraj ja slikata na google i ke vides deka vo ocite na google ne e kopija ).Sajtot e indeksiran.

  Dobro tekstce inace samo na eden sajt od 5 koristev meta keywords ali site bea long tail sega ne znam dali da gi izbrisam ili ne :) Inace greska sum meta keywords ne dava na sajtot,samo meta description i title e sigurno kako naslovot na oglasot i urlto,sto e dobro za rangiranje.
  Isto taka i vo slikite se dodava alt kako naslovot.

  Eve procitav za Hummingbird i mislam deka nema da vlijae nogu kaj nas.
  Fala i jas ti posakuvam pogolem uspeh vo tvojata rabota.
   

  Прикачени датотеки:

 23. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,484
  15 Јануари 2011
  Машко
  Членов е за во ресајкл бин.
   
  На DrMTR и borcep им се допаѓа ова.
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,257
  6,387
  27 Март 2014
  Ima nekolku vidovi na sajtovi cie otvaranje vo ovoj moment bez dobra ekipa se osudeni na propast. Ovoj e edeb od tie. Duri I da vlozat vo dizajn itn. golemite ribi koi se vo ovoj pazar nekolku godini ke gi izedat.
   
 25. Senshi

  Senshi
  Intern

  17
  3
  2 Јануари 2015
  Moze da znam zosto?

  Mozebi si vo pravo i mozebi taka i ke bide,golemi se sansite da bide taka ali ja sum naucen na
  onaa Never give up.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...