• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Критики и предлози за веб страна што ја правам?

 • Ја почнал/а темата vik
 • Време на почнување
 • Ја почнал/а темата
 • #1

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Значи вака, правам веб страна за училиште. Не е за на интернет туку за нешто по пракса. Е сега средив нешто во Photoshop. Пошто има добри дизајнери на форумов саком да ми дајте некои предлози за како да го подобрам ова чудова. Еве го то што го напрајв.PS. Бидејки планирам покасно да го направам како блог или нешто, на што уште да обрнам внимание.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
За почеток би ја сменил позадината, оваа многу дречи.. Покасно ако најдам време ќе напишам нешто повеќе :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Фала на предлогот. Заборајв да спонмам дека боите се привремени. Ајде кажете другите нешто. :)
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
среди го па ќе го коментираме... вака освен бои нема ништо друго за коментирање...
Инаку распоредот е во ред за блог, стандард
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Па вака добра ти е замислата шаблонски, да видиме како ќе ја реализираш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Можеби интересно, ама лично боопшто не ми се допаѓаат сајтовите со Флеш.Споро се вчитваат како прво, а како второ не ни знам да правам Флеш анимации :) а и нејкам да користам туѓи.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
342
jas licno meni-to i adds bi gi stavil na isto nivo. + da znaes deka ne e mn. lesno da se prilagodi cudovo za wordpress. Ti treba malce citanje. Zelenata trebaa da bide temna, liniite beli i malce podebeli. Kaj glavniot tekst gornata i dolnata linija neka bidat isti i/ili vo sprotiven pravec. Mislam deka ako go ostavis taka toa kje ima mn. prazno mesto. i + banner kade? aj da vidime sto kje sklepas sledno pa pak komentari. Flash introto ne mora da znaci deka mora da e golemo.

p.s. Sakam da kazam deka ne sum profesionalec vo web i graficko dizajniranje, ne sum ni blizu. Site moi kritiki se dobronamerni bez namera za "puvanje" i pravenje seznajko.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
moze dole da stavis linkovi do site glavni strani, kako na primer ovde:

Код:
Контактирајте со нас - Македонски ИТ форум - Архива - Најгоре
убо изгледа, а во Флаш ќе го правиш. Така би било топ
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
@ dimitars
Фала за предлогот. Исто мислење имав и јас за менијата и adds. позадината е веќе смената во бела и темно сиво gradient. За банер ќе видам покасно, ама изгледа ќе биди најгоре нешто како да лебди самото.
@ hijackhacker
Нормано дека ќе ставам такви. ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Еве еден update на тоа до каде ја сработив.

Ама сега имам едно прашање. Од кога ќе ја изсечам и ќе пробам да го издолжам делот за текст ми се изголжува и се останато. Можи ова чудо да се корегира при сечењето или во кодот или да го преправам дизајнот.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
А ти да ставиш некаде online да видиме кодот за да можеме да помогнеме поконкретно?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
А ти да ставиш некаде online да видиме кодот за да можеме да помогнеме поконкретно?
Се согласувам.. Вака како што е, дизајн во вид на слика е само еден елемент од веб страница.

Ако се прашувам конкретно за ова, на средната колона каде што треба да ја има содржината, би зголемил width t.e. ширина.
А за дизајнот на истото, ќе мора да направиш некое CSS трикче, секако дека ќе мора и да сечеш..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Да ја постирам експортираната верзија или самот PSD?
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Абе vik бели требаше да ја закачиш страната на интернет ?!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Абе vik бели требаше да ја закачиш страната на интернет ?!
Еее... требаше ама поради одредени проблеми(неможев да се снајдам со табелите ми се зголемуваа:D) дојде до целосна промена на дизајнот. Ако сакате ќе ви покажам како изгледа новото, а за старото другпат кога ќе имам појке врема да го стредам.:))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Еве го новто:

Многу е поедноставено:D

А со старото...ако видиш погоре имам и за тоа напишано.;):p
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
И ова е добро, старото можеш во Microsoft Fornt Page да го правиш со истите исечоци како првото.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Пробав секаде, истото е. Ама јбг, ќе го средам покасно. Изгледа и проблемот е во кодот што го генерира Photoshop. Треба да се искорегира, а јас незнам како.:D
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
едноставно можеш да направиш табела во FrontPage и деловите да ги обоиш (напраиш) оние слики што сакаш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Номожи така зошто се издолживаат келиите на табелата и неможи да се смалат, поточно да се вратат како што беа.
Увери се и сам. Еве го HTML документот
http://rapidshare.com/files/97916889/Websdf.zip.html
Изброши ја сликата во средината и пробај да напишиш текс подолг и ќе видиш што викам.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Моментално немам Front Page иначе прати ми линк од каде можам да го симнам по ПП и јас ке ти ја направам страната односно подредувањето.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Уживај, аман па ти ќе се мачиш. Иnаче фала за понудата. ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
859,405
Членови
29,952
Најнов член
trajced
На врв Дно