• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Крипто тргување

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
509
970
Скопје
www.filipkordanovski.com
Поздрав дечки, не видов слична тема, може слободно да ја споите/едитирате ако не е адекватна за под-форумов.

Има ли некој што активно тргува на дневна база? Што тргувате, на кој timeline chart, кои индикатори ги користите и на која берза?

Може да се конектираме на Discord или нешто слично.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Поздрав дечки, не видов слична тема, може слободно да ја споите/едитирате ако не е адекватна за под-форумов.

Има ли некој што активно тргува на дневна база? Што тргувате, на кој timeline chart, кои индикатори ги користите и на која берза?

Може да се конектираме на Discord или нешто слично.
Еве ти ако сакаш влези .
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Ај и од мене едно прашање за трејдање:

Дали некој знае туториали за трејдање кои убаво ги објаснуваат човечките реакции на чартот?

Значи не само да ми опишува како изгледаат M или W патернси, туку убаво да објаснува под какви емоции се и како резонираат трејдерите од другата страна за време на опишаниот патерн.

п.с. Стефчо ако имаш опишано во твоите видеа посочи ми, нажалост неам ништо гледано, предолги се.
 

causevd

Gaining Experience
4 октомври 2011
450
376
causevd's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor
Motherboard
Asus Z97-DELUXE(NFC&WLC) ATX LGA1150 Motherboard
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" 7200RPM & Corsair Force LE 240GB 2.5" SSD
PSU
Cooler Master 650W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply
RAM
G.Skill Sniper Series 16GB (2 x 8GB) DDR3-2400
Video card
Asus GeForce GTX 980 Ti 6GB STRIX Video Card
Case
Fractal Design Define R5 (White) ATX Mid Tower Case
Mouse
MSI Clutch GM50
Keyboard
G Skill KM570X
Monitor
IIyama G-master GB2488HSU-B3
OS
Windows 10 Pro
Ај и од мене едно прашање за трејдање:

Дали некој знае туториали за трејдање кои убаво ги објаснуваат човечките реакции на чартот?

Значи не само да ми опишува како изгледаат M или W патернси, туку убаво да објаснува под какви емоции се и како резонираат трејдерите од другата страна за време на опишаниот патерн.

п.с. Стефчо ако имаш опишано во твоите видеа посочи ми, нажалост неам ништо гледано, предолги се.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Ај и од мене едно прашање за трејдање:

Дали некој знае туториали за трејдање кои убаво ги објаснуваат човечките реакции на чартот?

Значи не само да ми опишува како изгледаат M или W патернси, туку убаво да објаснува под какви емоции се и како резонираат трејдерите од другата страна за време на опишаниот патерн.

п.с. Стефчо ако имаш опишано во твоите видеа посочи ми, нажалост неам ништо гледано, предолги се.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Ги разгледав и двата линка, ама нема тоа што го барам.

Првиот (колибри) има нешто за мојата психологија каква треба да биде, ама тоа не ми врши работа, барам туториали да ме подучат од чартот како да заклучам сентимент на пазарот и со каква стратегија играат и во какво психичко стање се трејдерите од другата страна што го предизвикале тој чарт.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Барај класични (стокс, форекс) трејдери да научиш нешто. Дечињава крипто трејдери појма немаат.

Имам налетано на еден до сега кој има 12 години искуство во форекс и објаснува работи многу детално за сентимент, прокеции, што да се очекува на краток рок итн. Напомена, типот е скалпер и не се замара со цени и долгорочни трендови, значи не е ходлер и свинг трејдер. Се филма по малку, али генерално може да се научи многу од него.


Друг одличен трејдер што се фокусира на макро ниво е Gareth Soloway, уште пред 3 месеци најавуваше Bitkoin на 30к дури и 20к кога сите очекуваа 100к, му се смееја сите, ама не се смеат сега. Нема негов канал колку што знам, но често гостува во видеа/емисии од финансискиот сектор.

Друг таков за макро ниво e Allesio Rastani
 
Последна промена:

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
206
208
Барај класични (стокс, форекс) трејдери да научиш нешто. Дечињава крипто трејдери појма немаат.

Имам налетано на еден до сега кој има 12 години искуство во форекс и објаснува работи многу детално за сентимент, прокеции, што да се очекува на краток рок итн. Напомена, типот е скалпер и не се замара со цени и долгорочни трендови, значи не е ходлер и свинг трејдер. Се филма по малку, али генерално може да се научи многу од него.


Друг одличен трејдер што се фокусира на макро ниво е Gareth Soloway, уште пред 3 месеци најавуваше Bitkoin на 30к дури и 20к кога сите очекуваа 100к, му се смееја сите, ама не се смеат сега. Нема негов канал колку што знам, но често гостува во видеа/емисии од финансискиот сектор.

Друг таков за макро ниво e Allesio Rastani

+100 за одлични препораки. Ми требаа неколку дена малку да ги ѕирнам и погледам, изгледаат добри за сега, ќе ги гледам повеќе кога ќе можам и ќе имам време (што не е баш многу).

Се уште не се скроз тоа што барам, ама кој знае дали прави некој курсеви точно јас како што сакам...

Во секој случај мора да се посвети внимание и на трејдинг едукација, си го гледам како неуспех што од последниот пад на цената ништо не фатив, анти-талент сум за трејдање ама тоа не е оправдание вечно да останеме но-трејдери и огорчено низ форуми да пљукаме по “манипулаторите“ :)
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Овој канал има доста интервјуа со профи трејдери и маркет мејкери кои зборат за психологијата меѓу искусни/инстуционални трејдери наспроти moonboys. Проблемот е што не се конденсирани информациите, туку треба да гледаш долги видеа да чуеш нешто значајно и ако не внимаваш можеш да испуштиш добра информација.


Други такви не знам, има некои книги што ги имам читано од Ray Dalio и Peter Lynch што навлегуваат во психологија, можеш тие да ги побараш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно