• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Крипто мислења (Без финансиски совети)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Сакам да развиеме дискусија за точно потенцирани коини, ваши истражувања околу истите и што би можело да се случи со истиот/те во кратко/подолго време.

Во другата тема, испомешано е графички мафички све во едно и веќе има 340 страници во кои е све каша попара.

Значи, без хардвер, стрикно коини и нивната иднина.

Лично јас, од она што пратам во последно време, ме заинтересира MAPS коинот, кој скоро склучил договор со booking.com за партнерство.
Искрено букинг не е мала работа/компанија, а досега не беше инволвирана во крипто светот.
Букинг во 2019та имала приход од 15Б долари, а поради пандемијата во 2020 само 7Б долари.
Со престојната летна сезона и олабавување на мерките, очекувам приходот да им се зголеми, а со тоа да го повлече и коинот нагоре.
MAPS е сервис кој нуди офлајн мапи и слично, истите и си имаат свој коин.
Позитивна страна кај истиот е што има максимум 1Б суплај, и моментално е на цена по 0.55$, и ATH од 2.05$ (пред 2 месеца)
Официјална страна на коинот: Maps.me is your ultimate travel companion and your passport to the new financial system.

ВАЖНО:
Се што ќе прочитате во оваа тема е лично мислење на авторот, и никако не треба да го сметате како финансиски совет/предлог.
Се што правите со вашите пари/вложувања е исклучиво ваша одлука!
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
36
59
Skopje
Претпоставувам си го видел видеото на youtube, на каналот Kripto teme i kriptovalute.
Добра ствар е што Maps.me сеутше го нема на големите менувачници.
Ако го купеш сега, наскоро ќе каче на цена, и како ќе излегува и на другите менувачници цената ќе му расте.
Меѓутоа за long-term инвестиција тешко е да се дадат уште сега прогнози.
Ама ако го купеш сега, за некое време цената ќе му порасне, ќе може да продадеш и да бидеш во профит од него.

Линк до видеото:
View: https://youtu.be/LRuIf_Cq4c8


Испратено од ONEPLUS A6013 преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,382
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Претпоставувам си го видел видеото на youtube, на каналот Kripto teme i kriptovalute.
Добра ствар е што Maps.me сеутше го нема на големите менувачници.
Ако го купеш сега, наскоро ќе каче на цена, и како ќе излегува и на другите менувачници цената ќе му расте.
Меѓутоа за long-term инвестиција тешко е да се дадат уште сега прогнози.
Ама ако го купеш сега, за некое време цената ќе му порасне, ќе може да продадеш и да бидеш во профит од него.

Линк до видеото:
View: https://youtu.be/LRuIf_Cq4c8


Испратено од ONEPLUS A6013 преку IT.mk форум апликација
Дал' ке каче цена или не, никој неможе да знае, а и не спомнав дали сум купил или не.
Да, тоа е уште една позитивна работа, дека го нема на ниедна поголема менувачница.
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,168
574
Скопје
Мапс значи е апликација што нуди offline мапи, навигација и booking услуга која е поврзана со букинг.ком колку што разбрав, во whitepaper от викаат дека имаат повеќе од 100 милиони корисници. Е сега како се користи нивниот токен, они го нудат на нивните корисници што ја користат услугата за букинг, го нудат во вид на пакети (бронзен, сребрен, златен, тоест 3%,7%,10% cashback нуди пакетот за букинг услуга што веројатно се процесира од букинг.ком.

Е сега кој ми се дилемите за токенов:
- Не се знае колав број на корисници на апликацијата ја користат нивната букинг услуга, тоест аплилацијата ја продават како офлајн мапи а нудат споредна да кажеме букинг услуга, дали букинг от функционира и кога апликацијата се користи офлајн, јас би кажал дека не и затоа токенот го продаваат како пакет заедно со е-сим дата, тоест со мобилен интернет... Значи се трудат на својте корисници без интернет да им понудат интернет и кешбек од букинг.ком, што нема логика.

- Океј сега да кажеме дека ги имаат потребните корисници, не е добро објаснето кога се купува и како токенот, дали се купува пред или после букирање што ако купиш и не букираш, не е објаснето колку кошта токенот кога одам на buy ми прави редирект на почетна во апликацијата
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Мој совет, купувајте мрежи каде токените се есенцијални за функционирање на мрежата, а не апликации кои ставиле токен за да направат повеќе пари. 99.99% од апликациите, дали се на Етер, солана, бсц или што и да е, не им е потребен токен за ништо. Или доколку ги купувате, не ги чувајте лонг терм.
 

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
271
173
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
Немам читано whitepaper за мапс, ама вака ми делува на булшит.
продуктот ти е офлајн, а имаш имплементација со блокчејн, чекај малце :LOL:
Од друга страна, кога сме кај букинг niche, постои травала која според мене има многу подобар потенцијал во тој домен
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
664
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Само токени што имаат употребна вредност ме како ETH, DOT, SOL, AVAX, CELO, AAVE, KSM, EGLD и токени кои мислам дека имаат добра перспектива но сеуште немаат развиено еко системи и ги сметам за ризични како ICP и ADA. Од ептен малите, само POND и RAMP ми фаќаат око.
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
36
59
Skopje
Само токени што имаат употребна вредност ме како ETH, DOT, SOL, AVAX, CELO, AAVE, KSM, EGLD и токени кои мислам дека имаат добра перспектива но сеуште немаат развиено еко системи и ги сметам за ризични како ICP и ADA. Од ептен малите, само POND и RAMP ми фаќаат око.
Да те прашам зошто толку многу знаење и се дава на еко системите?

Испратено од ONEPLUS A6013 преку IT.mk форум апликација
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
36
59
Skopje
Само токени што имаат употребна вредност ме како ETH, DOT, SOL, AVAX, CELO, AAVE, KSM, EGLD и токени кои мислам дека имаат добра перспектива но сеуште немаат развиено еко системи и ги сметам за ризични како ICP и ADA. Од ептен малите, само POND и RAMP ми фаќаат око.
Да те прашам зошто толку многу значење* и се дава на еко системите?

Испратено од ONEPLUS A6013 преку IT.mk форум апликација
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
664
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Да те прашам зошто толку многу знаење и се дава на еко системите?

Испратено од ONEPLUS A6013 преку IT.mk форум апликација
Зошто тоа зголемува побарувачка за токенот, а со тоа расте вредноста на истиот. Со други зборови, помалку шпекулативни и по не ризични ми се вакви проекти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,720
Мислења
856,043
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно