• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Крипто из дед, Лонг лив крипто

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.705
3.537
Овој рудар експерт Пане ли е?

 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.820
30.685
kalco.ru
Мене на КриптоСтеф ми личи повеќе :)
Овој рудар експерт Пане ли е?

 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.995
6.104
Скопје
www.facebook.com
Овој рудар експерт Пане ли е?

Јас ваквите ги ручкам. Баш овакви најјмногу сакам на овој пазар моментално. Нека ме најде по огласиве ке испреговараме и за неговите ригови одма кешарица му давам.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.020
4.859
Еве една моја поголема проблематика, јас лично сметам дека на избори на гласање не треба сечиј глас да вреди еднакво, гласот на доктор кој што посветил половина и повеќе од животот во школување или на научник во било која сфера НЕ ТРЕБА да вреди еднакво на оној неписмениот кој што се потпишува со X,голем дел на форумов ќе се согласите со ова мислење ама за жал пошироката јавност нема да се согласи со ова.
Поентата со примерот (не е да избегам од темата туку) е дека мнозинството одлучува, доколку поголема маса на луѓе контуниурано инвестираат и работат со crypto, истот ќе има примени и вредност, кога масата на луѓе ќе се намали или исчезне истот неам веќе да има вредност.
Сега нема демократија скоро никаде. Не мешајте капитализам со демократија. Знам дека на прв поглед личи дека тоа се две сосема независни работи, но не е така. Во случајов во 80% на оваа планета капиталот (капитал, капиталис, глава, надреден) владее, а не народот (демос - народ). Тоа демократија барајте си во социјалистички општества како Либија, Норвешка, Сирија, Ирска, Куба...
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
222
365
Сега нема демократија скоро никаде. Не мешајте капитализам со демократија. Знам дека на прв поглед личи дека тоа се две сосема независни работи, но не е така. Во случајов во 80% на оваа планета капиталот (капитал, капиталис, глава, надреден) владее, а не народот (демос - народ). Тоа демократија барајте си во социјалистички општества како Либија, Норвешка, Сирија, Ирска, Куба...
Друга беше поентата, не се фаќајте за глупиот пример што го дадов, не објаснувам и дебатирам што е демократија,капитализам или социјализам, ниту пак барам. Незнам зашто replay за примерот кога јасно наведов дека целта не ми е да избегам од темата, а веќе втор си кој што реплицира за дадениот пример, кој што е глуп...
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.020
4.859
Друга беше поентата, не се фаќајте за глупиот пример што го дадов, не објаснувам и дебатирам што е демократија,капитализам или социјализам, ниту пак барам. Незнам зашто replay за примерот кога јасно наведов дека целта не ми е да избегам од темата, а веќе втор си кој што реплицира за дадениот пример, кој што е глуп...
Ама јас не зборував против тебе, те поддржувам. Но проблемот настанува во делот "кој ќе одреди кој е вреден а кој не".
За секој што мисли дека може подобро од моменталните владетели, описот е тука:
View: https://youtu.be/rStL7niR7gs

Детално објаснето.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.027
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Нормално. Не мора тој, може да е и некој друг. Едноставно кога има ваккум, неизбежно е да се пополни. Само прашање на време е.
Реплицирам на оваа тема, за да не ја гушиме темата за цени на графички, иако овие две работи се поврзани.
Интерено размислување, начелно го делам истото ама не сум баш убеден дека ова е можно во ова фаза на развој на криптово.
Состојбите се измененти од пред 10 години, бизнисот, владите и општо луѓето се далеку по информирани од пред 5-6 години. Не сум убеден, дека има простор да се појави некој PoW коин/коини кои ќе можат да предизикаат hype за наводна масовна имплементација па отаму и да се дига цената до небеса.
Мислам дека луѓуево се повеќе свесни дека и да има имплеметеција на некој коин, тоа ќе биде коин издаден и регулиран од страна на некој ентитен, на пример Амазан, Тесла, Аппле коин, или уште поверојатно дигитален долар, евро итн.
Отука овие овие PoW, проекти/коини со наводна децентарлизација, специфична употреба во некоја област итн... мислам дека им измина времето. Притоа не мислам само на чисто scam коини кои се иклучиво pump and dump шема.
Од друга страна пак, човековата глупост а богами и алчност се неограничени.
Во секој случај интересна тема за дискусија, во која нема правилни и погрешни размислувања, затоа што никој со сигурност не може да знае што ќе се случува.
 
Последна промена:

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
964
915
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
На форумов сум од 2011 и на секои 2-3 години ги читам истиве муабети начнати од истиве единки.

Сега кога етерот стана PoS изостана муабетот дека некој на големо профитира од целата процесирачка моќ која оди за копање. Штета...

Sent from my LM-V450 using Tapatalk
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.995
6.104
Скопје
www.facebook.com
Сега кога етерот стана PoS изостана муабетот дека некој на големо профитира од целата процесирачка моќ која оди за копање.
И на крај испадна муабетов , сите на форумов се испокаравме али на крај испадна за ништо никој ништо не доби со тоа. Ќараат само големците во оваа игра.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.151
7.624
Мелмак
Секогаш rich get richer. Тие шо се богати правеа цели хангари со илјадници графички. Шлепери графички им се продаваа ехее. Тој шо не бирал начин и средства да се обогати на секоја можна локомотива ќе закачи вагон.
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
366
470
Хипстери !!! Бетер од хипици !!!
Криптото заслужува само едно место , а тоа е заборавот.
Бате јас пафкам и за пафкање ми даваат по 10$ на саат. Енд оф стори.
Еве ако некој извал пари а не платил данок од крипто нека крене два прста.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
952
828
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Токму затоа тука се изгореа у криптово многу мина заради тоа што следеле една недела пред да инвестираат големи суми во криптото или крипто опрема.

Грешаат... Бидеќи:
Пане може да купе најјскап компјутер од 10.000е и да уче 1 месец курсеви за програмирање и да станува конкуренција на вас поискусните и да ви руше цена на трудот. Пане може да разгласе насекаде у мало дека програмирањето носе брдо паре и сите тие да купаат компјутери од 5000-10.000е и да учаат квази курсеви 1-2 месеца и уште толку да ја рушаат цената на трудовиот пазар на Мартин.
Што ке се десе со тој пазар на труд ако секој втор стане програмер? Наравно паѓа цената на вашиот труд бидеќи некој што начул дека се праваат пари од тоа влегол без да испита терен со надеж дека ке се збогате за 1 година а всушност он самиот си губе свесно пари оти знае дека не може да му конкурира на Мартин.
Но !!! Кога ке дојде до презаситеност на тој пазар тогаш пола и повеќе од пола останувате без работа или со нагло опадната заработка.
Така е и со крипто пазаров и крипто опремава.
Во нашиов случај улетуваа луѓе што појма немаа што е тоа ETH , BTC или пак како да сменаат адреса на копање на машината.
И сега се повторува тој случај како во наведениот програмерски пример погоре.

А становите од што се купени?
Па наравно си продадов риговите :p
Што значи дека и јас спаѓам во тие дечки.

П.С мразам вакви постови без никакви аргументи да се суде и пишува контра за нешто што некој го работе со години и се фаќа за некои крашнувања.
Тоа може на секој да се десе и во секоја индустриска гранка или дејност.
Да резимирам.
Не е паднато криптото воопшто , тоа е само период на стагнација.
Падната е заработката на риговите заради баш тоа погоре што секакви улетаа во него односно зголемија тежина на копање на било кој minable crypto coin.
Пане може прво да одлуче у кој акцент да зборуе зошто скопски не му иде.

Среќно со идејата за 1 месец учење да станеш програмер.
 

yasuo2211

Intern
18 ноември 2021
23
24
Скоро сите крипо валути, токени, NFTs и crypto exchanges се мамка во однос на тоа кој вистински ја има контролата. Зад нив стои 1 компанија инкорпорирана во Америка со некои си CEOs (Charles Hoskinson, Vitalik Buterin, Joe Lubin, Do Kwon, CZ, ...), или регистрирана во Кајманските острови или други вакви раеви. Тоа има повеќе последици:
  • Ако се случи нешто лошо во маркетот, компанијата објавува банкрот во Америка или едноставно ја снемува од мапата преку ноќ. И да има некоја си тужба, парите ќе ви бидат исплатени на крај, чекајќи со години бидејќи ниту сте компанија со голем вложен капитал, ниту пак сте граѓани на некоја важна држава во светот, и ќе добиете мал процент од парите кои вистински би требало да ви ги исплатат.
  • Тие одлучуваат за кодот, финансиската полиса (овде спаѓаат многу работи, може да одлучат да испринтаат уште токени, некои токени да ги направат невалидни, да банираат одредени токени, да сменат од PoW -> PoS, ...) кои трансакции се валидни и сл.
  • Како компании под Американска јурисдикција, мора да ги почитуваат законите на Америка и нејзините институции. OFAC, SEC, ...
Што од ова е децентрализирано ? DINO (decentralized in name only)

Ова не значи дека не може да се збогатите од овие крипто валути и токени. Пр. Etherium е подржан од WEF. Има голем потенцијал да порасне неговата вредност во иднина.

Ако ви е поважна децентрализираноста, слободата и приватноста тогаш има неколку крипто валути за разгледување: BTC, XMR, ARRR, и некои други. Сите овие имаат предности и недостатоци. Има голема веројатност дека пак се под контрола на Америка на еден или друг начин, не се знае дали се добра инвестиција, но се нешто подобри отколку погоре споменатите што се под абсолутна контрола на Америка и некои си CEOs.

Пари може да се направат насекаде во крипто. За мене е поважно луѓето да имаат контрола над нивните пари, а не Америка, не некои си CEOs, не глобалистите, не никој. Тие се лични пари на луѓето за кои тие вложиле труд и време. Кај првоспоменатите крипто валути луѓето имаат 0% контрола над своите пари.

CBDCs допрва доаѓаат. За борба против нив се потребни други методи. Не верувам дека крипто може да ги победи нив и cashless society туку така.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.930
2.894
Скопје
Пари може да се направат насекаде во крипто.

Како бе така ? Ќе пресметуваме хашови , цифри , нули -и „пун пари џеп „ ! Што производ е криптото ? Услуга -трансакции без провизија ? Па има провизија ! Зелен производ е ? Малку ресурси треба за мрежата ? - Не !
Загадува и троши ресурси !
Абе ај не си играјте со мозокот - ОД НИШТО - НЕМОЖЕ НЕШТО ДА ИСПАДНЕ ! Некој мора да купи крипто или да плати трансакција па некој кајмакот да го собере !
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.820
30.685
kalco.ru
Како бе така ? Ќе пресметуваме хашови , цифри , нули -и „пун пари џеп „ ! Што производ е криптото ? Услуга -трансакции без провизија ? Па има провизија ! Зелен производ е ? Малку ресурси треба за мрежата ? - Не !
Загадува и троши ресурси !
Абе ај не си играјте со мозокот - ОД НИШТО - НЕМОЖЕ НЕШТО ДА ИСПАДНЕ ! Некој мора да купи крипто или да плати трансакција па некој кајмакот да го собере !

Почекај малце сеа ќе дојде Пане ќе ти каже за становите, у гужва е не може одма...
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.930
2.894
Скопје
Чути бе ми зариба пежолката.
Што - паста и темални падови не си сменил на време ? :LOL:
Мене Шкодата така - не сменив уље на време - ко почна да тропа да гуши моторот - брзо на бензинска едно литро од тоа специјално уље некое -разредувало - освежувало незнам - цело го стаив - се опраи накај дома - иначе готова беше.. Е не иде сеа ко што идеше порано. Само тоа и скрати 5г од живот :cry:
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
222
365
Како бе така ? Ќе пресметуваме хашови , цифри , нули -и „пун пари џеп „ ! Што производ е криптото ? Услуга -трансакции без провизија ? Па има провизија ! Зелен производ е ? Малку ресурси треба за мрежата ? - Не !
Загадува и троши ресурси !
Абе ај не си играјте со мозокот - ОД НИШТО - НЕМОЖЕ НЕШТО ДА ИСПАДНЕ ! Некој мора да купи крипто или да плати трансакција па некој кајмакот да го собере !
Elon ke kupuva i ke zijani,a nie ke se bogatime
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.151
7.624
Мелмак
FgBBWg5WYAI9j3r
 

yasuo2211

Intern
18 ноември 2021
23
24
Како бе така ? Ќе пресметуваме хашови , цифри , нули -и „пун пари џеп „ ! Што производ е криптото ? Услуга -трансакции без провизија ? Па има провизија ! Зелен производ е ? Малку ресурси треба за мрежата ? - Не !
Загадува и троши ресурси !
Абе ај не си играјте со мозокот - ОД НИШТО - НЕМОЖЕ НЕШТО ДА ИСПАДНЕ ! Некој мора да купи крипто или да плати трансакција па некој кајмакот да го собере !
Провизија земаат за сите инвестиции. Да купиш акции брокерот во НЛБ/КБ/Interactive Brokers ти зема провизија, да внесеш пари од картичка на Binance ти зема провизија, менувачниците земаат провизија за било каква замена на валути, при купување злато голема провизија, ... При продавање на инвестициите за фиат, пак ти земаат провизија. Не знам дали при пријавување capital gains УЈП исто така зема дел, можеби не.
Ако има добри карактеристики и многу луѓе се заинтересирани, тогаш купување крипто е слично со купување на било која инвестиција. Има ризик, има потенцијал за добивка.

Во врска со ресурси, колку ресурси троши одржувањето на тековната мрежа на Visa и Mastercard; сите банки; сите Payment Gateways/Processors што се под чизмата на Visa и Mastercard и мораат да ги подржуваат сите регулации и правила до збор. Колку пари се троши за објекти, вработени, опрема и се останато за да се одржува овој систем во живот ? Зошто се проблем копачите и full nodes што ја одржуваат PoW мрежата ? Што, земјата ќе снема енергија ? Загадуваат повеќе од големите фабрики ? Смешки, перење мозок од страна на тие што сакаат да имаат тотална контрола над парите.
Во која држава се инкорпорирани Visa/Mastercard кои одлучуваат за судбината на скоро сите online трансакции во светот ? Која држава има тотална контрола над online трансакциите - Америка. Одредени крипто валути како BTC имаат потенцијал да кажат "не" и да ти ја процесираат трансакцијата и во случај кога Visa/Mastercard нема. Тоа е моќ.

Да, не е бајка. Еxchanges знаат кому припаѓаат сите крипто адреси, наполнети преку нив, овие информации ги споделуваат со владите, можеби можат да ја пробијат енкрипцијата, можеби може да ги присилат сите главни програмери на open source проектот да вклучат некој update за да добијат контрола, итн. Но, од сите вести што ги гледаме можеме да увидиме дека тековната состојба е: оние кои тековно имаат тотална контрола над сите трансакции во светот, немаат тотална контрола над одредени крипто валути - тие се трудат да добијат контрола, но сеуште ја немаат. Во иднина не се знае, ќе чекаме да видиме.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.930
2.894
Скопје
Провизија земаат за сите инвестиции. Да купиш акции брокерот во НЛБ/КБ/Interactive Brokers ти зема провизија, да внесеш пари од картичка на Binance ти зема провизија, менувачниците земаат провизија за било каква замена на валути, при купување злато голема провизија, ... При продавање на инвестициите за фиат, пак ти земаат провизија. Не знам дали при пријавување capital gains УЈП исто така зема дел, можеби не.
Ако има добри карактеристики и многу луѓе се заинтересирани, тогаш купување крипто е слично со купување на било која инвестиција. Има ризик, има потенцијал за добивка.

Во врска со ресурси, колку ресурси троши одржувањето на тековната мрежа на Visa и Mastercard; сите банки; сите Payment Gateways/Processors што се под чизмата на Visa и Mastercard и мораат да ги подржуваат сите регулации и правила до збор. Колку пари се троши за објекти, вработени, опрема и се останато за да се одржува овој систем во живот ? Зошто се проблем копачите и full nodes што ја одржуваат PoW мрежата ? Што, земјата ќе снема енергија ? Загадуваат повеќе од големите фабрики ? Смешки, перење мозок од страна на тие што сакаат да имаат тотална контрола над парите.
Во која држава се инкорпорирани Visa/Mastercard кои одлучуваат за судбината на скоро сите online трансакции во светот ? Која држава има тотална контрола над online трансакциите - Америка. Одредени крипто валути како BTC имаат потенцијал да кажат "не" и да ти ја процесираат трансакцијата и во случај кога Visa/Mastercard нема. Тоа е моќ.

Да, не е бајка. Еxchanges знаат кому припаѓаат сите крипто адреси, наполнети преку нив, овие информации ги споделуваат со владите, можеби можат да ја пробијат енкрипцијата, можеби може да ги присилат сите главни програмери на open source проектот да вклучат некој update за да добијат контрола, итн. Но, од сите вести што ги гледаме можеме да увидиме дека тековната состојба е: оние кои тековно имаат тотална контрола над сите трансакции во светот, немаат тотална контрола над одредени крипто валути - тие се трудат да добијат контрола, но сеуште ја немаат. Во иднина не се знае, ќе чекаме да видиме.
Еве објанување на сето ова . Доверливост се стекнува со време. Крипто системот ни после колку години не влеја некоја доверба во народот . Виза-миза ако има проблем - изгубиш средства - има кого да бркаш - каде да отидеш - во банка - во место каде има луѓе одговорни за твоите пари па нив за гуша да ги фатиш да тужиш за да ти се надокнадат средствата. Крипто ако изгубиш - папала маца...
Ризикот е преголем.
 

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
546
549
Провизија земаат за сите инвестиции. Да купиш акции брокерот во НЛБ/КБ/Interactive Brokers ти зема провизија, да внесеш пари од картичка на Binance ти зема провизија, менувачниците земаат провизија за било каква замена на валути, при купување злато голема провизија, ... При продавање на инвестициите за фиат, пак ти земаат провизија. Не знам дали при пријавување capital gains УЈП исто така зема дел, можеби не.
Ако има добри карактеристики и многу луѓе се заинтересирани, тогаш купување крипто е слично со купување на било која инвестиција. Има ризик, има потенцијал за добивка.

Во врска со ресурси, колку ресурси троши одржувањето на тековната мрежа на Visa и Mastercard; сите банки; сите Payment Gateways/Processors што се под чизмата на Visa и Mastercard и мораат да ги подржуваат сите регулации и правила до збор. Колку пари се троши за објекти, вработени, опрема и се останато за да се одржува овој систем во живот ? Зошто се проблем копачите и full nodes што ја одржуваат PoW мрежата ? Што, земјата ќе снема енергија ? Загадуваат повеќе од големите фабрики ? Смешки, перење мозок од страна на тие што сакаат да имаат тотална контрола над парите.
Во која држава се инкорпорирани Visa/Mastercard кои одлучуваат за судбината на скоро сите online трансакции во светот ? Која држава има тотална контрола над online трансакциите - Америка. Одредени крипто валути како BTC имаат потенцијал да кажат "не" и да ти ја процесираат трансакцијата и во случај кога Visa/Mastercard нема. Тоа е моќ.

Да, не е бајка. Еxchanges знаат кому припаѓаат сите крипто адреси, наполнети преку нив, овие информации ги споделуваат со владите, можеби можат да ја пробијат енкрипцијата, можеби може да ги присилат сите главни програмери на open source проектот да вклучат некој update за да добијат контрола, итн. Но, од сите вести што ги гледаме можеме да увидиме дека тековната состојба е: оние кои тековно имаат тотална контрола над сите трансакции во светот, немаат тотална контрола над одредени крипто валути - тие се трудат да добијат контрола, но сеуште ја немаат. Во иднина не се знае, ќе чекаме да видиме.
...и земјата е рамна.

Испратено од телефоно.
 

yasuo2211

Intern
18 ноември 2021
23
24
Еве објанување на сето ова . Доверливост се стекнува со време. Крипто системот ни после колку години не влеја некоја доверба во народот . Виза-миза ако има проблем - изгубиш средства - има кого да бркаш - каде да отидеш - во банка - во место каде има луѓе одговорни за твоите пари па нив за гуша да ги фатиш да тужиш за да ти се надокнадат средствата. Крипто ако изгубиш - папала маца...
Ризикот е преголем.
Во идеални услови секој треба да купи крипто анонимно од miner или непосредно од некоја менувачница/друг човек без да даде лични податоци. Средствата треба да се пуштат од паричник на една личност на паричник на друга личност без присуство на 3то лице (банка, менувачница, exchange или што и да е).

Според мене голем проблем со доверливоста во крипто е што замената на крипто за продукти или услуги во реалниот свет е ризична. Ако сакам да купам кола 10-20к евра со крипто, треба да се состанеме, двајцата да земеме пиштоли :) , да му пуштам крипто, да ми ги даде клучевите, документите и се останато, без потоа да може да ме пријави во полиција дека сум му ја украл колата. Искрено, не знам како да се реши овој проблем, но давање на контрола над криптото на властите, exchanges или некои CEOs во Америка не е решение. Ако е така, зошто воопшто користиме крипто, подобро ќе му платам на стандардниот начин со Visa/Mastercard.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.838
Мислења
911.407
Членови
32.574
Огласи
803
Најнов член
bread
На врв Дно