Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Крипто из дед, Лонг лив крипто

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.982
10.545
Skopje
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer Push-Pull
Motherboard
Asux X670E-E
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W Pro Platinum
RAM
64GB (2x32) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
Gigabyte 7900 XT 20GB
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Logitech Craft
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
42" OLED Asus Rog Swift PG42UQ
OS
Windows 11 Pro
Развојот на настаните последно време (во повеќе сфери: социо-економски, гео-политички итн.) ми потврдуваат одредени предвидувања (лични како и на одредени групи глобално) во однос на насоката во која ќе се развива целата т.н. крипто-валутна економија. Имено,- пилот проектот зачнат од фамозниот анонимен ентитет Сатоши Шешбешвили веќе е во зрела фаза, метаморфозата привршува и ларвите (постоечките крипто-т.н.-валути) ќе одат во пензија за да можат пеперутките да полетаат (дигитален долар, евро, рубља итн.).

Моментално, стапката на инфлација декларирана од разно-разни ентитети (официјални) е некои 9-11%. Во реалноста, ако се земе предвид колку се поскапени основните продукти и трошоците за живот (струјата е поскапена 700%, житни производи 100%, млечни сега одат нагоре драстично) итн. - слободно може да се каже дека инфлацијата е НАЈМАЛКУ 50%. Ова беше одлична можност/тест постоечките криптовци да полетаат, но се случи спротивното, балонот издиша - никој не се затрча како сигурност да се потпре на криптото, наместо тоа луѓе инвестираа во недвижнини или возила (целата на половни возила во Америка периодов дуплираше, некои отидоа и многу повисоко).

Дигитален долар (извори: 1, 2, 3...) ; Дигитално евро ( извори: 1, 2, 3, ... ); Дигитална рубља (извори: 1, 2, 3...), дигитален јен, денар, ... означуваат почеток на транзитивен период кон т.н. cashless societies а тоа е ништо друго освен стегање на јамот (лимитирање на граѓанските права и слободи) врз обичниот човек и можност за креирање нови механизми за контрола (директна или индиректна). Процесот најверојатно ќе се актуелизира 2024-5 и ќе заврши некаде 2030. Елиминација на готовината е увертира потоа кон елиминација на приватна сопственост, воведување на т.н социјален кредит систем и ред други повраќаници сервирани под некоја алтруистичка премиса (имаше некои небулози како елиминација на кеш било еко-френдли! за средината). Како и во секоја форма на тоталитаризам, ова се сервира со фанфари, одобрено од "експертите", "факт-чекерите", комисиите за ова-она, советниците за тоа, партиите на зелените/воскреснатите/освестените и сл. гас(з)овидни творевини.

Нејсе, постоечките т.н. криптовци, за разлика од било кој досегашен "феномен", и покрај 10+ години постоење на сцена не доживеаа адаптација помеѓу популусот. Единствени актери во фарсата беа опортунисти кои преку нив или заработија (или загубија), но едно е сигурно - никој не ги користи/користеше во секојдневието според нивната намена односно како медиум на размена (валута). Секој Јајо и Пајо може/ше да "креира" валута за 15тина минути, да ја офарба со whitepaper-и, мајнери, јутјуб / тикток / микток / подршка, т.н. peer ривјуа, сајтови-мајтови, роуд-мапи, и остали дрнкања, но во суштина главна цел е/беше само профит - и тоа најкласичен фиат профит, на понзи принцип од излажи - грабни - бегај.

Новите криптовци, гореспоменатите дигитални еквиваленти на постоечкиот фиат (дигитален долар,евро,јен,рубља,денар итн) - сакале ние или не, ќе бидат натурени откако ќе се смири оваа фарса што го дрма светот последниве години, без разлика дали е тоа кромид19, војни, кризи и сл. Не само што ќе влезат многу брзо во употреба - но рајата и ќе се тепа за истите, како обезглавени кокошки ќе трчаат за да ги разменат своите еко-несвесни хартии со нови дигитални кои ќе си ги носат во смарт-телефон/на смарт-саат/прстен/имплант и сл. Нема да ме чуди и да има иницијативи од типот: Само денес - разменете ги вашите хартиени пари и добијте дигитални со 3% попуст!

Откако ќе заврши овој период на неприродно наметната оскудација во сите сфери (недостаток на струја, храна, утре и за вода ќе почнат филмови) - ќе се јави Големиот Брат (или Сестра, или Чуз-Јор-Оун-Проноун Персона, пошто еднаквост нели) кој ќе понуди субвенциониран излез од "кризата". Еден период на помирување сервиран врз нов, галантен систем на дигитален идентитет, дигитална валута, дигитална мета-реалност.. Кој има проблем со тоа, може да клика дислајкови, намрштени емотикони и сл. тракаташки (новата форма на општествен ангажман/критика, пошто е тотално демоде да се излегува и да се протестира ако некој не дава сендвич нели.)

Крипто из дед, Лонг лив крипто.
 

Bate Sase

Баниран/a
27 мај 2021
638
826
Недојдија
Јасна му е пораката ко сунце. Одеме у правец да живееме како у научно фантастичните филмови и за нас тоа ќе биде жива реалност.
Дакле секоја иновација, каква и да е има единствена цел шо поголема контрола на народот.
Панката го замислувам како дила минутки, саати и месеци. :LOL:
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Океј четиво, али има неколку аргументи кои мислам дека треба да се имаат на ум:

1. Доларот е основа за повеќето големи фиат валути и реално вредноста му е не толку врзана за физички работи туку за економската ситуација во светот отприлика. Како таков може уше сега да се дефинира ко некој вид шпекулативен но светски признаен asset во форма на валута која е врзана со другите валути и според тоа имаш цел еден модерен финансиски систем.

2. Дигитални верзии на овие валути веќе постојат - во смисла повеќето од средствата изразени во овие валути се на сметки и не се физички испринтани ко пари. Повеќе се тргува со картички и слично.

3. Принтаната верзија и дигиталната верзија имаат иста вредност.

4. Нема никакви намери да било какви дигитални финансии од моменталниот фиат систем користат блокчејн за нивно реализирање. Така шо крипто од аспект на блокчејн и криптовалути нема да биде инкорпорирано од страна на светските финансиски центри.

5. Криптографија ко наука и следствено алатки и методи кои произлегуваат од истата веќе се користат во најразлични системи за безбдност и финансиски трансакции. Криптографијата секако дека ќе продолжи да се користи. Криптовалутите не.

Така што ако целта е ко шо велиш наметнување на нова реалност во која на интернет ќе ни бидат дел од работите кои ги поседуваме (метаверс) за тоа би кажал само лол. Основните биолошки потреби не можеш да ги задоволиш во виртуелен свет. Емоционални можда можеш, ама кога ќе треба да јадеш, спиеш или да идеш по нужда ти требаат соодветно физичка храна, физички кревет и кров над глава и физички тоалет и вц шолија.

Така шо ако добро разбрав дека целта е да се промовира некој метаверс и криптовалути кои ќе се интегрирани на светско ниво тоа е убер конспираси теорија и секако дека е неизводлива бидејќи за да биде изводлива треба прво сите да можеме да си ја аплоадираме совеста во клаудот прво за да не зависиме од храна, станови и нужници.

ЕДИТ: А од аспект на тоа дека би имале сите корист од квалитетна и безбедна дигитализација на многу од услугите и сервисите од кои ни зависи општеството, идентитетот и слично (пример издавање на некои си документи и потврди кои сега се чекаат некоја тетка да ги изработи - се тоа да биде автоматско и централизирано во некој безбеден онлајн систем) - тоа секако дека натака е трендот, но смешно е да се мисли дека се тоа ќе биде изградено врз нешто толку лимитирано ко блокчејн.
 
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.421
9.332
Некаде во постов лежат добри поенти и основа за добра дискусија. Само јас не можам да ги конзумирам вака информациите, all over the place е за мене.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
984
Циклуси дечки, све се повторува, целата дата ја имате на нет. Шит коините можат да бидат добра инвестиција ама и лоша инвестиција, мајнинг во добар период од циклусот може да биде многу профитабилен, а во лош период може да биде и многу непрофитабелн.
Најголемиот дел од луѓето кој што губат пари во овие циклуси се они кој што не разбираат ништо од ова, незнаат да направат рестарт на ригот, а сетирање на flight sheet или config file е научна фантастика. незнаат ни што имаат дома и за секоја најмала ситница го "замараат" другарот/братучедот да им помогне бидејќи "еи брат абе не ми копа ова пак".
Секој е одговорен за своите постапки, бидете разумни и паметни и убаво истражете пред да ги инвестирате макотрпно инвестираните пари. Најголемиот дел од форумов кој што се занимава со мајнинг и крипто се во солиден профит од последниот бул ран.

Во врска со глобалната криза, поскапувањето на енергенсите и слично, нема да трае вечно, за воља на вистината веќе е во некоја благ пад и се очекува цените да бидат постабилни. Европа се спрема за увоз на гас од Америка, целиот транспорт на гасот ќе оди сои танкери , се спремаат специјални докови во поголемиот дел од европските држави каде што танкерите ќе го "истовараат" гасот директно во државата коча што го нарачала, ако не се лажам во моментов USA испорачува повеќе гас од било коај друга држава во Европа.

Ја чекам пролета каде што се надевам ќе имаме постабилна економија, постабилни цени и некоја почетна нагорна траекторија во кипто светот, се дотогаш не очекувам да има ништо позитивно.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.375
7.302
Скопје
www.facebook.com
Циклуси дечки, све се повторува, целата дата ја имате на нет. Шит коините можат да бидат добра инвестиција ама и лоша инвестиција, мајнинг во добар период од циклусот може да биде многу профитабилен, а во лош период може да биде и многу непрофитабелн.
Најголемиот дел од луѓето кој што губат пари во овие циклуси се они кој што не разбираат ништо од ова, незнаат да направат рестарт на ригот, а сетирање на flight sheet или config file е научна фантастика. незнаат ни што имаат дома и за секоја најмала ситница го "замараат" другарот/братучедот да им помогне бидејќи "еи брат абе не ми копа ова пак".
Секој е одговорен за своите постапки, бидете разумни и паметни и убаво истражете пред да ги инвестирате макотрпно инвестираните пари. Најголемиот дел од форумов кој што се занимава со мајнинг и крипто се во солиден профит од последниот бул ран.

Во врска со глобалната криза, поскапувањето на енергенсите и слично, нема да трае вечно, за воља на вистината веќе е во некоја благ пад и се очекува цените да бидат постабилни. Европа се спрема за увоз на гас од Америка, целиот транспорт на гасот ќе оди сои танкери , се спремаат специјални докови во поголемиот дел од европските држави каде што танкерите ќе го "истовараат" гасот директно во државата коча што го нарачала, ако не се лажам во моментов USA испорачува повеќе гас од било коај друга држава во Европа.

Ја чекам пролета каде што се надевам ќе имаме постабилна економија, постабилни цени и некоја почетна нагорна траекторија во кипто светот, се дотогаш не очекувам да има ништо позитивно.
Изглеа и ти си некој новајлија тука и не го знаеш добро xenon...
Ај разгледај убо по постарите теми од пред 2-3 години и ке видеш дека истата приказна он ја врте а и веќе почнав да се привикнувам на неговиот сарказам низ годиниве.
Веќе прочитан буквар е.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.120
5.475
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
После ethereum merge/спојувањето од PoW во PoS, утре се очекува и нов извештај во USA за инфлација.

Според анализи на "експерти" и Експерти, не ќе да биде арно следниов квартал, ниту на Волстрит стокс ексчејнџ а уште помалку за Крипто цениве.

Мада, ништо не е исклучено.
Во моментов е во голем замав Беар-рун, но останува да видиме.

Има шанси да падне Bitcoin од 17К до 11К
Ethereum до 650$,
сепак, SeptemBear е еј,
а доаѓа OctoBear па NovemBear па дури DecemBear...
далеку е Јануар друже мој

едит:
Минатата година во Октомври, ETH пуздер праеше... пак ќе кажам, останува да видиме, мада "не ми мирише на арно"
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3.120
5.475
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
А што ќе се копа друже?
ETH веќе нема копање, само стејк.

Сега мора Ethereum Classic или Matic или нешто слично од layer 2 да се копа.

а скроз си у право за богатењето, поготово со новиве цени на струја.

Далеку е Јануари за тие што мислат дека преку ноќ ке се збогатат од копање.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Испратено од Redmi Note 7 преку IT.mk форум апликација
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Циклуси дечки, све се повторува, целата дата ја имате на нет. Шит коините можат да бидат добра инвестиција ама и лоша инвестиција, мајнинг во добар период од циклусот може да биде многу профитабилен, а во лош период може да биде и многу непрофитабелн.
Најголемиот дел од луѓето кој што губат пари во овие циклуси се они кој што не разбираат ништо од ова, незнаат да направат рестарт на ригот, а сетирање на flight sheet или config file е научна фантастика. незнаат ни што имаат дома и за секоја најмала ситница го "замараат" другарот/братучедот да им помогне бидејќи "еи брат абе не ми копа ова пак".
Секој е одговорен за своите постапки, бидете разумни и паметни и убаво истражете пред да ги инвестирате макотрпно инвестираните пари. Најголемиот дел од форумов кој што се занимава со мајнинг и крипто се во солиден профит од последниот бул ран.

Во врска со глобалната криза, поскапувањето на енергенсите и слично, нема да трае вечно, за воља на вистината веќе е во некоја благ пад и се очекува цените да бидат постабилни. Европа се спрема за увоз на гас од Америка, целиот транспорт на гасот ќе оди сои танкери , се спремаат специјални докови во поголемиот дел од европските држави каде што танкерите ќе го "истовараат" гасот директно во државата коча што го нарачала, ако не се лажам во моментов USA испорачува повеќе гас од било коај друга држава во Европа.

Ја чекам пролета каде што се надевам ќе имаме постабилна економија, постабилни цени и некоја почетна нагорна траекторија во кипто светот, се дотогаш не очекувам да има ништо позитивно.
среќниот крај го краси делото,ти сѐ уште не си склопил неколку ригови,ригови... како Пане.
Уште пред 8 годинки се затрескав во крипто,но немаше пари кој да ми даде.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.256
32.078
roka.mk
@Pane24 што е тоа што фали во тебе за да можеш да прифатиш и различно мислење од твоето? Тоа што ти праиш паричка од крипто не значи дека е перфектна работа и дека сите треба да размислуваат како тебе. Секој може да со каже своето мислење и став на одредена тема, ако можеш да дискутираш и да им кажеш дека грешат слободно ако не сакаш да се замараш игнорирај и терај си го бизнисот.
Тоа што на секоја тема за крипто кажуваш дека си изнакупил станови и недвижнини не се валидни аргументи за ваков вид на дискусија...поготово не тука каде што има дечки што во технологија имаат дадено пари колку ти во становите(читај xenon), не не фасцинираш со тоа воопшто, само си праиш да бидеш мета на исмејување надвор од форумот.
Ти кажувам само најдругарски неам ништо против тебе, напротив. Само мислам дека дискусијата што ја водиш наоколу не е кул.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.304
6.426
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Реално постов е типичен conspiracy theory, deep state, Illuminati, where's-my-tinfoil-hat булшит. Начнува некои добри поенти ама премногу е едностран и субјективен. Земјата не е рамна ;)
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.375
7.302
Скопје
www.facebook.com
Тоа што ти праиш паричка од крипто не значи дека е перфектна работа и дека сите треба да размислуваат како тебе.
Токму затоа тука се изгореа у криптово многу мина заради тоа што следеле една недела пред да инвестираат големи суми во криптото или крипто опрема.
кажеш дека грешат слободно
Грешаат... Бидеќи:
Пане може да купе најјскап компјутер од 10.000е и да уче 1 месец курсеви за програмирање и да станува конкуренција на вас поискусните и да ви руше цена на трудот. Пане може да разгласе насекаде у мало дека програмирањето носе брдо паре и сите тие да купаат компјутери од 5000-10.000е и да учаат квази курсеви 1-2 месеца и уште толку да ја рушаат цената на трудовиот пазар на Мартин.
Што ке се десе со тој пазар на труд ако секој втор стане програмер? Наравно паѓа цената на вашиот труд бидеќи некој што начул дека се праваат пари од тоа влегол без да испита терен со надеж дека ке се збогате за 1 година а всушност он самиот си губе свесно пари оти знае дека не може да му конкурира на Мартин.
Но !!! Кога ке дојде до презаситеност на тој пазар тогаш пола и повеќе од пола останувате без работа или со нагло опадната заработка.
Така е и со крипто пазаров и крипто опремава.
Во нашиов случај улетуваа луѓе што појма немаа што е тоа ETH , BTC или пак како да сменаат адреса на копање на машината.
И сега се повторува тој случај како во наведениот програмерски пример погоре.
..поготово не тука каде што има дечки што во технологија имаат дадено пари колку ти во становите
А становите од што се купени?
Па наравно си продадов риговите :p
Што значи дека и јас спаѓам во тие дечки.

П.С мразам вакви постови без никакви аргументи да се суде и пишува контра за нешто што некој го работе со години и се фаќа за некои крашнувања.
Тоа може на секој да се десе и во секоја индустриска гранка или дејност.
Да резимирам.
Не е паднато криптото воопшто , тоа е само период на стагнација.
Падната е заработката на риговите заради баш тоа погоре што секакви улетаа во него односно зголемија тежина на копање на било кој minable crypto coin.
 
Последна промена:

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.478
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
А таа дигитална валута на што ќе биде базирана? Сепак ќе треба некој блокчејн.
Кратко кажано, блокчејн е леџер кој чува записи кој, кога и колку на кому пратил нешто, потврдено со паметни договори, кој неможат да се променат.
Сигурно дигиталните валути нема да користат MySQL база, па некој клинац на пракса со двоен клик да си смени баланс :D
 

Spamalot

Gaining Experience
13 јуни 2011
943
308
Пане може да купе најјскап компјутер од 10.000е и да уче 1 месец курсеви за програмирање и да станува конкуренција на вас поискусните и да ви руше цена на трудот. Пане може да разгласе насекаде у мало дека програмирањето носе брдо паре и сите тие да купаат компјутери од 5000-10.000е и да учаат квази курсеви 1-2 месеца и уште толку да ја рушаат цената на трудовиот пазар на Мартин.
Аман немој, пазарот на труд и така е многу кревок, уште ова ни фали !
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.651
4.649
Писти Охту
Грешаат... Бидеќи:
Пане може да купе најјскап компјутер од 10.000е и да уче 1 месец курсеви за програмирање и да станува конкуренција на вас поискусните и да ви руше цена на трудот.

Те предизвикувам да за 1 месец научиш програмирање и да ми го земиш работното место.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.256
32.078
roka.mk
Нека научи за еден месец ја ќе муго дам немора да ми го зима. Ќе најдам други две подобри. :)
Те предизвикувам да за 1 месец научиш програмирање и да ми го земиш работното место.
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
733
1.208
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Нека научи за еден месец ја ќе муго дам немора да ми го зима. Ќе најдам други две подобри. :)
Нека научи за 1 месец, ќе го препорачам за кај мене во фирма ќе земам дебел бонус. Кај се програмериве коа ти требаат...
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
895
1.203
не верувам да има cashless society од една причина, политичарите ќе немаат начин да крадат, така да приоритетите на прво место:LOL:
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.902
2.114
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ова може да се искористи како почетна/кратка верзија на скрипта за интересна дистописка книга или филм.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.130
Мислења
975.224
Членови
35.437
Најнов член
fensa08
На врв Дно