• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Криминална мрежа ќе се разбива со "тајно софтверско оружје"

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Грчката полиција мобилизира “електронски Поаро“ за да ја разбие криминалната мрежа на островот Крит, пишува денеска “Елевтерос типос“, пренесе “Фокус“.

Од 5-ти ноември на Крит тече масовна полициска операција, во која беа откриени големи количества наркотици и оружје, како и докази за перење пари, претежно со зделки за имоти.

За да се најдат вршителите на низата престапи, меѓу кои нападот на полициски конвој, кражбата на банкомати, трговијата со оружје и наркотици, изнудувањата, перењето пари, полицијата, како што пишува “Елевтерос типос“, користи тајно оружје. Станува збор за софтверска програма што има огромни можности за анализа и собирање на информации.

Извор: НетПрес
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,537
Мислења
858,929
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно