• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Криење IP адреса

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.192
644
Ми треба некоја програма за криење IP адреси, најдов една добра HIDE IP NG 1.24 но немам serial :(
Ај ако некој знае некоја добра програма за криење IP адреса нека пише :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Незнам програма но знам метод, повели

И да, преместено во Интернет - Генерална дискусија
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Има доста програми за криење на IP адреса ама за жал повеќето не се бесплатни.
За сериски броеви, лиценци, кракови и сл... заборави на нив на форумов. Ги знаеш Правилата. :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.192
644
Има доста програми за криење на IP адреса ама за жал повеќето не се бесплатни.
За сериски броеви, лиценци, кракови и сл... заборави на нив на форумов. Ги знаеш Правилата. :)

Мислам дека ми се добро познати правилата :D Штета :(
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Користи proxy или VPN(и ова мислам беше за анонимност, ако грешам нека ме исправи некој).
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Јас како што знам ИП адресата не може да се скрие, на пример кога посетуваш web или идеш на ИРЦ трагите од васите ИП адреси пак ке останат тамо.
Може не сум у право:D
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Како што вика Андријески, Tor е повеќе од добар.

Види го, нема да зажалиш.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
a ako imas staticka IP adresa dodelena od provajderot moze li da se krie togas IP adresata??

Може

Јас како што знам ИП адресата не може да се скрие, на пример кога посетуваш web или идеш на ИРЦ трагите од васите ИП адреси пак ке останат тамо.
Може не сум у право:D

Не си во право :) Ќе се прикаже туѓа адреса, значи нашата е скриена
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
еј ај нешто да прашам

дали кога криеме ИП адреси некаде можеме да бираме адреси

можеме да бидаме по држави

т.е. ми треба да ја скријам адресата но и понатаму да е македонска т.е. он македонски регион

дали е тоа можно :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
MetalGear, може, оди кај другарти кој што има рутер, овозможи SSH логирање преку интернет и користи го мојот туториал. Тоа е еден начин, друг на пример можеш да инсталираш proxy сервер во некое интернет кафе и да го користиш него ...

Дур сум тука, се сетив на една понапредна техника на SSH Tuneling (која сеуште не сум ја испробал) т.е. скокање од компјутер на компјутер на пример :

Мојот ПЦ > Канадски сервер > Амерички сервер > Кинески сервер > Индиски сервер > Афкички сервер > Австралиси сервер > Google.com

Знам некој ќе рече што толкава мука кога истото може да се направи преку еден сервер, но на овој начин, можноста за откривање на реалната (Source) адресата на мојот ПЦ се многу намалува и вака има побезбедно сурфање отколку само преку еден сервер.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
да така може но мене ми треба едно 100тина различни адреси
наравно сосема различни и од секоја само ке можам еднаш да ја искористам

е сеа да ги соберам од сите другари и интернет кафеа ке има едно 20тина

мислев дека има нешто кога идеш преко proxy да има некоја филтрација по држави
но исгледами многу барам:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Незнам што подразбираш под филтрација во овој случај, одговорот е дека може тоа да се изведе, но во македонија мислам дека нема некоја компанија или друштво кое би поставувало масовно прокси сервери и такви работи ... единствена работа што остануваат се рутерите со Линукс и SSH на нив..
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
А ја да прашам нешто, имам статичка IP и дали може некако да си ја направам динамичка??? Не за друго ми треба за rapidshare :p
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
stefan007, доколку провајдерот ти дава статичка неможеш ти да ја направеп динамична
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
и значи ништо а?? :plachko2: ке си чекам по 1 час. а да ги замолам од cabeltel да ми пуштат динамичка тоа ќе може ??
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
еј ај нешто да прашам

дали кога криеме ИП адреси некаде можеме да бираме адреси

можеме да бидаме по држави

т.е. ми треба да ја скријам адресата но и понатаму да е македонска т.е. он македонски регион

дали е тоа можно :)

Доколку некој нуди таков сервис во Македонија, може, немам поим. Значи треба одреден софтвер да биде инсталиран на сервери со македонски класи на IP адреси и ти да ги користиш нив..

Дур сум тука, се сетив на една понапредна техника на SSH Tuneling (која сеуште не сум ја испробал) т.е. скокање од компјутер на компјутер на пример :

Мојот ПЦ > Канадски сервер > Амерички сервер > Кинески сервер > Индиски сервер > Афкички сервер > Австралиси сервер > Google.com

Знам некој ќе рече што толкава мука кога истото може да се направи преку еден сервер, но на овој начин, можноста за откривање на реалната (Source) адресата на мојот ПЦ се многу намалува и вака има побезбедно сурфање отколку само преку еден сервер.

Тој метод го користи TOR (го спомнав во мојот пост погоре)


А ја да прашам нешто, имам статичка IP и дали може некако да си ја направам динамичка??? Не за друго ми треба за rapidshare :p

Можеш да искористиш некое решение од горенаведените.. На пример со TOR имаш динамичка адреса, меѓутоа немам одамна проверено како функционира со rapidshare :)
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Дали некој го има користено Ultra 9.1? МИслам дека само со explorer работи, ама си брка работа :D . Дали некој го има пробано:? И што е разликата помеѓу ова и TorProject.
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Za da surfate preku proxy idete na hidemyass.com i pisete samo sajtot i ke ve odnese on tamu so druga ip adresa. za povekje sajtovi imate dolu vo desniot kjos nekolku drugi sajtovi so ke vi ja krijat ip adresata.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.272
Мислења
920.364
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно