• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Креирање на портфолио

  • Ја почнал/а темата
  • #1

krashot

Gaining Experience
21 април 2013
173
101
Bitol, Bitola, Macedonia
krashot's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Motherboard
Gigabyte B450M-K
Storage
240 SSD 1TB HDD
RAM
16 GB
Video card
Gigabyte 1060 3GB
Mouse
Redragon M711 Cobra
Monitor
Benq 24"
OS
Windows 10 Pro
Здраво,

Во план сум да си направам своја веб страна.
Дали е добар byethost?
Да започнам од 0 или пак wordpress?
Кој домен би ми го препорачале?
Сакам да земам домен од GoDaddy.

Значи веб страната треба да е за следно (работам како фриленсер и засега добро ми оди веќе неколку години, видео едитор итн.)
Сакам да ги постирам последно направените работи, што нудам и кало можат да порачат, порачките сакам да бидат преку контакт на мејл. Значи не ми треба некој си пакети кои коштаат толку и толку. Бидејќи морам јас да исконтактирам прво со муштеријата да ми каже што сака.

Секое мислење е добродојдено :) ☺
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,319
1,400
127.0.0.1
petrov.mk
за портфолио, не би практикувал wordpress ниту пак било која друга готова скрипта. не си наведил што точно работиш, доколку си девелопер, можеш сам да си направиш веб страна, со тоа што сите што ќе ја посетат прва реакција ќе биде како е дизајнирана и средена твојата страна за да се одлучат да соработуваат со тебе.
доколку не си девелопер, сакаш портфолио за проекти, видео продукција и слично, тогаш бирај некоја готова платформа со готов дизајн.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
649
1,344
Скопје
+1 за WP и од мене. Бидејки по професија си нешто сосем друго, а по тоа што си го пишал најверојатно сам сакаш да си направиш, тогаш советувам нешто наједноставно. А под наједноставно, мислам за Drag and Drop билдери за Wordpress.
Разгледај ги, спореди ги, прашај си на chat support што нудат, пиши им што би сакал да имаш на сајтот и дали може нивниот билдер да ти го овозможи тоа.

За хостинг ќе ти препорачам:
  • Scala
  • BuyShared (гледам у задње време нешто го фалат по форумов а гага цени)
  • Uhost (наше, а добро)
За домен, разгледај по понудиве имаат некои со гага домејн за една година, а може и гага домејн доживотно (нормално, доколку го користиш нивниот хостинг доживотно)
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
918
892
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
behance + youtube не ли ти врши работа?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

krashot

Gaining Experience
21 април 2013
173
101
Bitol, Bitola, Macedonia
krashot's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Motherboard
Gigabyte B450M-K
Storage
240 SSD 1TB HDD
RAM
16 GB
Video card
Gigabyte 1060 3GB
Mouse
Redragon M711 Cobra
Monitor
Benq 24"
OS
Windows 10 Pro
Фала ви многу на сите за брзите и добри одговори, ко ќе стигнам дома ќе разгледам убо од пц па ќе ве информирам обавезно!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,131
Мислења
839,064
Членови
29,043
Најнов член
Evendorph
На врв Дно