1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Креирање на портфолио

Дискусија во форумот 'Блогирање и блогосфера' започната од krashot, 31 oктомври 2016.

1. krashot

krashot
    Intern

47
    20
    21 Април 2013
    Машко
    Video Editor
    Здраво,

Во план сум да си направам своја веб страна.
    Дали е добар byethost?
    Да започнам од 0 или пак wordpress?
    Кој домен би ми го препорачале?
    Сакам да земам домен од GoDaddy.

Значи веб страната треба да е за следно (работам како фриленсер и засега добро ми оди веќе неколку години, видео едитор итн.)
    Сакам да ги постирам последно направените работи, што нудам и кало можат да порачат, порачките сакам да бидат преку контакт на мејл. Значи не ми треба некој си пакети кои коштаат толку и толку. Бидејќи морам јас да исконтактирам прво со муштеријата да ми каже што сака.

Секое мислење е добродојдено :) ☺️

На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,246
    1,260
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    за портфолио, не би практикувал wordpress ниту пак било која друга готова скрипта. не си наведил што точно работиш, доколку си девелопер, можеш сам да си направиш веб страна, со тоа што сите што ќе ја посетат прва реакција ќе биде како е дизајнирана и средена твојата страна за да се одлучат да соработуваат со тебе.
    доколку не си девелопер, сакаш портфолио за проекти, видео продукција и слично, тогаш бирај некоја готова платформа со готов дизајн.

На krashot му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,190
    6,301
    27 Март 2014
    Пошо си видео едитор, не ти е лошо да одиш со Вордпрес темплејт. Секако не си кодер па да креираш Кастум страна.

4. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

635
    1,241
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    +1 за WP и од мене. Бидејки по професија си нешто сосем друго, а по тоа што си го пишал најверојатно сам сакаш да си направиш, тогаш советувам нешто наједноставно. А под наједноставно, мислам за Drag and Drop билдери за Wordpress.
    Разгледај ги, спореди ги, прашај си на chat support што нудат, пиши им што би сакал да имаш на сајтот и дали може нивниот билдер да ти го овозможи тоа.

За хостинг ќе ти препорачам:
    • Scala
    • BuyShared (гледам у задње време нешто го фалат по форумов а гага цени)
    • Uhost (наше, а добро)
    За домен, разгледај по понудиве имаат некои со гага домејн за една година, а може и гага домејн доживотно (нормално, доколку го користиш нивниот хостинг доживотно)

5. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

809
    727
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    behance + youtube не ли ти врши работа?

6. krashot

krashot
    Intern

47
    20
    21 Април 2013
    Машко
    Video Editor
    Фала ви многу на сите за брзите и добри одговори, ко ќе стигнам дома ќе разгледам убо од пц па ќе ве информирам обавезно!

Сподели

Вчитување...