• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Креирање на Мејл-Gmail

  • Ја почнал/а темата
  • #1

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,039
709
Дали некој знае колкав е лимитот на правење мејлови на еден телефонски број и после колку време може на истиот број да се направи повторно мејл?
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Дали некој знае колкав е лимитот на правење мејлови на еден телефонски број и после колку време може на истиот број да се направи повторно мејл?
Помеѓу 4 и 5 е лимитот, дури и ако ги затвориш не би требало да ти даде да направиш повторно. Но секоја година тоа се менува.
 

sisko

Gaining Experience
14 декември 2010
182
118
Дали некој знае колкав е лимитот на правење мејлови на еден телефонски број и после колку време може на истиот број да се направи повторно мејл?
Нема лимит(барем кај мене).
До сега имам преку 30 мејлови со истиот број.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,039
709
Нема лимит(барем кај мене).
До сега имам преку 30 мејлови со истиот број.
Точно ама во 24h колку е лимитот на правење? Пошто на еден број ми дозволува само два мејла да креирам и после 24h пробав пак но не ми стигнува смс код, ми вели дека многу пати е користен телефонскиот број.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,093
1,350
Малце офтопик ќе влезам, но можеби ќе ти се најде (или на некој друг).

Доколку ти се потребни „различни“ емаил адреси за веб тестирање (или што и да е слично каде што намената ти е да имаш различни емаил адреси, без комерцијални цели), наместо да креираш 100-на адреси, истото можеш да го постигнеш на следниот начин, така што секој од доле-наведените ќе се однесува како засебен mailbox.

borissapphire @gmail.com - ти е пример главниот меил

borissapphire+123@gmail.com - ти е засебен mailbox, кој што можеш да го користеш пр. да се регистрираш на некој сервис (пр. Spotify) а да имаш „различен“ меил. Кога ќе го искористиш овој меил, во пораката горе ќе ти пишува "To: borissapphire+123@gmail.com)

borissapphire+456@gmail.com - е посебно сандаче и така натаму...

Source 1 - Source 2
 
Последна промена:

sisko

Gaining Experience
14 декември 2010
182
118
Точно ама во 24h колку е лимитот на правење? Пошто на еден број ми дозволува само два мејла да креирам и после 24h пробав пак но не ми стигнува смс код, ми вели дека многу пати е користен телефонскиот број.
Не сум имал потреба толку брзо да ги креирам хахаха
ама на DonFrozex варијантата функционира одлично, сепак зависи за која намена ти се адресите.
 

Dead Brain

Intern
19 февруари 2018
47
41
  • Ја почнал/а темата
  • #8

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,039
709
Можеш да користиш Virtual numbers for receiving SMS and activating VK, Odnoklassniki, telegram and any other services прилично евтино.
Незнам колку добро функционира со гмаил али со други страни кај што ми требале повеќе акаунти од различни држави немало никаков проблем.
Знам имам доста такви страни, испробани ми се но малку е тешко за г-мејл.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,228
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Малце офтопик ќе влезам, но можеби ќе ти се најде (или на некој друг).

Доколку ти се потребни „различни“ емаил адреси за веб тестирање (или што и да е слично каде што намената ти е да имаш различни емаил адреси, без комерцијални цели), наместо да креираш 100-на адреси, истото можеш да го постигнеш на следниот начин, така што секој од доле-наведените ќе се однесува како засебен mailbox.

borissapphire @gmail.com - ти е пример главниот меил

borissapphire+123@gmail.com - ти е засебен mailbox, кој што можеш да го користеш пр. да се регистрираш на некој сервис (пр. Spotify) а да имаш „различен“ меил. Кога ќе го искористиш овој меил, во пораката горе ќе ти пишува "To: borissapphire+123@gmail.com)

borissapphire+456@gmail.com - е посебно сандаче и така натаму...

Source 1 - Source 2

Ова е одлична работа и заслужува стики во некоја друга тема.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
849,543
Членови
29,448
Најнов член
Whale332
На врв Дно