• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Креирање на контакт форма вебстрана за праќање пораки

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miki98

Intern
13 јануари 2021
22
5
Здраво другари
Сакам да направам контакт форма за пристигнување пораки во мојата е-маил адреса,имам проблем кога праќам порака,несака бидејки не е сетиран smtp server без php.ini не ми треба,и незнам како да го направам тоа без php.ini.
Гледав по youtube видеа ни едно не ми помогна
Вака сакам да го направам слика
6D819732-7CE1-42D5-9741-6797AB70B23B.png
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,301
1,388
Точната скрипта што ја имаш изберено, со детално упаство со слики

 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Преку composer инсталирај SwiftMailer и не се замарај со подесување на php.ini
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Miki98

Intern
13 јануари 2021
22
5
Точната скрипта што ја имаш изберено, со детално упаство со слики

Пробав но не успеав
Може некој да го направи и проба?
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,301
1,388
Да не ти е поврзана грешката со сетирањето на XAMPP што го имаш во другата тема, т.е. да немаш јавна адреса, да не ти е добро сетиран порт форвард на рутерот. Од каде ја извршуваш скриптата, дали од некој хостинг или од компјутер? Инаку ако не успеваш да ги поминеш десетината чекори со слики од упатството тешко и да ти објасни некој подобро. Мој совет како неколкуте членови од другата тема, да си земеш евтин хостинг 2-3 долари, ќе биде спор за нешто поозбилно, но за статички страни и за учење ќе е одличен. GoDaddy и сличните имаат и поевтини хостинзи 1 долар на месец со вклучен домен.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
да не се вртиме со глупости (искресно сметам дека е глупост да купуваш домен само за еден мејл да се прати од локален компјутер).
во неколку едноставни чекори:

1. креирај тест мејл на гугл, и обавезно ќе направиш enable на Allow insecure apps
2. инсталирај composer локално (со то шо ќе мораш да имаш php веќе инсталирано)
3. Swiftmailer: A feature-rich PHP Mailer – Documentation – Swift Mailer (тука си користиш креденцијали од мејлот шо си го креирал во чекор 1)
4. уживај во пратен тест имејл.

ФАКТ е дека не ти треба домен, нит ништо за праќање мејл од локален компјутер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,078
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно