• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Креирање на едноставна рамка во Photoshop CS 2

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Финалната верзија би требало да излезе нешто вака:Па...да почнеме.
За почеток, еве ја работната околина што ја имаме зададено:Замислуваме дека креацијата на која што сакаме да ставиме рамка е завршена и уште преостанува да додадеме рамка како за крај . Во панелот на слоеви (layers), го селектираме најгорниот слој и ја притискаме стрелката што се наоѓа во горниот десен агол, под X-от, и од таму кликнуваме на Merge Visible, НО НЕ ГО ПУШТАМЕ ДЕСНОТО КОПЧЕ НА ГЛУВЧЕТО, туку така држејќи го левиот тастер на глувчето (додека кликнато на Merge Visible), го задржуваме тастетор ALT, и тогаш го пуштаме копчето на глувчето, со што ќе се креира нов слој со сите елементи што се наоѓаат под него, неодстранувајќи ги другите слоевите. А доколку не го направиме ова со ALT тастерот..ќе се креира нов слој со сите елементи во него, а останатите слоеви ќе се одстранат.Од тука добиваме нов слој кој е финален производ од се што беше видливо, така да другите елементи не се потребни за гледање и ги исклучуваме за да се гледа само новиот слој. Од тука, го селектираме најновиот слој и кликаме на копчето кое е слично на логото на Adobe Flash кое се наоѓа во долниот десен агол во панелот со слоеви, кое служи за менување на стилот на слојот (Layer style).Од отворениот прозорец, освен сетинзите кои се под default ги сетираме следниве опции со наведените вредности:
- Structure/Blend Mode: Normal
- Structure/Opacity: 100%
- Elements/Choke: 100%
- Elements/Size: 20 pxОткако притискаме на OK, на додадените ефекти, посебно на Inner Glow притискаме со десен тастер на глувчето и селектираме Create Layer за да добиеме посебен слој од ефектот (рамката). Но новиот направен слој е со закачен Clipping Mask, што не ни е потребно, така да исто така со десен клик на новиот слој кликаме Release Clipping Mask за да бидне самостоен слој.

 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
До сега добивме:Сега продолжуваме со втората внатрешна линија која се добива на истиот начин со разлика во бојата и големината.. Го селектираме споениот слој од претходно и со десен тастер на глувчето кликаме на него и потоа кликаме на Inner Glow. Од тука ги сетираме истите сетинзи од претходно само ќе ја смениме бојата и ќе ја смениме големината на дадениот ефект.Од отворениот прозорец, освен сетинзите кои се под default ги сетираме следниве опции со наведените вредности:
- Structure/Blend Mode: Normal
- Structure/Opacity: 100%
- Elements/Choke: 100%
- Elements/Size: 22 px
Откако ќе ги потврдиме измените, го добиваме следниот резултат за кој како и претходниот пример ќе кликнеме со десното копче на глувчето на додадениот ефект, Inner Glow, и ќе кликнеме Create Layer, за кој после тоа ќе го повториме истиот процес за отпуштање на Clipping Mask кликајќи на Release Clipping Mask.
Со тоа го добивме следниот резултат, а со тоа и финалниот исход од овој туторијал.

Ова не претставува единсвениот и најбрзиот или најлесниот начин за правење на рамки во Photoshop пакетот, изборот преостанува на Вас како и на кој начин ќе направите вакви рамки. Уживајте...

:bye1:
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
460
delicon.mk
Сепак ова не е прецизна и перфектна рамка :) тоа може да го приметите на крајот од рамката.

За креирање на попрецизна рамка, направете го истото како што е објаснато погоре, но наместо да изберете Inner Glow изберете Stroke. 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Напротив колега не приметувам дека не е прецизна или перфектна...се си е ОК..

И твојот начин исто е прецизен и перфектен...Ако има некој друг начин некој да претстави како се прават рамки, нека повели па да согледаме повеќе примери за подобра, поефикасна и побрза работа :))

w00t :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,757
Мислења
849,932
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно