• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Креирање на едноставна рамка во Photoshop CS 2

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Финалната верзија би требало да излезе нешто вака:

finastartlzq2.jpg


Па...да почнеме.
За почеток, еве ја работната околина што ја имаме зададено:

startenvns5.jpg


Замислуваме дека креацијата на која што сакаме да ставиме рамка е завршена и уште преостанува да додадеме рамка како за крај . Во панелот на слоеви (layers), го селектираме најгорниот слој и ја притискаме стрелката што се наоѓа во горниот десен агол, под X-от, и од таму кликнуваме на Merge Visible, НО НЕ ГО ПУШТАМЕ ДЕСНОТО КОПЧЕ НА ГЛУВЧЕТО, туку така држејќи го левиот тастер на глувчето (додека кликнато на Merge Visible), го задржуваме тастетор ALT, и тогаш го пуштаме копчето на глувчето, со што ќе се креира нов слој со сите елементи што се наоѓаат под него, неодстранувајќи ги другите слоевите. А доколку не го направиме ова со ALT тастерот..ќе се креира нов слој со сите елементи во него, а останатите слоеви ќе се одстранат.

startpanelqb7.jpg
strelkaip7.jpg
mergejd0.jpg


Од тука добиваме нов слој кој е финален производ од се што беше видливо, така да другите елементи не се потребни за гледање и ги исклучуваме за да се гледа само новиот слој. Од тука, го селектираме најновиот слој и кликаме на копчето кое е слично на логото на Adobe Flash кое се наоѓа во долниот десен агол во панелот со слоеви, кое служи за менување на стилот на слојот (Layer style).

novlayerme7.jpg
innerkv1.jpg


Од отворениот прозорец, освен сетинзите кои се под default ги сетираме следниве опции со наведените вредности:
- Structure/Blend Mode: Normal
- Structure/Opacity: 100%
- Elements/Choke: 100%
- Elements/Size: 20 px

stylewc8.jpg


Откако притискаме на OK, на додадените ефекти, посебно на Inner Glow притискаме со десен тастер на глувчето и селектираме Create Layer за да добиеме посебен слој од ефектот (рамката). Но новиот направен слој е со закачен Clipping Mask, што не ни е потребно, така да исто така со десен клик на новиот слој кликаме Release Clipping Mask за да бидне самостоен слој.

createwc5.jpg
newlayer1ff2.jpg
clippmasksg2.jpg
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
До сега добивме:

semifuh6.jpg


Сега продолжуваме со втората внатрешна линија која се добива на истиот начин со разлика во бојата и големината.. Го селектираме споениот слој од претходно и со десен тастер на глувчето кликаме на него и потоа кликаме на Inner Glow. Од тука ги сетираме истите сетинзи од претходно само ќе ја смениме бојата и ќе ја смениме големината на дадениот ефект.

inner2eh3.jpg
style2sk7.jpg


Од отворениот прозорец, освен сетинзите кои се под default ги сетираме следниве опции со наведените вредности:
- Structure/Blend Mode: Normal
- Structure/Opacity: 100%
- Elements/Choke: 100%
- Elements/Size: 22 px
Откако ќе ги потврдиме измените, го добиваме следниот резултат за кој како и претходниот пример ќе кликнеме со десното копче на глувчето на додадениот ефект, Inner Glow, и ќе кликнеме Create Layer, за кој после тоа ќе го повториме истиот процес за отпуштање на Clipping Mask кликајќи на Release Clipping Mask.
Со тоа го добивме следниот резултат, а со тоа и финалниот исход од овој туторијал.

clippmask2es2.jpg


finalgq8.jpg


Ова не претставува единсвениот и најбрзиот или најлесниот начин за правење на рамки во Photoshop пакетот, изборот преостанува на Вас како и на кој начин ќе направите вакви рамки. Уживајте...

:bye1:
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.089
563
delicon.mk
Сепак ова не е прецизна и перфектна рамка :) тоа може да го приметите на крајот од рамката.

За креирање на попрецизна рамка, направете го истото како што е објаснато погоре, но наместо да изберете Inner Glow изберете Stroke.

border1.gif


border2.gif
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Напротив колега не приметувам дека не е прецизна или перфектна...се си е ОК..

И твојот начин исто е прецизен и перфектен...Ако има некој друг начин некој да претстави како се прават рамки, нека повели па да согледаме повеќе примери за подобра, поефикасна и побрза работа :))

w00t :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.816
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно