• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Креирање на e-shop

 • Ја почнал/а темата
 • #1

PrinsGraphic

Intern
16 септември 2015
10
1
Прилеп
Здраво

Ми треба една груба слика на како функционира WooCommerce во врска со правење на е-продавница каде што ќе може да се плаќа на самата веб страна.

Дали ми требаат некои си премиум плугини или може да се направи со бесплатни?
Како би ги заштитил купувачите нивните лични податоци при напад на самиот веб сајт?
Дали ми требаат некои посебни дозволи?
Дали може да се направи full custom theme со користење на WooCommerce?

И доколку има некои си стати што би ми помогнале да го разберам целиот процес, слободно може да ги ставите.

Be free to give some more content :D
 

vision

Intern
17 април 2010
43
21
hybridhosting.mk
Зависи што сакаш да постигнеш.
Custom можеш у суштина се да доправиш, измениш, но има и бесплатни плагини кои би помогнале. Голема и широка е темава. Во секој случај можеш да поминеш ефтино.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

PrinsGraphic

Intern
16 септември 2015
10
1
Прилеп
Зависи што сакаш да постигнеш.
Custom можеш у суштина се да доправиш, измениш, но има и бесплатни плагини кои би помогнале. Голема и широка е темава. Во секој случај можеш да поминеш ефтино.
Продавница каде што би се продавала облека. плаќањето се врши во самиот сајт. Во главно е тоа. Пример за некој си search bar дали имало некој си посебни плугини. За статистика, за дали има колична колку има количина.

можеби се глупи прашањава ама јбг. :D
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,621
1,033
Дали ми требаат некои си премиум плугини или може да се направи со бесплатни?
Ако одиш преку Casys, плугинот кошта 10 евра. Ако одиш преку 2Checkout, што јас би го одбрал, немаш никакво почетни трошкови.

Со 2Checkout имаш поголеми даноци, ама јас би го одбрал.
 • $0.45 + ~5% по трансакција
 • $1 или $5 за праќање на Payoneer(мора преку Payoneer)
 • Трошоци за вадење пари од банкомат (зависи од сумата)
Добри работи за 2Checkout:
 • Добар дизајн, може и на твојот вебсајт да се наплаќа (inline checkout)
 • Далеку подобар административен панел
 • Автоматски наплати (пример Хостинг месец за месец)
EDIT: За секаков плугин шо мислиш оти ти треба може да провериш WordPress Plugins

Може да земеш тест хостинг и да си пробуваш колку сакаш.

Како би ги заштитил купувачите нивните лични податоци при напад на самиот веб сајт?
 1. Ќе користиш SSL Сертификат (бесплатно, или ~$20 за најевтиниот со гаранција)
 2. WordPress ги енкриптиреа лозинките во базата (MD5)
 3. Ќе користиш безбедносни механизми (Wordfence, Cleantalk) за дополнително да се заштитиш

Дали ми требаат некои посебни дозволи?
 1. Треба да имаш фирма без разлика кој метод на наплата ќе го одбереш
 2. Немора да бидеш ДДВ обврзник додека не правиш 2,000,000 МКД годишно
 3. За Casys треба да прашаш по банките
 4. За 2CO веќе е многу тешко да добиеш (мислам дека бараат 6 месеци претходни трансакции)

Дали може да се направи full custom theme со користење на WooCommerce?
Со WordPress/WooCommerce можеш скрос, ама баш како сакаш, да си го направиш сајтот. Проблем е дека треба да имаш или добри вештини, или да си платиш добра пара за тоа.

Нп мислам дека има доста добри теми за WooCommerce:
 1. Divi - ако не ти е базиран на landing page(не ме тепајте оти е форекс пример, убав landing page е)
 2. WoodMart или Revo - ако сакаш да ти изгледа како продавница

И доколку има некои си стати што би ми помогнале да го разберам целиот процес, слободно може да ги ставите.
Ecommerce Business Blueprint: How to Build, Launch, and Grow a Profitable Online Store
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

PrinsGraphic

Intern
16 септември 2015
10
1
Прилеп
Ако одиш преку Casys, плугинот кошта 10 евра. Ако одиш преку 2Checkout, што јас би го одбрал, немаш никакво почетни трошкови.

Со 2Checkout имаш поголеми даноци, ама јас би го одбрал.
 • $0.45 + ~5% по трансакција
 • $1 или $5 за праќање на Payoneer(мора преку Payoneer)
 • Трошоци за вадење пари од банкомат (зависи од сумата)
Добри работи за 2Checkout:
 • Добар дизајн, може и на твојот вебсајт да се наплаќа (inline checkout)
 • Далеку подобар административен панел
 • Автоматски наплати (пример Хостинг месец за месец)
EDIT: За секаков плугин шо мислиш оти ти треба може да провериш WordPress Plugins

Може да земеш тест хостинг и да си пробуваш колку сакаш. 1. Ќе користиш SSL Сертификат (бесплатно, или ~$20 за најевтиниот со гаранција)
 2. WordPress ги енкриптиреа лозинките во базата (MD5)
 3. Ќе користиш безбедносни механизми (Wordfence, Cleantalk) за дополнително да се заштитиш 1. Треба да имаш фирма без разлика кој метод на наплата ќе го одбереш
 2. Немора да бидеш ДДВ обврзник додека не правиш 2,000,000 МКД годишно
 3. За Casys треба да прашаш по банките
 4. За 2CO веќе е многу тешко да добиеш (мислам дека бараат 6 месеци претходни трансакции)Со WordPress/WooCommerce можеш скрос, ама баш како сакаш, да си го направиш сајтот. Проблем е дека треба да имаш или добри вештини, или да си платиш добра пара за тоа.

Нп мислам дека има доста добри теми за WooCommerce:
 1. Divi - ако не ти е базиран на landing page(не ме тепајте оти е форекс пример, убав landing page е)
 2. WoodMart или Revo - ако сакаш да ти изгледа како продавницаEcommerce Business Blueprint: How to Build, Launch, and Grow a Profitable Online Store
Ти благодарам многу. Некој работи ми ги разјасни, сепак ќе продолжам да истражувам.

Доколку некој е желен додатно да напише негово објаснување слободно :D
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,035
1,229
Ако одиш преку Casys, плугинот кошта 10 евра. Ако одиш преку 2Checkout, што јас би го одбрал, немаш никакво почетни трошкови.

Со 2Checkout имаш поголеми даноци, ама јас би го одбрал.
 • $0.45 + ~5% по трансакција
 • $1 или $5 за праќање на Payoneer(мора преку Payoneer)
 • Трошоци за вадење пари од банкомат (зависи од сумата)
Добри работи за 2Checkout:
 • Добар дизајн, може и на твојот вебсајт да се наплаќа (inline checkout)
 • Далеку подобар административен панел
 • Автоматски наплати (пример Хостинг месец за месец)
EDIT: За секаков плугин шо мислиш оти ти треба може да провериш WordPress Plugins

Може да земеш тест хостинг и да си пробуваш колку сакаш. 1. Ќе користиш SSL Сертификат (бесплатно, или ~$20 за најевтиниот со гаранција)
 2. WordPress ги енкриптиреа лозинките во базата (MD5)
 3. Ќе користиш безбедносни механизми (Wordfence, Cleantalk) за дополнително да се заштитиш 1. Треба да имаш фирма без разлика кој метод на наплата ќе го одбереш
 2. Немора да бидеш ДДВ обврзник додека не правиш 2,000,000 МКД годишно
 3. За Casys треба да прашаш по банките
 4. За 2CO веќе е многу тешко да добиеш (мислам дека бараат 6 месеци претходни трансакции)Со WordPress/WooCommerce можеш скрос, ама баш како сакаш, да си го направиш сајтот. Проблем е дека треба да имаш или добри вештини, или да си платиш добра пара за тоа.

Нп мислам дека има доста добри теми за WooCommerce:
 1. Divi - ако не ти е базиран на landing page(не ме тепајте оти е форекс пример, убав landing page е)
 2. WoodMart или Revo - ако сакаш да ти изгледа како продавницаEcommerce Business Blueprint: How to Build, Launch, and Grow a Profitable Online Store

KUDOS за вакви луѓе што пишуваат вакви постови/коментари.
Е вакви се потребни на форумов, не сеирџии и мајтапџии :)

Да се надоврзам на темата, иако немам искуство со Woo и сетирање платежни процесори таму, можеби најлесно ќе ти е да врзеш со PayPal сметка и да се отарасаиш од многу проблеми што ќе ги осетиш со 2Checkout. Секако за ова ќе ти треба валидна Пејпал сметка, што не е уште возможно со МК Пејпал, но се наоѓаат решенија и за ова.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

PrinsGraphic

Intern
16 септември 2015
10
1
Прилеп
KUDOS за вакви луѓе што пишуваат вакви постови/коментари.
Е вакви се потребни на форумов, не сеирџии и мајтапџии :)

Да се надоврзам на темата, иако немам искуство со Woo и сетирање платежни процесори таму, можеби најлесно ќе ти е да врзеш со PayPal сметка и да се отарасаиш од многу проблеми што ќе ги осетиш со 2Checkout. Секако за ова ќе ти треба валидна Пејпал сметка, што не е уште возможно со МК Пејпал, но се наоѓаат решенија и за ова.
Проектот е за на интернационално ниво. Во смисла ќе се продава и во странство и во држава.
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
300
359
Добро не ви е многу 3.5% провизија и 0.35 од трансфер?
Не знам како е во споредба со други, немам користено такви услуги. Во иднина можеби.

Прашањето ми беше конкретно за проблемите. Висока цена на услуга не е проблем.

Океј, е, ама не таков проблем. Свесно ги прифаќаш провизиите.
 
Последна промена:

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,594
1,318
Да се надоврзам, може да идеш и со nestpay од Халкбанка. Провизиите се околу 2 проценти, мање више.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,126
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно