1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Креирање на e-shop

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од PrinsGraphic, 18 Мај 2020.

Тагови:
 1. PrinsGraphic

  PrinsGraphic
  Intern

  10
  1
  16 Септември 2015
  Машко
  Web Design SEDC Academy Student
  Здраво

  Ми треба една груба слика на како функционира WooCommerce во врска со правење на е-продавница каде што ќе може да се плаќа на самата веб страна.

  Дали ми требаат некои си премиум плугини или може да се направи со бесплатни?
  Како би ги заштитил купувачите нивните лични податоци при напад на самиот веб сајт?
  Дали ми требаат некои посебни дозволи?
  Дали може да се направи full custom theme со користење на WooCommerce?

  И доколку има некои си стати што би ми помогнале да го разберам целиот процес, слободно може да ги ставите.

  Be free to give some more content :D
   
 2. vision

  vision
  Intern

  35
  14
  17 Април 2010
  Зависи што сакаш да постигнеш.
  Custom можеш у суштина се да доправиш, измениш, но има и бесплатни плагини кои би помогнале. Голема и широка е темава. Во секој случај можеш да поминеш ефтино.
   
  На CuNii му/ѝ се допаѓа ова.
 3. PrinsGraphic

  PrinsGraphic
  Intern

  10
  1
  16 Септември 2015
  Машко
  Web Design SEDC Academy Student
  Продавница каде што би се продавала облека. плаќањето се врши во самиот сајт. Во главно е тоа. Пример за некој си search bar дали имало некој си посебни плугини. За статистика, за дали има колична колку има количина.

  можеби се глупи прашањава ама јбг. :D
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,355
  801
  12 Април 2017
  Машко
  Ако одиш преку Casys, плугинот кошта 10 евра. Ако одиш преку 2Checkout, што јас би го одбрал, немаш никакво почетни трошкови.

  Со 2Checkout имаш поголеми даноци, ама јас би го одбрал.
  • $0.45 + ~5% по трансакција
  • $1 или $5 за праќање на Payoneer(мора преку Payoneer)
  • Трошоци за вадење пари од банкомат (зависи од сумата)
  Добри работи за 2Checkout:
  • Добар дизајн, може и на твојот вебсајт да се наплаќа (inline checkout)
  • Далеку подобар административен панел
  • Автоматски наплати (пример Хостинг месец за месец)
  EDIT: За секаков плугин шо мислиш оти ти треба може да провериш WordPress Plugins

  Може да земеш тест хостинг и да си пробуваш колку сакаш.

  1. Ќе користиш SSL Сертификат (бесплатно, или ~$20 за најевтиниот со гаранција)
  2. WordPress ги енкриптиреа лозинките во базата (MD5)
  3. Ќе користиш безбедносни механизми (Wordfence, Cleantalk) за дополнително да се заштитиш

  1. Треба да имаш фирма без разлика кој метод на наплата ќе го одбереш
  2. Немора да бидеш ДДВ обврзник додека не правиш 2,000,000 МКД годишно
  3. За Casys треба да прашаш по банките
  4. За 2CO веќе е многу тешко да добиеш (мислам дека бараат 6 месеци претходни трансакции)

  Со WordPress/WooCommerce можеш скрос, ама баш како сакаш, да си го направиш сајтот. Проблем е дека треба да имаш или добри вештини, или да си платиш добра пара за тоа.

  Нп мислам дека има доста добри теми за WooCommerce:
  1. Divi - ако не ти е базиран на landing page(не ме тепајте оти е форекс пример, убав landing page е)
  2. WoodMart или Revo - ако сакаш да ти изгледа како продавница

  Ecommerce Business Blueprint: How to Build, Launch, and Grow a Profitable Online Store
   
  На Blagojce, dddragan, Taurus и уште 6 други им се допаѓа ова.
 5. PrinsGraphic

  PrinsGraphic
  Intern

  10
  1
  16 Септември 2015
  Машко
  Web Design SEDC Academy Student
  Ти благодарам многу. Некој работи ми ги разјасни, сепак ќе продолжам да истражувам.

  Доколку некој е желен додатно да напише негово објаснување слободно :D
   
 6. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  965
  1,172
  9 Јуни 2011
  Машко

  KUDOS за вакви луѓе што пишуваат вакви постови/коментари.
  Е вакви се потребни на форумов, не сеирџии и мајтапџии :)

  Да се надоврзам на темата, иако немам искуство со Woo и сетирање платежни процесори таму, можеби најлесно ќе ти е да врзеш со PayPal сметка и да се отарасаиш од многу проблеми што ќе ги осетиш со 2Checkout. Секако за ова ќе ти треба валидна Пејпал сметка, што не е уште возможно со МК Пејпал, но се наоѓаат решенија и за ова.
   
  На Маша, olikomerc, Futurelakimens и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. PrinsGraphic

  PrinsGraphic
  Intern

  10
  1
  16 Септември 2015
  Машко
  Web Design SEDC Academy Student
  Проектот е за на интернационално ниво. Во смисла ќе се продава и во странство и во држава.
   
 8. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  245
  262
  12 Август 2014
  Машко
  Какви проблеми?
   
 9. vision

  vision
  Intern

  35
  14
  17 Април 2010
  Добро не ви е многу 3.5% провизија и 0.35 од трансфер?
   
 10. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  245
  262
  12 Август 2014
  Машко
  Не знам како е во споредба со други, немам користено такви услуги. Во иднина можеби.

  Прашањето ми беше конкретно за проблемите. Висока цена на услуга не е проблем.

  Океј, е, ама не таков проблем. Свесно ги прифаќаш провизиите.
   
  Последна промена: 19 Мај 2020
 11. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,182
  8 Декември 2009
  Да се надоврзам, може да идеш и со nestpay од Халкбанка. Провизиите се околу 2 проценти, мање више.
   
Слични теми
 1. iq1
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,916
 2. Monte
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  525
 3. geek22
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  808
 4. NenoNeno
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,343
 5. Nick192
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  965
Вчитување...

Сподели

Вчитување...