Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Креирање и хостирање на статички вебсајт?

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
Имам неколку прашања на темава, доколку има некој со искуство што хостирал статички сајт да сподели инфо.

Хостирањето претпоставувам е полесниот дел, каде што фајловите би оделе на некој бакет на клауд.

Повеќе ме интересира креирањето и додавањето на нов контент, апдејт на постоечки и слично.
Кој на платформи како Wordpress лесно, но како би одело со статички сајт?
Од платформи што пребарав по интернет, начесто излегуваа Showcase и The world’s fastest framework for building websites.

Последно, long shot, но дали постои опција вордпрес сајт да се конвертира да биде статички?
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
а, зошто МОРА да биде статички?
Минимализам, повеќе ќе биде како онлајн CV, без да има некој особен трафик на страната. А инаку секако дека не е задолжително да биде статички, али ете може да се рече и експеримент.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
753
1.004
можеш netlify да го пробаш, баш за такви работи е страната. Или хероку. А и гитхаб мислам имаше таква опција. Github pages се вика. Исто така и на вордпрес можеш да си направиш блог бесплатно.
 

FiC DoGG

Practice makes perfect
17 април 2007
977
1.013
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Framer е супер опција.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
за чист статички со скоро ич или рачни апдејти
S3 за min cost
ќе ти треба само нешто CloudFront плус како cost

за WordPress на AWS пиши Lightsail

имено дали ти е потребно 11 9s% аavailability
дали ти е потребно минимален latency
дали ти е потребно resiliency
итн итн
дали ти е потребно уствери се што нема на обичен хостинг а можеш да замислиш

Клауд компјутингот си носи многу ако не и највеќе до сега придобивки
ама за нијанса си кошта поечко за разлика од
Shared Cloud Computing-от како што јас ги викам (сервисите кои работат на Cloud а се водат под пониска цена поради нивната лична economies of scale)

разлика исто меѓу двата сервиса
покрај сѐ што може да се прави со собрани податоци
е и време на реакција на troubleshooting кој зависи лично од достапно време или обезбеден stuff од такви компании

long story short
1. сакаш да си со време за нови технологии иди Cloud за WebHost
2. сакаш да платиш 2к годишно иди си Zemi.mk земи си cPanel и не се замарај
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.251
1.436
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Netlify има дури и drag-n-drop за хостинг на статички сајтови, попросто амин.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.476
16.670
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Минимализам, повеќе ќе биде како онлајн CV, без да има некој особен трафик на страната. А инаку секако дека не е задолжително да биде статички, али ете може да се рече и експеримент.

Ептен е просто со С3, правиш измени локално и само правиш с3 синк, он таму апдејтира фајлови и оп, ивеншуал конзистенси и имаш нова верзија ап анд ранинг.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.489
2.422
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
јас си користам github pages за ова

 • main branch-от ми е кодот кој генерира статички сајт (рецимо hugo, или слични, или react/svelte итн)
 • github actions на секоја промена го билда сајтот и прави push на gh-pages бранчот
 • ???
 • профит
ps.
Код:
  - name: deploy to gh-pages
   uses: peaceiris/actions-gh-pages@v3
   with:
    github_token: ${{ secrets.GITHUB_TOKEN }}
    publish_dir: ./dist
    cname: … опцинално …
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
јас си користам github pages за ова

 • main branch-от ми е кодот кој генерира статички сајт (рецимо hugo, или слични, или react/svelte итн)
 • github actions на секоја промена го билда сајтот и прави push на gh-pages бранчот
 • ???
 • профит
ps.
Код:
  - name: deploy to gh-pages
   uses: peaceiris/actions-gh-pages@v3
   with:
    github_token: ${{ secrets.GITHUB_TOKEN }}
    publish_dir: ./dist
    cname: … опцинално …
Фала ти, оваа идеја некако највеќе ми се допаѓа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно