• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Креирање форум...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

boris.edr

Intern
22 мај 2008
46
0
Дали знаете како да направам форум што ке биде се на македонски внатре..Постои ли некој програма:D...еве на пример како ит форумот се да е на македонски:)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Za toa ne ti treba programa,tuku prevod na makedonski.
Mislam deka imase eden tutorial,za toa kako da instaliras vbulletin forum od eden nas poranesen clen.

Eve vidi tuka
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Можеш да инсталираш PHPBB2 форум(тој е бесплатен за разлика од VBulletin) и после кога ќе ставиш македонска подршка цел ќе биде на македонски.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Постојат повеќе forum софтвер системи, повеќето се бесплатни, некои и не се (на пример vbulletin)

За некои популарни како PHPBB можеш да најдеш готов превод, а за некои ќе треба сам да си преведуваш :)

Листа на PHP базирани Интернет форум софтвери (заедно со нивна споредба) тука: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Internet_forum_software_(PHP))

Листа на ASP базирани тука: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Internet_forum_software_(ASP))

Листа на софтвери базирани на други јазици тука: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_internet_forum_software_(other))
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Форум не се инсталира од .exe, туку од PHP. Преку веб прелистувач ќе пристапиш до фајлот за инсталирање, најчесто е install.php, и ќе се снајдеш.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Еве ви превод на македонски за форум PHPBB2. За PHPBB3 незнам дали и постои.Погледнете го атачментот lang_macedonian.zip

Одкако ќе го прикачите овој фајл на вашиот сајт треба да направите подесувања во админ панелот, т.е. да го ставите lang_macedonian да биде под default на вашиот форум, и готово, се ќе биде на македонски.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Еве ви превод на македонски за форум PHPBB2. За PHPBB3 незнам дали и постои.Погледнете го атачментот 403

Одкако ќе го прикачите овој фајл на вашиот сајт треба да направите подесувања во админ панелот, т.е. да го ставите lang_macedonian да биде под default на вашиот форум, и готово, се ќе биде на македонски.
Благодариме за преводот :)

Има и за 3ка ама не е уште довршен..
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Некако не иде... ако некој знае детално (чекор по чекор) како
се инсталира нека пише
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ники тоа е лесно како да инсталирас програм за компјутер next next finish

само пред тоа креирај си база
и пополни ги податоците и лозинката кога ке ти побара инсталацијата

и потоа мислам дека се бришеше install фолдерот

и во сите инсталации за форум имаш read me или manual

ти треба 5 мин да го прочиташ:)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Некако не иде... ако некој знае детално (чекор по чекор) како
се инсталира нека пише
1) Одбери си софтвер кој ќе сакаш/планираш да инсталираш
2) Прочитај го упатството за инсталација, провери дали ги исполнуваш minimum условите за инсталација на конкретниот софтвер
3) Пробај да го инсталираш според упатството, доколку некаде заглавиш, отвори нова тема во која ќе наведеш поконкретно за што се работи и кај заглави со инсталирањето.

Така ќе ми биде мило да помогнам, верувам и на другите .)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ники мора да има се има упатства
отвори најдобро тема како што кажа андријески
и напиши го името на инсталацијата што сакаш да ја користиш

горе доле скоро на сите форуми им е слична инсталацијата
уплоад , подесување на база,
отварање на install.php и next next...:)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Jas ja simnav phpBB-3.0.2
http://downloads.sourceforge.net/phpbb/phpBB-3.0.2.zip?download
no vnatre nema EXE od kade bi mozel da instaliram:ua:
друже да отворам тема но што викаш да ги прочитам упатствата.
Тој софтвер што го симнав нема упатства:))
Во тоа што го симна, има фолдер docs и таму се сместени упатствата, отвори го README.html тоа е истата документација што е тука: http://www.phpbb.com/community/docs/README.html
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно