• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кредитна картичка без работен однос

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
На истата тема со пријателка разговарав која работи во Охридска во тоа време, и они имаа една тура каде што даваа на секој кредит. Ми вика дека им е искалкулирано, 30-40% да вратат, се над тоа е добивка.
Искалкулирано им е дека тие што с(м)е редовни ќе платат. Исто Слично како со даноците. Ние си ги плаќаме за нас да нѐ гонат. А таму каде што никој не плаќа ни извршител ни инспектор ни полицаец не смее да припари...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,615
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Искалкулирано им е дека тие што с(м)е редовни ќе платат. Исто Слично како со даноците. Ние си ги плаќаме за нас да нѐ гонат. А таму каде што никој не плаќа ни извршител ни инспектор ни полицаец не смее да припари...
Исто е со све друго. На пример плаќаме придонеси за вработување и пензија цел ебен живот за да се даваат социјални трансфери на оние кои седат цел живот невработени зад ѕидишта ниту бараат работа ниту ќе бараат, истите тие дремат по болниците за што ние плаќаме. А ние кога ќе умреме за нашите деца нема да има ни денар и ќе мора душата на ѓаволот да си ја продаваат по приватните болници, кај кои одат подобрите доктори за чие обрзование и онака НИЕ сме плаќале, за сега да ни ја цедат последната капка крв кај приватниците.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Исто е со све друго. На пример плаќаме придонеси за вработување и пензија цел ебен живот за да се даваат социјални трансфери на оние кои седат цел живот невработени зад ѕидишта ниту бараат работа ниту ќе бараат, истите тие дремат по болниците за што ние плаќаме. А ние кога ќе умреме за нашите деца нема да има ни денар и ќе мора душата на ѓаволот да си ја продаваат по приватните болници, кај кои одат подобрите доктори за чие обрзование и онака НИЕ сме плаќале, за сега да ни ја цедат последната капка крв кај приватниците.
За посиромашните не ми е проблем да дадам. Проблемот е давањето пари за дрвокрадците и сл. криминалци. Ама тоа е социјален аспект на државата. А банката? Што има да дава несигурни кредити кога зне дека ни пола нема да се вратат кога знаеме колку е тешко да се добие кредит за фирма под 5.000 евра. А воа башка личи на кризата од 2008г само не до таа мерка... Racial predatory loans fueled U.S. housing crisis: study
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,525
917
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Го читав насловот на темата и пишував мислење, можда дискусијата се проширила, тоа не знам.
Можда.... види.
off-topic: затоа треба да се почнуваат нови, посебни, теми. со соодветен наслов. не го разбирам сентиментот „да не почнувам нова тема“ ко да ќе ти земат пари за тоа :/
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
off-topic: затоа треба да се почнуваат нови, посебни, теми. со соодветен наслов. не го разбирам сентиментот „да не почнувам нова тема“ ко да ќе ти земат пари за тоа :/
Стравот е голем - да не рече некој ИМА ТАКВА ТЕМА!
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
656
570
Bitola
добив нов мејл од нлб и викаат можи со депозит..ме интересира што придобивка јас ќе имам не разбирам?
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,232
1,451
Ова ми звучи како давање студентски кредит за факултет во Америка. Резултатите ги знаеме сите, финансиска интелегенција на студент е никаква
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,693
1,088
добив нов мејл од нлб и викаат можи со депозит..ме интересира што придобивка јас ќе имам не разбирам?
Нема да имаш. Колку ставиш, толку ќе трошиш, па најверојатно и помалку.

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

lumibi

Intern
5 јуни 2008
138
24
Знам човек кој има кредитна картичка покриена со паричен депозит т.е. "без работен однос" и придобивка од тоа му беше да прикажува во странство дека има пари со себе бидејки се работеше за Платинум Кредитна Картичка од наша деловна банка. Депозитот ако не грешам, мора да е 110% до 130% поголем од сумата која ке ти се дава за користење на истата.

Да се надоврзувам со првиот пост од темава, добро е да се распрашува по банкиве бидејки минимален лимит мислам дека е 500 евра за кредитна картичка дури и ако е со залог на депозит. 200 евра не им се исплакја можда да даваат.

Мислам дека пост-от е он-топик. Ако не слободно нека се брише.
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
127
236
Скопје
davorminchorov.com
Вадење кредитна картица за купување работи што не ти требаат, со пари што ги немаш, за да импресионираш луѓе што не ги сакаш е најголемата грешка што некој може да ја направи во својот живот.

Депресија се лечи во теретана со вежбање, не со купување работи кои не ти требаат.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Колегата ќе да мислеше на граничари и слични пречки при влез во странска држава а не на општи теми за смислата на животот, ама ај :)
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,693
1,088
Вадење кредитна картица за купување работи што не ти требаат, со пари што ги немаш, за да импресионираш луѓе што не ги сакаш е најголемата грешка што некој може да ја направи во својот живот.

Депресија се лечи во теретана со вежбање, не со купување работи кои не ти требаат.
И јас не ја разбирам поентата, студент сум, немам пари, и сакам кондури од 200 евра.

Боље купи си Југо, бар нема да мрзнеш по ладново до продавница.

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,053
Мислења
837,656
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно