• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кредитна картичка без работен однос

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
700
709
Ако не сакаш кредитна картичка (истакнати букви и бројки на пластиката), тогаш земи си дебитна и тогаш си ги носиш твоите пари со тебе. Сите. Ама со таа нерељефната нема да ти дадат рентакар.
Јас имам „рељефна“ VISA DEBIT Business издадена од Халк Банка. Можеби ова „рељефно“ правило не важи за бизнис или за Халк Банка...
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Јас имам „рељефна“ VISA DEBIT Business издадена од Халк Банка. Можеби ова „рељефно“ правило не важи за бизнис или за Халк Банка...
Генерално правило. Можеш да плаќаш секаде онлајн без ограничувања?
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
700
709
Генерално правило. Можеш да плаќаш секаде онлајн без ограничувања?
Генерално, според објаснувањата на шалтерушата и на гласот од колцентарот, може.
Првиот пат кога пробав да купам податоци онлајна од централниот регистар не ми дозволи банката, ама потоа банката објасни дека тоа се случило заради нивна грешка. За нарачка над некоја одредена сума требало да се потврди преку некаква шифра пратена по телефон, а шалтерушата на банката погрешно го запишала мојот телефонски број.
Потоа шопингував лично по продавници и поголеми суми од таа од централен регистар, ама грешката повторно не се случи, ниту пак дојде на телефон некаква шифра.
Потоа не сум имал потреба да правам арч на поголеми суми.
Ем башка картичкава е тазе издадена - 1/2 година...
 

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
70
73
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Два мали шишиња пиво испив додека ја прочитав оваа тема. И многу ми е забавно. Фала :)

@Astro е цар. End Of Story.

Единствено, можеше за студентите (свршениот и тековниот), да се објасни на нивно ниво со
„Ни во теорија, ни во пракса... неможе да се добие кредитна картичка без гаранции (депозит, жирант, итн)“

мал придонес...

И јас имам дебитна картичка која е физички рељефна.
(имаше проблеми на почеток за првите трансакции... после проработе)

Добив следно:
Card Brand: Visa
Issuing Bank: Halk Banka AD Skopje
Card Type: Debit
Card Level: Business

И да додадам нешто за гевреци. Ве молам во прва смена да ги правите а не трета... Да бидат тазе. Фала
 
Последна промена:

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
918
892
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Незнам кај сте слушнале дека релјефна е само за кредитни, врска нема. Релјефни бројки се остаток од минатото кога плаќање со кредитна картичка беше ништо повеќе од физички копирање на бројките со индиго хартија. Мојата припејд картица од пејонир е со релјефни бројки така да...
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Незнам кај сте слушнале дека релјефна е само за кредитни, врска нема. Релјефни бројки се остаток од минатото кога плаќање со кредитна картичка беше ништо повеќе од физички копирање на бројките со индиго хартија. Мојата припејд картица од пејонир е со релјефни бројки така да...
Оваа од Халк е многу ретка. И пишав „најчесто“... (од 1997-ма до денес јасна беше поделбата - сите дебитни беа даска, сите кредитни со рељеф. Уште ми се мота понекој слип низ куќа)
За финансиските разлики - https://google.mk/search?q=debit card vs secured credit card
 

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
70
73
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Море алкохоличар :annoyed: на тебе несмеат ни дебитна да ти дадат а не па кредитна.
Али card level business wow....
Абе, сосема мали беа, Heineken, наместо вода.

А тоа Visa Business Debit ти е картичка за фирма. Зимаш да не биде поврзана со „главната“ сметка, да не ти ги украдат сите пари кога ја користиш онлајн.
Приметив сега што вика типов, имам уште неколку дебитни со рељеф...
Да, јас никогаш не сум имал кредитна, немам пари за фрлање
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Генерално, никогаш не ги потрошуваш тие 485 па не си ни толку задолжен. Ако не сакаш кредитна картичка (истакнати букви и бројки на пластиката), тогаш земи си дебитна и тогаш си ги носиш твоите пари со тебе. Сите. Ама со таа нерељефната нема да ти дадат рентакар. Така некако стојат работите.
Ама зошто би се задолжувал за пари што веќе ги имаш? Тоа е моментот.

А то со ембосираните бројки е од времето кога се проаѓаше картичката во апарат, за да се добие слип. И тоа време беа само кредитни. Тогаш кај нас кредитни картички само на филм се гледаа и тоа кога отклучуваа врати со нив :)
А рентакар сега можеш и онлајн да изнајмиш. Не ни треба физички да е присутна картичката за да се направи резервација на средства.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Ама зошто би се задолжувал за пари што веќе ги имаш? Тоа е моментот.

А то со ембосираните бројки е од времето кога се проаѓаше картичката во апарат, за да се добие слип. И тоа време беа само кредитни. Тогаш кај нас кредитни картички само на филм се гледаа и тоа кога отклучуваа врати со нив :)
А рентакар сега можеш и онлајн да изнајмиш. Не ни треба физички да е присутна картичката за да се направи резервација на средства.
За друго зборам - рентакар со дебитна картица малце потешко. Ставив некој линк погоре за разликите меѓу дебитна и кредитна (со депозит)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,616
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За друго зборам - рентакар со дебитна картица малце потешко. Ставив некој линк погоре за разликите меѓу дебитна и кредитна (со депозит)
точно, не можеш да изренташ кола со дебитна картичка. Јас вадев кредитна само за да платам рент а кар.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
За друго зборам - рентакар со дебитна картица малце потешко. Ставив некој линк погоре за разликите меѓу дебитна и кредитна (со депозит)
Со дебитна да, ама ти збореше за ембосирана. Нема врска, се разбравме.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,347
3,697
Скопје
Со дебитна да, ама ти збореше за ембосирана. Нема врска, се разбравме.
Во мое искуство (од 1997-ма наваму), ембосирана дебитна картица е ретка као поштен политичар. Неембосирана кредитна ми се чини и сум видел и претходно :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #64

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
850
961
^ ете наскоро многу ке сум се заебал, првпат слушам сега научив дека недавале рента а кар со дебитни (што е логично...)
 

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
656
570
Bitola
Баш ги прашав НЛБ за кредитна картичка за студенти макар да е и со депонирање на пари како обезбедување или родител како жирант викаат неможело морало да имате редовни примања од најмалку 6 месеци од каде дополнително ќе треба да обезбедите потврда за работниот однос. Некоја друга банка да ми препорачате? Гледам Комерцијална имаат до 12К но незнам што услови има, не е проблем и да депонирам пари како обезбедување
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,062
1,654
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
А што е поентата во плаќање на рати со кредитна, кога секако ти ги замрзнуваат целосно средствата исто како да си платил во кеш? Да нема да имаш минус и камата со него, али кај студенти што врска има тоа?
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,693
1,088
А што е поентата во плаќање на рати со кредитна, кога секако ти ги замрзнуваат целосно средствата исто како да си платил во кеш? Да нема да имаш минус и камата со него, али кај студенти што врска има тоа?
Студент и кондури од 200 евра

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,241
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro

lumibi

Intern
5 јуни 2008
138
24
Кредитна картичка со паричен депозит може да направи секој и би требало во сите банки да го имаат како производ.

Комерцијална Банка го има таа можност.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,254
14,013
Некоја друга банка да ми препорачате?
ПроКредит

Им даваа кредити на цигани кои имаа обична „свашта“ тезга на пазар. Го прашувам вработениот „добро бе, како ќе ги наплатите“
Дојде, вели, наредба одозгора да се пласираат кредити како знаеме и умееме. Се додека има трансакциска нема мука.

Сега пак мислете си дека е комплицирано. Абе родената мајка ќе си ја продадат за да ви увалат кредит.
Познати ми се случаи каде одново и одново рефинансираат лузери со ситни кредити од 1000 евра.

Врати 300, земи нови 1000
Гревовите си тонат, тоа е факт но лихварската психа е едноставна до бол.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,616
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кредитна картичка со паричен депозит може да направи секој и би требало во сите банки да го имаат како производ.

Комерцијална Банка го има таа можност.
Ало бре!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,616
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
656
570
Bitola
А што е поентата во плаќање на рати со кредитна, кога секако ти ги замрзнуваат целосно средствата исто како да си платил во кеш? Да нема да имаш минус и камата со него, али кај студенти што врска има тоа?
јас би зел кредитна за да почнам да си градам кредитна историја,имаат и некој програми за cashback
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,405
3,962
Скопје
ПроКредит

Им даваа кредити на цигани кои имаа обична „свашта“ тезга на пазар. Го прашувам вработениот „добро бе, како ќе ги наплатите“
Дојде, вели, наредба одозгора да се пласираат кредити како знаеме и умееме. Се додека има трансакциска нема мука.
На истата тема со пријателка разговарав која работи во Охридска во тоа време, и они имаа една тура каде што даваа на секој кредит. Ми вика дека им е искалкулирано, 30-40% да вратат, се над тоа е добивка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,659
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно