• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кражба на Android телефон

 • Ја почнал/а темата
 • #1

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Значи денеска ми украдија Android телефон :(. Ќе побарам помош од “појаките“ членови на форумов, како ќе можам да го најдам. Имам XPERIA X8 (некои и веќе знаат), и ми треба некакој добар бесплатен софтвер за да можам да го најдам. И да ми помогнат како ќе можам да го инсталирам..
Оваа ваша помош ќе ми биде премногу од корист,

Благодарам многу :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Моментално имам инсталирано PREY и уште еден софтвер кој ќе ми го прати бројот на e-mail кога ќе се смени мојот. Но досега не е ништо стигнато :( Затоа барам некој кој што ќе може да ми го објасни како ќе можам да го решам мојов проблем.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,250
3,271
Скопје
www.gorast.com
Вртиш во Полиција, па они даваат налог на T-mobile кога ке се активира тој ИМЕИ број да им прати аларм, па после со полиција на врата...
Ако излезе од државава, почни да штедиш :/
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Не мислам дека ќе излезе од државава, мислам дека се работи за дете..
Ќе одам во полиција малце покасно,
А би имало шанси да се најде ако е во државава?
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,250
3,271
Скопје
www.gorast.com
Не мислам дека ќе излезе од државава, мислам дека се работи за дете..
Ќе одам во полиција малце покасно,
А би имало шанси да се најде ако е во државава?
Сигурно, само работата е колку ке се потрудат. Ако имаш чоек на двете места ке ти средат многу брзо.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Имам, мислам татко ми има :)
И на 2те места, и тоа доста добри пријатели сме, речиси со цел T-Mobile се познаваме
 

IntelAmd

Gaining Experience
18 јануари 2012
740
199
Не верувам дека Prey ке лоцира како што треба, овие "полицајците" како што можев да те разберам си имал некои врски така да што побрзо покрени ја работата, а инаку стави се што би можело да помогне вклучи ги сите опции за Prey, се и свашта што може да се уклучи на Free верзијата
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Во полиција имам мали, а во T-Mobile премногу имам пријатели, па се надевам дека ќе успеам да го најдам.
За prey ги уклучив опциите, само не сакав да ги уклучам опциите како што се да го заклучи телефонот, да пушти сирена.. Бидејќи сабајлето батеријата не беше скрос наполнета
 

IntelAmd

Gaining Experience
18 јануари 2012
740
199
Другар нека е со срека.Да знаат дека не се краде од хакер :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Сеуште не би се нарекол хакер, но фала на комплиментот :) Оваа помош премногу ми вреди од вас.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,235
4,451
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Неколку работи се вообичаени кога се работи за украден телефон. Обично тој завршува во некоја мобилара, каде што ќе го сменат за ист таков модел ама од некоја соседна земја. Што се однесува до разните софверчиња за заштита, ништо од нив, ако се преинсталира телефонот. Од неколкуте случаи што ги знам за изгубени и украдени смартфони, и тоа на сопственици со појак беграунд и ресорси за тракинг на апаратот, само двајца успеале да го најдат, и тоа едниот по ГПС-от, и другиот, не сум сигурен, но мислам дека е по ИМЕИ-то.
Јас лично не би полагал голема надеж дека ќе се потегне некоја потрага по телефон што е во релативно ниска класа, ако се земе во обзир дека е 110 евра нов во мобилара. Но ако имаш сила и нерви, секако треба да се обидеш, кој знае...
 

[email protected]

Gaining Experience
22 август 2009
1,338
131
Не се надевај многу дека од полиција ке ти завршат многу голема работа..Имав искуство со изгубена Xperia X1 и ја пријавив во полиција..Од таму ми рекоа дека ке достават барање до сите оператори и дека кога апаратот ке биде вклучен веднаш ке го лоцираат, но ете до ден денес апаратот него најдоа а кошташе тогаш на времето 35к..Така да собирај пари за нов, бидејки лично не верувам дека ке добиеш сигнал од телефонот, бидејки оние што го украле, не верувам дека се толку глупави, и првин ке го рутират телефонот и ке му стават нов софтвер а потоа ке го користат..Со среќа во потрагата..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Имам пријатели и во ВИП и во Т-Мобиле, во случај ако стават картичка од овие 2 оператори ќе успеам да го најдам, а тоа е сигурно (по ИМЕИ). Се обидувам да го лоцирам преку Prey и Google Maps(Latitude) ( тие што користат Android и се малце по информирани знаат за што зборувам ). Но немам никаква информација, за сето ова треба да има интернет конекција, а би требало тој што ќе го украде да се уклучи.. Да се надевам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Не се надевај многу дека од полиција ке ти завршат многу голема работа..Имав искуство со изгубена Xperia X1 и ја пријавив во полиција..Од таму ми рекоа дека ке достават барање до сите оператори и дека кога апаратот ке биде вклучен веднаш ке го лоцираат, но ете до ден денес апаратот него најдоа а кошташе тогаш на времето 35к..Така да собирај пари за нов, бидејки лично не верувам дека ке добиеш сигнал од телефонот, бидејки оние што го украле, не верувам дека се толку глупави, и првин ке го рутират телефонот и ке му стават нов софтвер а потоа ке го користат..Со среќа во потрагата..
Можеби е и некој “глуп“ па и да не е запознаен премногу со рутирање и останати. Телефонот ми е украден во школо :(
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
Не се надевај многу дека од полиција ке ти завршат многу голема работа..Имав искуство со изгубена Xperia X1 и ја пријавив во полиција..Од таму ми рекоа дека ке достават барање до сите оператори и дека кога апаратот ке биде вклучен веднаш ке го лоцираат, но ете до ден денес апаратот него најдоа а кошташе тогаш на времето 35к..Така да собирај пари за нов, бидејки лично не верувам дека ке добиеш сигнал од телефонот, бидејки оние што го украле, не верувам дека се толку глупави, и првин ке го рутират телефонот и ке му стават нов софтвер а потоа ке го користат..Со среќа во потрагата..
може го нашле па сега е кај некој полицаец ;)
 

toti

Intern
17 декември 2010
24
12
Ако е во некоја мобилара и ако му го смениле имеи-то слободно прости се од телефонот другарче и почни да штедиш за нов како што ти кажа GavnerPurl
 

dragonV

Intern
10 декември 2008
198
14
Логирај се на страната на Преи и уклуци во сетинзите мисинг дивајс (ке се снајдеш) и треба да ти пушта пораки освен ако не е исклучен телефонот
 

IntelAmd

Gaining Experience
18 јануари 2012
740
199
Логирај се на страната на Преи и уклуци во сетинзите мисинг дивајс (ке се снајдеш) и треба да ти пушта пораки освен ако не е исклучен телефонот
кажа човекот веке дека има вклучено се освен она за заклучување и аларм.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Да ве известам дека со потешкотии успеав да го најдам :)
Нема да има потреба од штедење :p
Фала на сите што ми помогнавте, и ова стварно ќе го ценам.
И сеа кажите софтвери за да инсталирам за вакви лоши ситуации.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
И да, дознав и кој ми го има украдено.
Еден совет од мене за вас, во случај и ова вас да ви се деси (недај боже, лошо е чувството) обвинете ги и оние во кои најмалце очекувате дека тие би биле. Ми го имаше земено еден “другар“ што мислев дека ми е. Па затоа паметот в гла :)
Ова ми беше едно премногу лошо чувство недај боже и кај вас да се најде..
Поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,922
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно