Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кратки ИТ вести на денот: Meta со нов баг, Vlada.mk и spamdexing, лоши вести за AdBlocker, ИТ отпуштања…

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
197
604
www.IT.mk
View: https://www.youtube.com/watch?v=H6fULFiAhx8


Скандалите на Meta продолжуваат... платформата скоро секојдневно во изминативе месеци се соочува со поплаки од корисниците за нефукционалности, а паралелно постојано се откриваат багови како неодамнешниот во кој платформата испраќала автоматски барања за пријателство кога корисник ќе прегледа нечиј профил. Засега од Meta велат дека багот е среден.
  • На локалната сцена, владиниот ИТ тим веќе 9 месеци не може да го исчисти SEO спамот кој е поврзан со сајтот Vlada.mk. Станува збор за техника на хакирање наречена spamdexing. Коментар за ова побаравме од Влада и македонскиот ЦИРТ тим, меѓутоа одговор нема. Прочитајте повеќе за што е spamdexing и како да се заштитите тука
  • Google најави дека експериментира со опција да ограничи функционалност на YouTube ако корисникот користи Ad Blocker. прочитај повеќе
  • Според неофицијални извори, македонската ИТ сцена забележува групни отпуштања. Нашиот тим работи на проверка на веродостојноста на информациите.... А доколку имаш релевантно инфо за овие случувања, сподели ја со нас на меил или приватна порака, или преку оваа анонимна форма: Истражуваме: Дали и со колкав интензитет има отпуштања во ИТ индустријата во .МК?
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.357
2.223
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Не е лошо да пишувате ако видеото/содржината е генерирана.

ова „Здраво, јас сум Ива …“ баш звучи неискрено.
 

Маша

Unstoppable
24 април 2007
898
2.425
Со кој софтвер го генерирате гласот?
Јас што ги знам македонски што "зборат" се:Сигурно има и други...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.663
Мислења
946.887
Членови
34.141
Огласи
2.009
Најнов член
Paleyrenk
На врв Дно