Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кратки ИТ вести на денот: Македонците трошат на е-трговија, ФЗОМ не одговара, Google воведува Blue Checkmark

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
244
791
www.IT.mk

Додека ги чекаме веќе три месеци одговорите од ФЗОМ на нашите прашања за како фондот се справи со нападот во февруари и што презема за случајот да не се повтори изминаа, во меѓувреме ви ги споделуваме следниве новости од ИТ индустријата:
  • Македонците за купување производи и услуги со платежни картички кон странски е-трговци во 2022 година потрошиле 156.2 милиони евра што што претставува пораст од 46.31% во однос на минатата година и учество од 28% од вредноста на вкупните онлајн трансакции. Ослободувањето на мерките поврзани со пандемијата секако се одрази на е-трансакциите кон странските земји, посебно поврзани со патувања и трансакции за авио-билети и резервации на хотели онлајн. прочитај повеќе
  • Microsoft ги финансира и работи заедно со AMD на проширување чипови во процесори со вештачка интелигенција и работи на свој AI процесор под кодно име Athena. прочитај повеќе
  • Една од најголемите крипто берзи, Coinbase, прикажа загуба од 34 проценти во првиот квартал од оваа година споредбено со 2022. прочитај повеќе
  • Google најави дека ке прикажува сини верификациски значки во Gmail за да ја подобри имејл безбедноста. прочитај повеќе
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно