Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кратки ИТ вести на денот [03 мај]

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
196
603
www.IT.mk

И денеска вештачката интелигенција продолжува да провладува во медиумскиот простор и да е топ тема во ИТ индустријата. По големата експанзија и општото прифаќање на оваа нова технологија, на ред доаѓа нејзината регулација и дискусии околу тоа.

Останати кратки вести од ИТ индустријата за денот се:
  • Според Европската Унија, платформи кои користат генеративна вештачка интелигенција како ChatGPT и Midjourney, ќе мора да го објават секој материјал заштитен со авторски права кој бил користен за тренинг. прочитај повеќе
  • Apple и Google заедно работат на создавање на индустриски стандард за регулирање на Bluetooth следењето, со фокус на тракерите како Airtag. прочитај повеќе
  • Europol и FBI во заедничка акција уапсија 288 трговци и потрошувачи и запленија над 50 милиони евра кои на дарк веб продавале дрога и оружје илегално. прочитај повеќе
  • Обединетото Кралство не дозволува Microsoft да гo купи Activision-Blizzard за 69 милијарди долари поради страв дека компанијата ќе владее со пазарот на клауд инфраструктура. прочитај повеќе
  • Италија ја тргна забраната за ChatGPT откако се воведоа нови правила за приватност. прочитај повеќе
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.659
Мислења
946.782
Членови
34.138
Огласи
2.006
Најнов член
zlaticn85
На врв Дно