1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Крадење импулси од мобилен

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од staki, 2 Февруари 2009.

 1. staki

  staki
  Intern

  147
  3
  26 Јуни 2007
  Мистериозниот телефонски број од Италија кој успеа да ограби и до 2000 евра од еден претплатник на мобилен телефон во Хрватска, почна да ѕвони и во Македонија. По веќе добро разработената шема, на мобилниот телефон се добива повик од бројот 393 19 32 600 45 на кој не може да се одговори, а доколку се заврти на истиот потоа веќе не може да се прекине линијата. Резултатот е телефонска сметка од неколку стотоци евра, или како во случајот со хрватскиот државјанин и неколку илјади.

  Двете најголеми мобилни мрежи во земјава Космофон и Т- Мобајл се запознаени со случајот и велат дека работат на заштита на нивните корисници иако досега немаат добиена ниту една пријава за гореспомената измама. Од Т- Мобајл велат дека: “Знаат за случајот и ги разгледуваат добиените информации дали и во нивната мрежа имало повици од вакви броеви“.

  Од Космофон со сличен став објаснуваат дека: “Ги следат светските случувања на ова поле и соодветно и превентивно реагираат во вакви случаи, односно ги превземаат сите неопходни мерки за заштита на корисниците“.

  Иако, е жртва на измама оштетениот хрватски претплатник по се изгледа ќе мора сам да си ја плати сметката. Затоа корисниците на мобилни телефони во Европа веќе испраќаат стотици илјади интернет пораки како знак за претпазливост до потрошувачите.

  Освен гореспоменатитиот број, на интернет мрежата има и корисници на мобилни телефони кои тврдат дека добиле повици од слични броеви но со различен префикс на земјата. Познавачите повикуваат на претпазливост бидејќи нема никаква пречка измамата да се изврши со било кој меѓународен префикс пред спорниот број.


  Дали некој е запознаен на кој начин се извршува оваа кражба?
  Дaли можеби со копија на IMEI?
   
  На kumanovec му/ѝ се допаѓа ова.
 2. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Лол прв пат слушам за ова :zbunet3: навистина е зезната работа.Хмм и мене баш ме интересира како е можно ова.
   
 3. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Неможе да се прекине линијата?
  Никој не чул за баретија :D
   
 4. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  287
  18 Мај 2007
  Не.
   
 5. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Не :zbunet3:
   
 6. James

  James
  Intern

  336
  13
  8 Јули 2008
  И јас не сум чул за баретија :LOL::LOL::LOL:
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,896
  26,226
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Или за вадење на сим од телефон
   
 8. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  106
  15 Јули 2008
  ili mavanje na telefonot od zemja(2000 evra be)smeTka
   
 9. Flash

  Flash
  Intern

  140
  1
  22 Декември 2008
  Мене ми звонеше еден мистериозен број точно во 17 00 и не знам ни од каде е ни ништо ми звонеше 2-3 пати и после вртам ама исклучува и малце прочепкав по интернет и видов дека на доста луге во светот им има звонето бројот е +37866321071
   
 10. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  888
  67
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Јас додека бев на fax пред неколку денови ми испратија мноооогу пораки (последниот пат кога проверив непорчитани беа 25, а пред тоа што ги гледав...). Во пораката немаше ништо само некој број и тоа што беше најчудно немаше 00 или +.
   
 11. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,352
  1,038
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Ова ми изгледа дека не помага ни вадење на симот од телефонот.
  Ми личи дека конекцијата продолжува и после тоа, директно со операторот.
  Само многу е чудно.

  Кај мене постои и колку толку заштита од тоа. Во договорот ми стои дека ако направам сметка поголема од 60 евра во рок од 24 часа, за да продолжам да разговарам ќе треба да го побарам тоа од нив.
   
 12. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Е тоа е супер заштита... иако кај нас освен бизнисмените и оние кој можат да си приуштат, сите останати се на при пејд така да нема да добие многу.
   
 13. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
 14. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  Некако и чудно ми е како го направиле ова.. алал да им е, до некоја точка..
  Само не сваќам логика, доколку се заразиш со ова и ти дојде огромна сметка да мора да си ја платиш, а притоа ти не си крив ниту ронка за високата сметка...
  П.С. Добро ја немам гаље и онака сум си на при пејд :D
   
 15. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Според линкот од LiWo, проблем имаат само оние кој имаат оперативен систем на мобилниот.
   
 16. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  А зошто ли би вртел на тој број... и да не знам за каков измамник се работи, нема да завртам бидејќи претпоставката е дека јас него му требам а не он мене.
   
 17. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,011
  420
  17 Јуни 2008
  Јас имам оперативен систем на мобилниов и го иам мобилниов веќе четири години и не сум имал никаков проблем. И нема никаква логика откако ќе ја тргниш батеријата и понатаму да зема пари. И на крајот кој ви е крив што вртите на тие броеви :D
   
 18. RFox

  RFox
  Intern

  380
  31
  13 Септември 2008
  Машко
  Еј а овој да не е истиот ѓавол +393 932 624 87 :ua:??????????
   
 19. AMD_fan

  AMD_fan
  Gaining Experience

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
 20. angel485mk

  angel485mk
  Gaining Experience

  267
  60
  26 Март 2008
  Машко
  Ја како шо разбрав ова е за телефони со Симбиан ос,така нели.
   
 21. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  koj rece deka na pre paid ne moze da zeme ,ste cule za vleguvanje vo minus na pre paid ,moe drugarce bese 1500den vo minus ,stavi 4 karticki po 500 den za da ima 500 den kredit,taka da ne se lazete deka nema mn da dobie ,vie ke ojdete vo minus,ali pa pre paid e druga prica izvadi karticata i frli i kupi druga
   
 22. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  Ова не да ме зачуди... Кај може у минус да се иде, прв пат слушам за такво нешто.. А и да оидеш у минус (што не ми се верува) едноставно фрли ја картицата и ништо... а не 1500 за само 500 кредит..
   
 23. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @daci92
  И жити се, како ќе те најдат да ти наплатат за тие 1500 во минус? :zbunet3:
   
 24. RFox

  RFox
  Intern

  380
  31
  13 Септември 2008
  Машко
  Каков минус у при пејд жити се напраиш ли 2 денара ти викаат дополни си сметка па збори немој вакви работи да не се лажеме.:plachko2:
   
 25. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  Да кога купуваш картичка не ти бараат дури ни лична карта
  те прашуваат за име и презиме и толку
  да беше така купи картичка отиди во минус фрли ја, купи си нова и сето тоа во циклус :p

  они дури и на претплата кога си а еден месец задоцниш одма те исклучуваат
   

Сподели

Вчитување...