• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Котирање!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,383
29,032
kalco.ru
Ајде програмеришта ми треба една помош од вас.Бидејќи нешто не сум многу по програмирањево налетав на еден проблем...вака:

Правам еден програм и сеа незнам како да го направам ова:
Ми треба цртежи на фигури со најразлични форми и сеа на нив да можам да ставам КОТИ...значи да си стави цртеж и од секој ќош да излагаат испрекинати линии и да може да се пишува бројки (големини на страни)...и одкако ќе се внесат сите вредности автомацки да ми ги собира големините:)
Е сега може ова неможе да се направи во ВБ....ако стварно неможе кажете каде може


ФАЛА!!!
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Значи ако добро те сватив, сакаш да направиш програм и да мку кажеш: Сакам правоаголник со димензии пр. 15 и 34. Тој да го нацрта правоаголникот, и да обележи колкава е секоја страна?
Ако е тоа така, тогаш е лесно и ќе ти го направам за 10 мин.
Е сега е потешко со посложени фигури, али и тоа не е тешко.

Ако сакаш да ставиш еден цртеж од paint, како го замислуваш сето тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,383
29,032
kalco.ru
Па од прилика вака нешто


Али да има и двојна функција...на пример да му давам димензии и он да ги распоредува, и на даден цртеж јас да му давам димензии. на пример на тријаголник на цртеж јас му пишувам страна со 20мм основа со 12мм....и да ми биде како скица за да можам после по него да изработувам.Али ми треба да работам со многу прецизни димензии дури со 3 децимали.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Фигурите да се цртаат тешко. А на дадени дртежи да им додаваш димензии, можам лесно да го направам.
Ако некој знае како да црта вакви фигури, нека каже.
А ако сакаш да направам една тест програма за тоа како ќе изгледа додавање на готови цртеши, кажи.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,383
29,032
kalco.ru
Епа ај напрај да видам како ќе изгледа тоа.Нека биде на ставање на готови цртежи и на нив одредување на димензии....
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,383
29,032
kalco.ru
Уживај не се брзам кога можеш тогаш.....бтв ако ми се свиѓа добиваш реп+ знаеш нели?:)):))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,582
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно