1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

„Космофон“ станува фиксен оператор

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од AMD_fan, 7 Јуни 2008.

 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Целата македонска телефонија може стане еден голем монопол. „Космофон“ станува фиксен оператор.

  За десетина дена ќе почне да нуди разговори на фиксен телефон на територијата на цела Македонија преку сопствената мрежа со која работи и во мобилната телефонија.

  Најавите за ширење на бизнисот доаѓаат во време кога „Дојче телеком“, кој е доминантен сопственик на „Македонски телеком“ и на „Ти Мобајл“, го купува грчки „Оте“ и преку него на домашниот пазар влегува и во „Космофон“.

  Ова групирање ќе значи дека во земјава и во мобилната и во фиксната телефонија „Дојче телеком“ ќе ужива неприкосновен монопол.

  Можноста за доминантна позиција на пазарот на германскиот телекомуникациски гигант веќе ја испитува Антимонополската комисија.

  Влезот на „Космофон“ во фиксната телефонија ќе значи аргумент плус дека „Дојче телеком“ уште повеќе ќе го забетонира монополот во земјава откако ќе стане сопственик на грчки „Оте“.

  Извор: А1
   
 2. Laki Luciano

  Laki Luciano
  Intern

  332
  3
  27 Мај 2008
  Ако на овој начин се "либерализира" пазарот во Македонија, тогаш :predavanje:. Што стана со најавите дека Космофон ќе биде продаден на некоја руска телекомуникациска компанија? :ermm:
   
 3. Banzai

  Banzai
  Intern

  637
  8
  3 Март 2008
  Нели се збореше нешто дека Дојче телеком ќе го продава Космофон?
   
 4. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Ќе има бричење ако настане монополизација. :plachko2:
   
 5. stefan007

  stefan007
  Intern

  395
  2
  27 Јуни 2007
  Od nas drzava ne biva:ua:
   
 6. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,828
  811
  14 Декември 2007
  Машко
  Wrong Answers!
  Correction: Глуп народ, силна држава!
   
 7. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  wrong answer!
  глуп народ, глупа држава (се однесува само за мк)
   
 8. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Yup, само кај нас.
   
 9. StenmarC

  StenmarC
  Intern

  716
  12
  16 Април 2007
  И јас знам така. Мислам имаше во игра и една норвешка компанија.
  Ќе мора да го продадат... но... Македонија и се е можно :) :(
   
 10. igorkrst

  igorkrst
  Intern

  400
  1
  13 Јули 2007
  А Он тел?

  АмАн бе! Одма почнавте, држава, народ, глупи, не бива.....доста веќе!
   
 11. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  89
  21 Мај 2007
  Та неа: „Космофон“ се затвора

  Затворање на мобилниот оператор на грчката „Космоте“ во Македонија најавува грчкиот весник „Та неа“.

  Операторот „Космофон“ е во сопственост на „Космоте“, која што од своја страна е компанија ќерка на грчкиот национален телеком „ОТЕ“.

  Минатиот месец грчката државна Влада склучи договор со „Дојче Телеком“ за стратегиско партнерство.

  По внимателно проучување на договорот потпишан од грчката Влада и германскиот гигант, „Та неа“ пишува дека Атина ги прифатила условите според кои „Космоте“ ја прекинува дејноста во Македонија и нема да ја користи дозволата за развивање на дејноста во Црна Гора.

  Целта е да не се наштети на интересите на „Дојче Телеком“ во овие држави, каде функционира „Т Мобајл“, пишува весникот.

  Извор: А1
   
 12. Laki Luciano

  Laki Luciano
  Intern

  332
  3
  27 Мај 2008
  Не ми се верува, но ако се оствари ова ќе биде ептен непрофесионално според мене. А досегашните корисници??? :chudenje: Нека го продадат на друга странска телекомуникациска компанија како што беа најавите. Али ај ќе видиме што и како ќе биде...

  edit: А тие што имаат post-paid договори со Космофон, а нашата Влада и администрација што е нивен клиент???
   
 13. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Најверојатно COSMOFON ќе го преземе некоја друга компанија. Не верувам дека така едноставно може да се затвори. :ermm:
   

Сподели

Вчитување...