1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Користи ли некој антивирус за мобилен ?

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од memento, 23 Мај 2010.

1. memento

memento
    Intern

80
    2
    23 Мај 2010
    Гледам фирмиве инвестираат во скапи системи за заштита ова она а самите имплементатори немаат антивирус на нивните телефони кои им се поврзани на корпоративните сервери те со впн те со пушмеил...

2. Cika

Cika
    V.I.P

2,373
    920
    8 Декември 2009
    Би требало да додадеш и анкета во темава ако сакаш статистички да дојдеш до заклучок. Иначе јас не користам никаков антивирус, ни пак инсталирам многу програми коишто можат да му наштетат на мојот мобилен телефон т.е не ми ни треба антивирус. Дури и во некој случаеви сум видел апликација која што е антивирус да содржи вирус во самата себе и поради тие причини не ни инсталирам заштитен софтвер на телефонот. Ако излезе нешто од официјалниот сајт на Nokia , што не верувам дека ќе се деси, ќе го симнам и инсталирам тој заштитен софтвер.

3. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    jas licno koristev dodeka ima symbion ,kupiv bit defender professional od na bit defender stranata ,i si uzivav ,potocno toa go storiv otkako vidov sto moze da mu stori virusot na mojot telefon i mislam deka toa e potrebno da go vovedat site onie koj koristat symbion ,android ,win mobile itn ,zaradi licna zastita a i zastita na informaciite koj gi drzat vo telefonite ,posebno onie od firmite koj rabotat na toj nacin

4. memento

memento
    Intern

80
    2
    23 Мај 2010
    Причината со си видел антивирус со интегриран вирус ;) е сигурно од некој безвезе торент или рапид... симни си триал или па купи и ке немас проблем ...а ако ја чекаш нокиа да избаци антивирус тогаш нишо.... антивирусот се однесува на оперативниот систем не на производителот, тоа е исто ко да чекаш Асус да избаци антивирус.... симбион е у прашање....

Не да треба да го воведат него незнам. Антивирус треба да иде како опција и со самиот уред при купување. Плус зирни го најновиот касперски мобиле сецурити..... има најлуди опции за трацкинг ова она анти тефт.... а цел коста 1200 денари.

5. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    znam kolku kosta i znam sto sodrzi ,razgleduvam pre-review uste koga iskoci vo javnost deka se sprema ,antivirusot e ludilo

6. sini6a

sini6a
    Intern

485
    30
    11 Мај 2009
    Па ако има антивирус за Нокиа 3310 тогаш користам :D:D

7. AlexM

AlexM
    On your way to fame

950
    516
    14 Јануари 2009
    Не користам моментално а имав инсталирано Spybot еднаш,обично се што префрлам во телефон претходно скенирам со антивирус а телефонот понекогаш го скенирам со антивирусот што го имам на PC.Инаку користам телефон со Windows Mobile.

8. memento

memento
    Intern

80
    2
    23 Мај 2010
    Смартфон без антивироза за мене е исто што и ПЦ без антивирус. И едниот и другиот се мрежни хостови и имаат ист пристап и привилегии те до сервери те до било кој ресурс. Не џабе symantec, mirkosoft и остали избациа карантин за мобилни уреди... Односно ако некој до мобил сака да се укопча на корпорате мрежа мора да се договори прво со лошиот карантин сервер до кај е со антивирус дефиниции а не па да нема АВ инсталирано одма добива гитла у некој периметар нетворк.

9. AlexM

AlexM
    On your way to fame

950
    516
    14 Јануари 2009
    Шо антивирус користиш ти ?

10. memento

memento
    Intern

80
    2
    23 Мај 2010
    Kaspersky Mobile Security... zirni go... ima ludi finti pokraj antivirusot...

11. anti-spam

anti-spam
    Intern

200
    10
    9 Септември 2010
    Машко
    Студент
    стара е темава ама ме заинтересира дискусијава погоре па да одговорам и јас.
    мементо јас имам блекбери без антивирус ама пак тоа шо префрлам од компјутер на телефон е 100% без вируси.
    да земам усб деновиве пошто ми цркна тоа шо беше со телефонот ќе му бапнам некој антивирус.

Сподели

Вчитување...