1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Користи ли некој антивирус за мобилен ?

Дискусија во форумот 'Сигурност кај мобилни телефони' започната од memento, 23 Мај 2010.

 1. memento

  memento
  Intern

  80
  2
  23 Мај 2010
  Гледам фирмиве инвестираат во скапи системи за заштита ова она а самите имплементатори немаат антивирус на нивните телефони кои им се поврзани на корпоративните сервери те со впн те со пушмеил...
   
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,373
  920
  8 Декември 2009
  Би требало да додадеш и анкета во темава ако сакаш статистички да дојдеш до заклучок. Иначе јас не користам никаков антивирус, ни пак инсталирам многу програми коишто можат да му наштетат на мојот мобилен телефон т.е не ми ни треба антивирус. Дури и во некој случаеви сум видел апликација која што е антивирус да содржи вирус во самата себе и поради тие причини не ни инсталирам заштитен софтвер на телефонот. Ако излезе нешто од официјалниот сајт на Nokia , што не верувам дека ќе се деси, ќе го симнам и инсталирам тој заштитен софтвер.
   
 3. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  jas licno koristev dodeka ima symbion ,kupiv bit defender professional od na bit defender stranata ,i si uzivav ,potocno toa go storiv otkako vidov sto moze da mu stori virusot na mojot telefon i mislam deka toa e potrebno da go vovedat site onie koj koristat symbion ,android ,win mobile itn ,zaradi licna zastita a i zastita na informaciite koj gi drzat vo telefonite ,posebno onie od firmite koj rabotat na toj nacin
   
 4. memento

  memento
  Intern

  80
  2
  23 Мај 2010
  Причината со си видел антивирус со интегриран вирус ;) е сигурно од некој безвезе торент или рапид... симни си триал или па купи и ке немас проблем ...а ако ја чекаш нокиа да избаци антивирус тогаш нишо.... антивирусот се однесува на оперативниот систем не на производителот, тоа е исто ко да чекаш Асус да избаци антивирус.... симбион е у прашање....

  Не да треба да го воведат него незнам. Антивирус треба да иде како опција и со самиот уред при купување. Плус зирни го најновиот касперски мобиле сецурити..... има најлуди опции за трацкинг ова она анти тефт.... а цел коста 1200 денари.
   
 5. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  znam kolku kosta i znam sto sodrzi ,razgleduvam pre-review uste koga iskoci vo javnost deka se sprema ,antivirusot e ludilo
   
 6. sini6a

  sini6a
  Intern

  485
  30
  11 Мај 2009
  Па ако има антивирус за Нокиа 3310 тогаш користам :D:D
   
 7. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  950
  516
  14 Јануари 2009
  Не користам моментално а имав инсталирано Spybot еднаш,обично се што префрлам во телефон претходно скенирам со антивирус а телефонот понекогаш го скенирам со антивирусот што го имам на PC.Инаку користам телефон со Windows Mobile.
   
 8. memento

  memento
  Intern

  80
  2
  23 Мај 2010
  Смартфон без антивироза за мене е исто што и ПЦ без антивирус. И едниот и другиот се мрежни хостови и имаат ист пристап и привилегии те до сервери те до било кој ресурс. Не џабе symantec, mirkosoft и остали избациа карантин за мобилни уреди... Односно ако некој до мобил сака да се укопча на корпорате мрежа мора да се договори прво со лошиот карантин сервер до кај е со антивирус дефиниции а не па да нема АВ инсталирано одма добива гитла у некој периметар нетворк.
   
 9. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  950
  516
  14 Јануари 2009
  Шо антивирус користиш ти ?
   
 10. memento

  memento
  Intern

  80
  2
  23 Мај 2010
  Kaspersky Mobile Security... zirni go... ima ludi finti pokraj antivirusot...
   
 11. anti-spam

  anti-spam
  Intern

  200
  10
  9 Септември 2010
  Машко
  Студент
  стара е темава ама ме заинтересира дискусијава погоре па да одговорам и јас.
  мементо јас имам блекбери без антивирус ама пак тоа шо префрлам од компјутер на телефон е 100% без вируси.
  да земам усб деновиве пошто ми цркна тоа шо беше со телефонот ќе му бапнам некој антивирус.
   

Сподели

Вчитување...