1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Користење сите 3 IP Адреси од Телекабел, варијанта ?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од BEST, 23 Мај 2016.

1. BEST

BEST
    Gaining Experience

307
    274
    10 Јуни 2011
    Машко
    Корисник сум на телекабел веке подолго време, интернетот нивни го делам помегу 10 компјутери... Да скратам малце, Сум слушнал дека има (некакви) шанси да ги користам сите 3 Адреси кои ги доделува телекабел на мојот модем, Генерално муабетот е дека од модемот треба да извадам кабел до SWITCH а од таму да излегуваат 3 кабли до 3 различни рутери, и некако на рутерите треба да им доделам ип адреси, мегутоа како да си ги дознаам кои 3 ип адреси ми ги доделил телекабел ? Едната ми е дефаулт, втората можам да ја дознаам ако се поврзам преку УСБ до модемот (веројатно?), а третата ?

Имал некој слично искуство ? целта е да ја лимитирам брзината на одреден рутер (ИП).. и ако некој од тој рутер добие ИП бан негде, тоа да нема ефект на мојот пц/рутер

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,242
    1,256
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Колку што сватив што бараш, тебе не ти требаат јавните IP адреси, ти требаат локалните, оние 192.168.ХХХ.Х што се, значи имаш 1 главен рутер и на него врзани Х рутери, што ја делат интернет конекцијата. Автоматски со тоа тие Х рутери добиваш статичка локална адреса на главниот рутер и од таму можеш да ограничиш која локална адреса(во случајов локална адреса на рутер/клиент) колку да има лимит.
    Untitled.png
    На главниот рутер му додаваш правила т.е. да речеме 192.168.178.2 (рутер 1) да има 20GB лимит.

Последна промена: 23 Мај 2016
    На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BEST

BEST
    Gaining Experience

307
    274
    10 Јуни 2011
    Машко
    Не не не... не.
    Прочитај пак :)
    Јавните 3 ми требаат да ги користам сите 3 некако (заради можда побрз интернет (на секои 3-4 пц-а по 1 ип адреса можда ке добијам 3х побрз интернет кога го делам и онака... Т.Е. ке можам и на рутер 1 и на рутер 2 и на рутер 3 да имам „засебна конекција“))

Тоа што ти го објасни погоре, веке дооолго време ми е направено дома... планот е да се унапредам малце :)

4. ARMac

ARMac
    Орган

5,826
    6,398
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Брзината не ти е капирана на ип адреса него на линијата. И 100 да имаш таа е брзината.

На Oktar и Isak Keyten им се допаѓа ова.
  5. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

252
    277
    9 Јануари 2015
    Не верувам дека телекабел ќе ти даде lease на втор уред ако едниот е активен. Ако на рутерот имаш 4 портен свич пробај одма, исклучи dhcp, стави го модемот и неколку пц-ија на свичот и види дали ќе добиеш јавна адреса, но се сомневам дека успее.

На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Oktar

Oktar
    Guru

3,259
    9,356
    23 oктомври 2012
    Машко
    Ќе успее, телекабел даваат 3 јавни адреси, треба само да си побараш, дехацепе се.

7. BEST

BEST
    Gaining Experience

307
    274
    10 Јуни 2011
    Машко
    Работата е што треба сам да им кажам кој која ИП да ја користи, иначе телекабел не ги доделува сите 3 истовремено, од нив само 1 добивам преку DHCP-то нивно.. :)
    Мом. сум на работа, после работа ке пробам да добијам втора активна (истовремено) преку УСБ-то, ако дозволи така, тогаш има шанси да го средам и да добијат 3 рутери 3 адреси :)

8. BEST

BEST
    Gaining Experience

307
    274
    10 Јуни 2011
    Машко
    Пред неколку месеци пробав преку SWITCH и дирекни 3 пц-а на свичот, мегутоа така само еден ПЦ доби интернет :)
    потоа дискутирав со другар што се занимава со мрежи и муабетот беше да си ги дознаам кои се 3те адреси што се за мене и да си ги доделам мануелно и ке тера као :)

9. dimsa

dimsa
    Gaining Experience

252
    277
    9 Јануари 2015
    Тоа ми е муабетот, ти имаш 3 јавни адреси кои ќе ротираат на транспортната мас адреса од модемот кога ќе смениш уред позади него. Само една ќе биде активна.

10. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,117
    4,271
    4 ноември 2013
    Машко
    Нема врска ова што ти го кажал другар ти, ти не одредуваш која јавна ке ја земиш туку DHCP-то на провајдерот.
    Најдобро да се јавиш кај нив и да ти објаснат што треба да направиш за да ги добиеш тие 3 адреси.
    (btw преку PPPoE конекција се најавуваш или?)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BEST

BEST
    Gaining Experience

307
    274
    10 Јуни 2011
    Машко
    Се јавив и тие што се на „Грижа за корисници“ не ме ни разбираат што прашувам :)
    т.е. нивниот одговор е дека не знаат кои ми се 3те IP Адреси, и дека тоа е све автомацки :)

12. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,117
    4,271
    4 ноември 2013
    Машко
    Земи Switch и кабелот што ти е од интернетот штекни го во switch-от и од него подели 3 кабли до 3 PC-а, во PC-a намести Optain An Ip Address во мрежната и чекај... види кој IP ке ги добијат... ако само 1 од нив добие а останатите 2 останат на Obtaining Ip Address значи имаш само 1 адреса и џабе ке се мачиш.
    Ако целта ти е да лимитираш сообраќај на одредени PC-а тогаш земи си MikroTik и не се замарај многу.

13. BEST

BEST
    Gaining Experience

307
    274
    10 Јуни 2011
    Машко
    Тоа го пробав пред неколку месеци, само 1 доби јавна адреса :)

14. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,117
    4,271
    4 ноември 2013
    Машко
    Не се мачи за џабе :)

15. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

972
    1,107
    11 Март 2011
    Пробај преку браузер пристапи до модемот директно, мислам дека со 192.168.100.1 беше, евентуално да ги видиш адресите кои што ги има, но искрено се сомневам дека од 15/1 ќе извадиш нешто повеќе.

На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  16. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,117
    4,271
    4 ноември 2013
    Машко
    Во примерот што му го дадов со Switch-от, во тој случај PC-ата му се DHCP-Client-и, ако он имаше шанси да повлечи 3 јавни адреси како што кажува тогаш секој од компјутерите ке добиеше по една јавна адреса, но тој доби само 1 од тие 3... значи има само 1 јавна и џабе се замара да пробува.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,764
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    za modemot ip 192.168.100.1 како на постот погоре
    Username: admin
    Password: motorola

На bxxxn и BEST им се допаѓа ова.
  18. Oktar

Oktar
    Guru

3,259
    9,356
    23 oктомври 2012
    Машко
    Еве, од колега кој ги користи сите три адреси, знам со сигурност дека може, ама е малку трики:
    И не очекувајте некој од контакт центар да разбира за што сатанува збор.

На Krkac, civikom, renegade и уште 5 други им се допаѓа ова.
  19. BEST

BEST
    Gaining Experience

307
    274
    10 Јуни 2011
    Машко
    @Oktar

Кажи му на колегата МНОГУ ФАЛА! Тоа е најблиску до тоа што го очекував и е објаснето перфектно! после работа ке си поиграм малку :)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BEST

BEST
    Gaining Experience

307
    274
    10 Јуни 2011
    Машко
    Пробано и функционира! :D
    во моментов можам да потврдам дека функционира со 2 рутера (за 3ти не успеав да пробам бидејки не ми е при рака 3тиот рутер, за тоа покасно, сеа ке тестирам дали може од 2те ИП адреси да симинјам истовремено со макс брзина од 15 Mbps (1.6 MB што би рекол торентот :) )

Edit: Не, не добивам 2х 1.6 МБ
    кога едниот симнува торент со 1.6
    во моментот кога ке пуштам другиот да го симнува истиот торент,
    едниот симнува со до 500 али другиов паѓа на 1.2 што значи со лагирањето, истата брзина останува :)

Технички гледано
    ПРЕДНОСТИ:
    - различни IP адреси,
    - неможат меѓу себе да си пракаат вируси :D
    - Растеретување на сообраќајот на „главниот“ рутер.

НЕДОСТАТОЦИ:
    - Не се поврзани во истиот LAN, неможат да си разменуваат фајлови.

Али добро е да се знае дека е можно овакво поврзување :)

Последна промена: 23 Мај 2016
    На Isak Keyten, Krkac, renegade и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...