Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Користење сите 3 IP Адреси од Телекабел, варијанта ?

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
299
Корисник сум на телекабел веке подолго време, интернетот нивни го делам помегу 10 компјутери... Да скратам малце, Сум слушнал дека има (некакви) шанси да ги користам сите 3 Адреси кои ги доделува телекабел на мојот модем, Генерално муабетот е дека од модемот треба да извадам кабел до SWITCH а од таму да излегуваат 3 кабли до 3 различни рутери, и некако на рутерите треба да им доделам ип адреси, мегутоа како да си ги дознаам кои 3 ип адреси ми ги доделил телекабел ? Едната ми е дефаулт, втората можам да ја дознаам ако се поврзам преку УСБ до модемот (веројатно?), а третата ?

Имал некој слично искуство ? целта е да ја лимитирам брзината на одреден рутер (ИП).. и ако некој од тој рутер добие ИП бан негде, тоа да нема ефект на мојот пц/рутер
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.479
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
Колку што сватив што бараш, тебе не ти требаат јавните IP адреси, ти требаат локалните, оние 192.168.ХХХ.Х што се, значи имаш 1 главен рутер и на него врзани Х рутери, што ја делат интернет конекцијата. Автоматски со тоа тие Х рутери добиваш статичка локална адреса на главниот рутер и од таму можеш да ограничиш која локална адреса(во случајов локална адреса на рутер/клиент) колку да има лимит.
Untitled.png
На главниот рутер му додаваш правила т.е. да речеме 192.168.178.2 (рутер 1) да има 20GB лимит.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: BEST

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
299
Не не не... не.
Прочитај пак :)
Јавните 3 ми требаат да ги користам сите 3 некако (заради можда побрз интернет (на секои 3-4 пц-а по 1 ип адреса можда ке добијам 3х побрз интернет кога го делам и онака... Т.Е. ке можам и на рутер 1 и на рутер 2 и на рутер 3 да имам „засебна конекција“))

Тоа што ти го објасни погоре, веке дооолго време ми е направено дома... планот е да се унапредам малце :)
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.275
12.121
Скопје
androgaming.com
Не не не... не.
Прочитај пак :)
Јавните 3 ми требаат да ги користам сите 3 некако (заради можда побрз интернет (на секои 3-4 пц-а по 1 ип адреса можда ке добијам 3х побрз интернет кога го делам и онака... Т.Е. ке можам и на рутер 1 и на рутер 2 и на рутер 3 да имам „засебна конекција“))

Тоа што ти го објасни погоре, веке дооолго време ми е направено дома... планот е да се унапредам малце :)

Брзината не ти е капирана на ип адреса него на линијата. И 100 да имаш таа е брзината.
 

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
269
Не верувам дека телекабел ќе ти даде lease на втор уред ако едниот е активен. Ако на рутерот имаш 4 портен свич пробај одма, исклучи dhcp, стави го модемот и неколку пц-ија на свичот и види дали ќе добиеш јавна адреса, но се сомневам дека успее.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.121
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ќе успее, телекабел даваат 3 јавни адреси, треба само да си побараш, дехацепе се.
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
299
Работата е што треба сам да им кажам кој која ИП да ја користи, иначе телекабел не ги доделува сите 3 истовремено, од нив само 1 добивам преку DHCP-то нивно.. :)
Мом. сум на работа, после работа ке пробам да добијам втора активна (истовремено) преку УСБ-то, ако дозволи така, тогаш има шанси да го средам и да добијат 3 рутери 3 адреси :)
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
299
Пред неколку месеци пробав преку SWITCH и дирекни 3 пц-а на свичот, мегутоа така само еден ПЦ доби интернет :)
потоа дискутирав со другар што се занимава со мрежи и муабетот беше да си ги дознаам кои се 3те адреси што се за мене и да си ги доделам мануелно и ке тера као :)
 

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
269
Пред неколку месеци пробав преку SWITCH и дирекни 3 пц-а на свичот, мегутоа така само еден ПЦ доби интернет :)
потоа дискутирав со другар што се занимава со мрежи и муабетот беше да си ги дознаам кои се 3те адреси што се за мене и да си ги доделам мануелно и ке тера као :)
Тоа ми е муабетот, ти имаш 3 јавни адреси кои ќе ротираат на транспортната мас адреса од модемот кога ќе смениш уред позади него. Само една ќе биде активна.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
дискутирав со другар што се занимава со мрежи и муабетот беше да си ги дознаам кои се 3те адреси што се за мене и да си ги доделам мануелно и ке тера као
Нема врска ова што ти го кажал другар ти, ти не одредуваш која јавна ке ја земиш туку DHCP-то на провајдерот.
Најдобро да се јавиш кај нив и да ти објаснат што треба да направиш за да ги добиеш тие 3 адреси.
(btw преку PPPoE конекција се најавуваш или?)
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
299
Се јавив и тие што се на „Грижа за корисници“ не ме ни разбираат што прашувам :)
т.е. нивниот одговор е дека не знаат кои ми се 3те IP Адреси, и дека тоа е све автомацки :)
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Земи Switch и кабелот што ти е од интернетот штекни го во switch-от и од него подели 3 кабли до 3 PC-а, во PC-a намести Optain An Ip Address во мрежната и чекај... види кој IP ке ги добијат... ако само 1 од нив добие а останатите 2 останат на Obtaining Ip Address значи имаш само 1 адреса и џабе ке се мачиш.
Ако целта ти е да лимитираш сообраќај на одредени PC-а тогаш земи си MikroTik и не се замарај многу.
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
299
Земи Switch и кабелот што ти е од интернетот штекни го во switch-от и од него подели 3 кабли до 3 PC-а, во PC-a намести Optain An Ip Address во мрежната и чекај... види кој IP ке ги добијат... ако само 1 од нив добие а останатите 2 останат на Obtaining Ip Address значи имаш само 1 адреса и џабе ке се мачиш.
Ако целта ти е да лимитираш сообраќај на одредени PC-а тогаш земи си MikroTik и не се замарај многу.
Тоа го пробав пред неколку месеци, само 1 доби јавна адреса :)
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не се мачи за џабе :)
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
Пробај преку браузер пристапи до модемот директно, мислам дека со 192.168.100.1 беше, евентуално да ги видиш адресите кои што ги има, но искрено се сомневам дека од 15/1 ќе извадиш нешто повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BEST

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Во примерот што му го дадов со Switch-от, во тој случај PC-ата му се DHCP-Client-и, ако он имаше шанси да повлечи 3 јавни адреси како што кажува тогаш секој од компјутерите ке добиеше по една јавна адреса, но тој доби само 1 од тие 3... значи има само 1 јавна и џабе се замара да пробува.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.626
17.121
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Еве, од колега кој ги користи сите три адреси, знам со сигурност дека може, ама е малку трики:
modem -> switch -> router1
-> router2
-> router3
so toa shto, za da gi dobies treba bridge mac tabelata na modemot da bide prazna
so drugi zborovi, da mu napravish reset od struja
poshto modemot shtom zapomni MAC, go pomni se dodeka e uklucen vo struja
i ako si uklucuval vekje drugi uredi niv kje gi pamti
i nema da ti dava novi da priklucis
Da, i dodatno, imaat DHCP snooping.
t.e. CMTS-ot pamti downstram kanal na koj shto go videl mac-ot na korisnikot
shto znachi MORA da vlece IP po DHCP
i na primer, menuvas kanali na modem, go restartiras, se polni modem tabelata so novite mac-ovi
no CMTS-ot seushte gi pamti MAC adresite na starite kanali/frekvencii
se dodeka ne povleces od po novo DHCP DORA
Na kratko, i da se dinamicni adresite, i da se statichni adresite DHCP client ti treba.
Dokolku povleces ip, i posle go namestis na staticka istata racno - kje raboti se dodeka ne smeni kanali modemot ili isprazni L2 MAC tabela CMTS-ot, shto znachi kje raboti samo privremeno so racno namestena IP.
Dodatno, DHCP-to im dava razlicni IP lease-ovi i vrz baza na hostname.
Na primer, ista MAC adresa, drug hostname = druga IP adresa kje ti dade.
Osven ako nemas pobarano staticka IP i nekoj nema racno napraveno bind po mac.

И не очекувајте некој од контакт центар да разбира за што сатанува збор.
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
299
@Oktar

Кажи му на колегата МНОГУ ФАЛА! Тоа е најблиску до тоа што го очекував и е објаснето перфектно! после работа ке си поиграм малку :)
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
299
Пробано и функционира! :D
во моментов можам да потврдам дека функционира со 2 рутера (за 3ти не успеав да пробам бидејки не ми е при рака 3тиот рутер, за тоа покасно, сеа ке тестирам дали може од 2те ИП адреси да симинјам истовремено со макс брзина од 15 Mbps (1.6 MB што би рекол торентот :) )

Edit: Не, не добивам 2х 1.6 МБ
кога едниот симнува торент со 1.6
во моментот кога ке пуштам другиот да го симнува истиот торент,
едниот симнува со до 500 али другиов паѓа на 1.2 што значи со лагирањето, истата брзина останува :)

Технички гледано
ПРЕДНОСТИ:
- различни IP адреси,
- неможат меѓу себе да си пракаат вируси :D
- Растеретување на сообраќајот на „главниот“ рутер.

НЕДОСТАТОЦИ:
- Не се поврзани во истиот LAN, неможат да си разменуваат фајлови.

Али добро е да се знае дека е можно овакво поврзување :)
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.288
Мислења
977.861
Членови
35.578
Најнов член
Milena Milkova
На врв Дно