• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Koristenje na compiled programa na razlicni distribucii?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Mozam li ako zemam (source code) tarball od nekoja programa, da ja iskompajliram pod edna distribucija i nejzinite fajlovi (onie so se instalirat so make install, kade li se tocno instalirat ne znam /usr/local izglea) da gi iskopiram i da ja koristam programata pod druga dristribucija.
 

tanco

Intern
22 април 2008
17
0
Da, mozesh, nema da imash nikakov problem, ako binarnata forma ja shetash od distro na distro, se javuva problem ako ja iskompajlirash na da recheme x64 bitprocesor a ja pushtish na x32 bit.
pri kompajliranje, se generira binarna datoteka, koja generalno e poddrzana od procesorot.
patem, koa kompjirash kod,
nemora da gi barash fajlovite....
so "./configure | make " kje se izgenerira Makefile i kje se iskompajlira kodot i kje dobiesh gotova aplikacija vo direktoriumot kaj sho e source-kodot, ako napravish make install duri togash se rasprostranuva niz filesystem.
taka da mozesh samo da iskompajlirash i da go iskopirash celiot folder na drug sistem..
Pozdrav!
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,704
1,184
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
да можеш, доказ за тоа се Java, Firefox, Skype и слично.

но зависно од програмата, расте и комплексноста на процедурата.
На пр. ако програмата користи некои библиотеки, ќе мораш да пазиш дека ако компјалираш/линкаш со понова библиотека програмата нема да работи на систем со понова библиотека. Ова важи на пр. за библиотеки како glibc, gtk2, glib, libpng итн.

Во Firefox тоа е решено така што се компaјлира на дистрибуција со нешто постари верзии на сите библиотеки, па после бинарниот пакет работи и на поновите.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Може но со запазување на библиотеките ... А зошто не инсталираш gcc на тој компјутер кај што сакаш да правиш нешто и искомпајлирај ја програмата наново
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Bidejki se rabote za Live CD, koe sodrze Linux kernel, nekoi sistemski alatki kako PartImage,Gparted i nekoi drugi raboti.Sea mi treba i programa za rezanje na CD/DVD ali GUI varijanta pa ja najde X-CD-Roast i se prasuvase dali ke mozam da ja iskompajliram pod nekoja druga distribucija na pr. Fedora ili Ubuntu i posle od koa ke ja instaliram so make install da gi najdam instalacionite fajlovi i da gi dodadam na LiveCd-to kako posebna papka (data CD-multisession so Nero) X-CD-Roast na pr. i da ja povikam programata od shell od LiveCdto normalno celata sodrzina na LiveCD ke bide loadirana u RAM za da mozam da go koristam DVD rezaco.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,704
1,184
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
се кладам дека има такви готови дистрибуции.. али ај :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Може да пробаш ... Мислам дека ако све се ископира на потребното место дека ќе работи
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно