Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Користење Google Pay во Македонија

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Екипо, таман ми е подесено за halkpay? Со google pay вака сетирано нема мака, а со халк пеј во пиљара ми одби трансакција а во продавница го ни прочита телефонот.
 

Атачменти

 • Screenshot_2023-12-04-19-36-01-909_com.android.settings.jpg
  Screenshot_2023-12-04-19-36-01-909_com.android.settings.jpg
  95 KB · Прегледи: 73
 • Screenshot_2023-12-04-19-35-59-042_com.android.settings.jpg
  Screenshot_2023-12-04-19-35-59-042_com.android.settings.jpg
  188,5 KB · Прегледи: 75

LEOtechforce

Gaining Experience
13 декември 2019
254
99
Екипо, таман ми е подесено за halkpay? Со google pay вака сетирано нема мака, а со халк пеј во пиљара ми одби трансакција а во продавница го ни прочита телефонот.

Оди во Secure element position и место SIM избери HCE и пробај.

1f87021eac67d1b4c8b128520f6852fa.jpgSent from my iPhone using Tapatalk
 

aleksandarmio

Intern
1 ноември 2023
2
2
 

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
130
118
И после се чудиме и жалиме како ништо не сме имале! Па, чудо и Google Pay што профункционира, а Apple Pay ќе видиме на Св. Никогаш Кешовски.

Apple му било гајле, на банките не им одговарало, наставничката не нѐ сакала, на лево мочал некој министер... не бе македонче, заостанато си во минатиот век!
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.881
2.102
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Голем дел од економијата ни е таква - кешарица. Нема некој специјално да става сиви (накаj црни) пари на сметка само за да може да плаќа со Google Pay.
На темата, успеав да додам Google Pay на саатот ама уште ми е непријатно да платам така :)
 

kosmos78

Gaining Experience
9 јули 2023
130
118
Голем дел од економијата ни е таква - кешарица. Нема некој специјално да става сиви (накаj црни) пари на сметка само за да може да плаќа со Google Pay.
На темата, успеав да додам Google Pay на саатот ама уште ми е непријатно да платам така :)
Да де, како што реков - во минатиот век, и економијата и потрошувачот!

Па, уште непријатно ќе ми било да плаќам со саат! Не му е него непријатно што краде од мене и што ме заостанува, мене да ми било... ооооф...
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
1.062
923
И после се чудиме и жалиме како ништо не сме имале! Па, чудо и Google Pay што профункционира, а Apple Pay ќе видиме на Св. Никогаш Кешовски.

Apple му било гајле, на банките не им одговарало, наставничката не нѐ сакала, на лево мочал некој министер... не бе македонче, заостанато си во минатиот век!
Од народ што чека на шалтер да извади пари што повеќе да кажеме :D
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.301
5.514
Голем дел од економијата ни е таква - кешарица. Нема некој специјално да става сиви (накаj црни) пари на сметка само за да може да плаќа со Google Pay.
На темата, успеав да додам Google Pay на саатот ама уште ми е непријатно да платам така :)
Саатот само за паркинг плаќање на паркомат или кога сум заборавил телефон. Картичка речиси никогаш не вадам (само за во лаунџ хахаха). А зошто да не ставиш 5.000 колку за да ти се најдат?
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.881
2.102
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Саатот само за паркинг плаќање на паркомат или кога сум заборавил телефон. Картичка речиси никогаш не вадам (само за во лаунџ хахаха). А зошто да не ставиш 5.000 колку за да ти се најдат?
Тоа да, ама претпоставувам дека луѓето не сакаат да остават никакви траги дека можеби имаат некои пари од дополнителни приходи. Прво на памет ми текнува на пример земи на пазар колку пари се вртат во кеш. Кај мене на пазар има еден со картица само и толку. Да не правиме муабет за мајстори и слично. Не ги обвинувам, таква е ситуацијата сега за сега...
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.301
5.514
здраво дали може да се прави допуна на Revolut во Македонија??

да ставам пари на revolut па од нејзе на друга карта?
Да. Со дебитна картичка е 2,16% со кредитна е 2,5% провизија од македонски картички од Шпаркасе и Халк. Ако можеш пробај да уплатиш на Aircash.eu па од неа (мислам ти треба пластична картичка прво), може да е без провизија
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Ви благодариме за заинтересираноста.

Во моментот се работи за идно пласирање на услугата Google Pay, засега ја имаме бесплатно услугата HalkPay, која е мобилна апликација достапна за секој клиент со активна платежна картичка од брендот Mastercard / Visa, издадена од Халкбанк АД Скопје.

^халкбанка. Ич не им ја сакам HalkPay. Се молиме на некои терминали дали ќе помине или не.
Плус, default ми беше ставена Visa Platinum, на крај испадна дека нејќе со неа од Х причина, па мораше да ја менувам во MasterCard.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.301
5.514
Ви благодариме за заинтересираноста.

Во моментот се работи за идно пласирање на услугата Google Pay, засега ја имаме бесплатно услугата HalkPay, која е мобилна апликација достапна за секој клиент со активна платежна картичка од брендот Mastercard / Visa, издадена од Халкбанк АД Скопје.

^халкбанка. Ич не им ја сакам HalkPay. Се молиме на некои терминали дали ќе помине или не.
Плус, default ми беше ставена Visa Platinum, на крај испадна дека нејќе со неа од Х причина, па мораше да ја менувам во MasterCard.
Многу е побавна од Гугл пеј или Епл пеј. И што викаш, со молење да помине (прво ја затворам апликацијата, па наново ја отворам за да ме авторизира со прст, па после на Пеј, па назад, па пак пеј хахахаха уште па кога ќе побара псевдо мевдо) ама уште малце, да заврши наградната игра и се враќам на нормалните начини ;)
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Многу е побавна од Гугл пеј или Епл пеј. И што викаш, со молење да помине (прво ја затворам апликацијата, па наново ја отворам за да ме авторизира со прст, па после на Пеј, па назад, па пак пеј хахахаха уште па кога ќе побара псевдо мевдо) ама уште малце, да заврши наградната игра и се враќам на нормалните начини ;)
Не, не ја палам апликацијата воопшто. Местам default на NFC да е Halkpay и така плаќам, со отклучен телефон. Ама се молиме, да. Знае да помине, знае воопшто и да не ја детектира.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.301
5.514
Не, не ја палам апликацијата воопшто. Местам default на NFC да е Halkpay и така плаќам, со отклучен телефон. Ама се молиме, да. Знае да помине, знае воопшто и да не ја детектира.
Ќе ја ставам додека трае наградната игра... (заради Skopska не ја ставав дифолтна...)

Едит: била ставена, ќе пробам без да ја палам Халкпеј да плаќам само со отклучен телефон.
 

sasemkd

Gaining Experience
24 јануари 2010
314
129
Да. Со дебитна картичка е 2,16% со кредитна е 2,5% провизија од македонски картички од Шпаркасе и Халк. Ако можеш пробај да уплатиш на Aircash.eu па од неа (мислам ти треба пластична картичка прво), може да е без провизија
Nema add money na revolut?
Sakam od revolut da stavam pari na ininal turska karta.
 

sasemkd

Gaining Experience
24 јануари 2010
314
129
Кај мене нема вакви опции

Дали acc ви е отворен во Мкд или во друга држава
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.301
5.514
Nema add money na revolut?
Sakam od revolut da stavam pari na ininal turska karta.
Има де. Тие се провизиите.

Imam rodnina vo Grcija samo treba da otvori acc so negov broj mob grcki?
I ke Mozam Jas da ja koristam aplikacijata vo mkd?
Ќе го гонат да даде документи за пријава на данок. Дај линк од тој ининал да видиме од каде можат да се праќаат пари.


И што има ова врска со Гугл Пеј?
 
Последна промена:

Magical

Gaining Experience
15 август 2008
378
397

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.779
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно