• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Користење Apache во XAMPP без зачувување на cache

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Исклучено е во Mozilla cache преку about:config и
browser.cache.disk.enable + browser.cache.memory.enable
Исто во httpd.conf е додаден модулот
LoadModule cache_module modules/mod_cache.so
што останато би можел да сторам
за да не дозволам било каков cache да се запишува од localhost
 
Последна промена:

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Исклучено е во Mozilla cache преку about:config и
browser.cache.disk.enable + browser.cache.memory.enable
Исто во apache.conf е додаден модулот
LoadModule cache_module modules/mod_cache.so
што останато би можел да сторам
за да не дозволам било каков cache да се запишува од localhost
Намести хедер no-cache на бекендот
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Намести хедер no-cache на бекендот
никогаш не ми била блиска Apache документацијата
па ако може нешто поконкретно барем со линк некој...
Благодарам за одвоено време.


Го имам следново и во .htaccess меѓутоа...

Код:
FileETag None
<ifModule mod_headers.c>
Header unset ETag
Header set Cache-Control "max-age=0, no-cache, no-store, must-revalidate"
Header set Pragma "no-cache"
Header set Expires "Wed, 11 Jan 1984 05:00:00 GMT"
</ifModule>
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
никогаш не ми била блиска Apache документацијата
па ако може нешто поконкретно барем со линк некој...
Благодарам за одвоено време.


Го имам следново и во .htaccess меѓутоа...

Код:
FileETag None
<ifModule mod_headers.c>
Header unset ETag
Header set Cache-Control "max-age=0, no-cache, no-store, must-revalidate"
Header set Pragma "no-cache"
Header set Expires "Wed, 11 Jan 1984 05:00:00 GMT"
</ifModule>
Ако користиш php како бекенд, стабви ги следниве хедери:


header("Cache-Control: no-store, no-cache, must-revalidate, max-age=0");

header("Cache-Control: post-check=0, pre-check=0", false);

header("Pragma: no-cache");

Од tapatalk пишувам па мош ндма убо да се форматира текстов
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Ставено во Child Theme ама сеуште го покажува истиот CSS property ...
можеби е помудро да реинсталирам core страна
оти имам backup а во почетна фаза е развојот...?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Builder-от креирал статички CSS, па затоа не ми покажувало измени...
во најдобар ред е сега секоја измена се регистрира...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно