• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Користена графичка за BitMining??

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
Значи вака има еден дечко продава графички користени за BitMining незнам колку точно време али кажа ги купел у 2014та година и сакав да зеам една али полека полека сватив дека мајнинг ја користи графичката на 100тка не и дава да дише 24/7 па сакав да се посоветувам со вас дечки дали вреди да купам една таква графичка иначе станува збор за Sapphire R9 280x Vapor-X и ги дава по 6000 една. :)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,163
3,642
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
ако ги даде по 2000 ден една, земај. ако не...ништо :)
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Значи вака има еден дечко продава графички користени за BitMining незнам колку точно време али кажа ги купел у 2014та година и сакав да зеам една али полека полека сватив дека мајнинг ја користи графичката на 100тка не и дава да дише 24/7 па сакав да се посоветувам со вас дечки дали вреди да купам една таква графичка иначе станува збор за Sapphire R9 280x Vapor-X и ги дава по 6000 една. :)
Може да работи исто како првиот ден кога е купена :). Тестирај ја ако е исправна зимај.
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
687
430
Дa не збoрaм нa прaзнo, нo мислaм декa тaa кaртa некoпaнa нa фoрумoв.и нa реклaмa се нaaгaше зa oкoлу 7к... тaкa дa aкo мислиш мaлтретирaнa кaртa вреди истa ценa кaкo ,,нoвa,, земи јa.
Кaкo шo ти кaжa @spiritBreaker прoбaј зa нискa ценa дa јa земеш, не мoрa 2к aли oкoлу 4
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,163
3,642
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Дa не збoрaм нa прaзнo, нo мислaм декa тaa кaртa некoпaнa нa фoрумoв.и нa реклaмa се нaaгaше зa oкoлу 7к... тaкa дa aкo мислиш мaлтретирaнa кaртa вреди истa ценa кaкo ,,нoвa,, земи јa.
Кaкo шo ти кaжa @spiritBreaker прoбaј зa нискa ценa дa јa земеш, не мoрa 2к aли oкoлу 4
Ја викам 1000 максимум, или еве 800.
ма јас дадов онака пооптимистичка проценка, да не е за џабе...копана е нон стоп, незнаеш кога ќе откаже. 1000че за една, или 2те за 2000 . :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
ма јас дадов онака пооптимистичка проценка, да не е за џабе...копана е нон стоп, незнаеш кога ќе откаже. 1000че за една, или 2те за 2000 . :)
Штом досега не откажала таа ти е топ карта :). Да ја остаи да копа тие 2000 денари што ти сакаш да му ги дадеш ќе ги извади за еден месец. Ако е будала да ти ја шитне за таа цена зимај.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
најмалце 9к за 2-те.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
Значи да го прашам да му зеам една за 3000- 3500 ако даде па ако е добра да зеам уште една? Или да си барам некоја GTX660 или HD 7950 за истата цена 4000-5000-6000 ама шо не е користена за таква хеви дјути ворк? :supershock:
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Значи да го прашам да му зеам една за 3000- 3500 ако даде па ако е добра да зеам уште една? Или да си барам некоја GTX660 или HD 7950 за истата цена 4000-5000-6000 ама шо не е користена за таква хеви дјути ворк? :supershock:
Како ќе знаеш дека не е користена за таков "хеви дјути ворк"?
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,023
2,538
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Значи да го прашам да му зеам една за 3000- 3500 ако даде па ако е добра да зеам уште една? Или да си барам некоја GTX660 или HD 7950 за истата цена 4000-5000-6000 ама шо не е користена за таква хеви дјути ворк? :supershock:
Друже ако има век картата,не е никаков проблем што е копана.Можеш да земеш и некопана па да пушти душа од ништо за брзо време.Единствен проблем е што немаат гаранција.За 4-5к ја би ризикувал( би ризикувал у смисла на немање гаранција,и да не беа копани).

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
Друже ако има век картата,не е никаков проблем што е копана.Можеш да земеш и некопана па да пушти душа од ништо за брзо време.Единствен проблем е што немаат гаранција.За 4-5к ја би ризикувал( би ризикувал у смисла на немање гаранција,и да не беа копани).

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Ахам пошо искрено ја неам користено мајнинг и тие такви работи се иам занимавано со гејминг и стримање и за стримање ке ја зиам преку обс да пробам со тој кодек од графичката баш се консултирав и со едно другарче и ми рече додека не пробаш на лице место не земај пушти некој бенчмарк и спореди со оние од нетот од истата графичка и ако е исти или за малку исти т.е. горе доле земај или па ако не издржи на бенчмаркот не земај сеа се мислам пошо ипак 6000 не се малце а и на ново не е евтина картата гледав кај нас ја нема има само асус од 16к до 22к идат.. а братучедот мој има земено rx 480ка и ми вика земи си за 8к на ново rx 460 на 2gb :(
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Ахам пошо искрено ја неам користено мајнинг и тие такви работи се иам занимавано со гејминг и стримање и за стримање ке ја зиам преку обс да пробам со тој кодек од графичката баш се консултирав и со едно другарче и ми рече додека не пробаш на лице место не земај пушти некој бенчмарк и спореди со оние од нетот од истата графичка и ако е исти или за малку исти т.е. горе доле земај или па ако не издржи на бенчмаркот не земај сеа се мислам пошо ипак 6000 не се малце а и на ново не е евтина картата гледав кај нас ја нема има само асус од 16к до 22к идат.. а братучедот мој има земено rx 480ка и ми вика земи си за 8к на ново rx 460 на 2gb :(
Картата е исправна или не е. Врска нема дали е копана. Убаво ти рекол братучед ти, тестирај ја на ликце место ако е ок зимај. Инаку 280x брише патос со rx 460 2GB
 

Derof

Gaining Experience
16 јануари 2016
119
52
Велес
Derof's setup  
Processor & Cooler
I5 6500
PSU
CM 750 GM
RAM
8 a data 2133mhz
Video card
gtx1060 windforce
Case
CM
Monitor
Dell
OS
Win 10
Ахам пошо искрено ја неам користено мајнинг и тие такви работи се иам занимавано со гејминг и стримање и за стримање ке ја зиам преку обс да пробам со тој кодек од графичката баш се консултирав и со едно другарче и ми рече додека не пробаш на лице место не земај пушти некој бенчмарк и спореди со оние од нетот од истата графичка и ако е исти или за малку исти т.е. горе доле земај или па ако не издржи на бенчмаркот не земај сеа се мислам пошо ипак 6000 не се малце а и на ново не е евтина картата гледав кај нас ја нема има само асус од 16к до 22к идат.. а братучедот мој има земено rx 480ка и ми вика земи си за 8к на ново rx 460 на 2gb :(
16к до 22к за 280x ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
Картата е исправна или не е. Врска нема дали е копана. Убаво ти рекол братучед ти, тестирај ја на ликце место ако е ок зимај. Инаку 280x брише патос со rx 460 2GB
Па дечкото шо ги има користено кажа: "Се продаваат 5 графички карти Sapphire 280x Vapor-X, купени 2014 година. Графичките карти се целосно функционални, без никаков проблем." :hay:
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Па дечкото шо ги има користено кажа: "Се продаваат 5 графички карти Sapphire 280x Vapor-X, купени 2014 година. Графичките карти се целосно функционални, без никаков проблем." :hay:
Остај тоа што ти кажал, земи тестирај на лице место со FurMark: VGA Stress Test, Graphics Card and GPU Stability Test, Burn-in Test, OpenGL Benchmark and GPU Temperature | oZone3D.Net
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
Оке дечки фала за вашето време и за вашите одговори ке размислам до утре може ке идам на ризак да зеам една али пред да зеам кај него ке праиме стрес тест и ако издржи ја зиам ако не ке пробаме со друга! :D
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,316
2,775
скопје
Оке дечки фала за вашето време и за вашите одговори ке размислам до утре може ке идам на ризак да зеам една али пред да зеам кај него ке праиме стрес тест и ако издржи ја зиам ако не ке пробаме со друга! :D
Кај него пробај ги сите 6 една сигурно ќе ти се погоди :D
 

Sm0k3y25

Баниран/a
7 ноември 2012
279
222
5500-6000 вредат на парче копаните 280ки.
Ако си доволно среќен да најдеш некопана, 7000.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,120
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно