• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Корејска компанија ќе гради фабрика за LCD монитори

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
get_img


Изградба на двокатна фабричка хала во технолошко индустриската слободна економска зона „Бунарџик“ крај Скопје, најави денеска корејската компанија „TriView. Co. Limited.“

За таа цел денеска во Скопје беше потпишан Меморандум за разбирање помеѓу македонската влада и корејската компанија.

Меморандумот од македонска страна го потпиша Никола Груевски, додека компанијата со седиште во Сеул ја претставуваше заменик-претседателот Џон Шен.

Вкупната инвестиција е проценета на четири милиони евра, а фабриката треба да биде пуштена кон крајот на идната година.

Се предвидува во новата фабрика да се произведуваат 60.000 телевизори од марката HAYER годишно, во вкупна вредност од 40 милиони долари кои ќе бидат наменети за европскиот пазар.

Извор: Макфакс
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
get_img


Изградба на двокатна фабричка хала во технолошко индустриската слободна економска зона „Бунарџик“ крај Скопје, најави денеска корејската компанија „TriView. Co. Limited.“

За таа цел денеска во Скопје беше потпишан Меморандум за разбирање помеѓу македонската влада и корејската компанија.

Меморандумот од македонска страна го потпиша Никола Груевски, додека компанијата со седиште во Сеул ја претставуваше заменик-претседателот Џон Шен.

Вкупната инвестиција е проценета на четири милиони евра, а фабриката треба да биде пуштена кон крајот на идната година.

Се предвидува во новата фабрика да се произведуваат 60.000 телевизори од марката HAYER годишно, во вкупна вредност од 40 милиони долари кои ќе бидат наменети за европскиот пазар.

Извор: Макфакс
Телевизори? Нели LCD монитори? BTW, истата марка е со компјутерите во школиве :))
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.683
30.133
kalco.ru
Абе Сите се надеваме на ќар од странските инвестиции во маедонија па би требало и од оваа да видиме некој профит ако не друго како што кажаа ќе купуваме поевтини ТВ и монитори:bravo:
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
За ќар ќе имаме сто посто! Убаво ќе биде и тоа што ќе си набавуваме моитори и тв. од фабричка цена. Ова е добра идеја. :bravo:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Ајде :) Полека полека се оправува државава,има инвестиции од странство :)),а за тоа дека ке имаме ќар,сигурно ќе имаме :D
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Не е чудо што они инвестираат кај нас кога им купивме толку многу компјутери...
 

paneval

Intern
2 март 2008
178
1
Sigurno investicijata veke e obezbedena od nasa strana, ja plativme. Sega ke pravat marketing.

Sto se 4 000 000 evra stranska investicija, smeska...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
:bravo: нови вработувања и такве стваре... и ќе се потикне народот да уче ... а не да штрајкува по школиве за глупости.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Инаку еве го официјалниот веб сајт на TriView. Co. Limited.
Како што гледам имаа доста широк асортиман на производи. Што се однесува до нивната производна програма за LCD монитори, погледнете тука. :)
 
1 октомври 2008
278
9
хехе јес ќе се отарасам од CRT конечно ..
убава работа.. ќе бараат луѓе и сигурно ќе имаат добра плата
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Ова е одлично за да ги привлечеме Кина и Јапонија сигурно после ова ќе не нападнат со инвестиции. Ако ништо друго барем кинези ќе имаме повеќе.:bravo:
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Не се радувајте прерано поцекајте малку дали тоа ќе се оствари ви почнавте да летате во облаци спаднете на земја.
:LOL:
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
758
abe opasen e grujo,uspea na korejci da im ja lapne rabotata.super kako za pocetok...jas veruvam deka ke ima uste firmi.:bravo:
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Јас не верувам додека не видам. Вакви најави имало еден куп, и сечење ленти. Нека почне, нека работи некоја година, па ќе коментирам :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.501
17.111
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ако на вести рекле дека ќе се гради, тоа сигурно така ќе биде...:rolleyes:
Ехе, колку ленти испресекоа. Па прослави, коктели...цело време фрштат нови проекти, ама објектите нигде ги нема. Непостоечки компании, ќе инвестирале во Македонија.:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.574
Членови
31.491
Огласи
25
Најнов член
Aleksandarst55
На врв Дно