1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Копирање на табели во Excel

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од barney, 6 Септември 2017.

 1. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Имам неколку xlsx датотеки, секоја од нив со по неколку sheet-a, од кои треба да направам една датотека. Во табелите има формули. Направив нова датотека, правам соодветен sheet, и ги копирам сите полиња од оргиналниот sheet. Проблемот е во тоа што формулите се копираат со референца на оргиналниот sheet, а не со референци на новиот sheet. Не сакам „рачно“ да едитирам формула по формула и да ја бришам референцата на оргиналниот sheet. Дали може да се ископираат формулите без референцата на оргиналниот sheet?
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 3. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Ispracam dve datoteki: orginalnata na angliski i novata na makedonski. Vo makedonskata tabela vo sheet-ot "tabela za troshoci" vo kolonata C moze da se zabelezi deka formulata e kopirana so referenca: '[Orginalna tabela]Orginalen sheet!orginalna formula', a mene mi treba samo delot 'orginalna formula' bez nikakvi referenci.
   

  Прикачени датотеки:

 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ми се чини невозможно баш како што тврдиш. Оригинална формула ти е само содржина на ќелија и тоа од worksheet што не постои во новата (нема Cashflow туку Тек на парите) табела.

  Ако ти е целта да биде исто како во оригиналот ама преведено, тргни од оригиналната табела, сними ја под ново име и само преведувај во неа (или ископирај го текстот на преводот од „новава“). Така ќе се средат и референците. После ќе можеш и нешто да скратиш, ама не претерувај за да не се растурат врските.

  Или пробај вака:
  upload_2017-9-7_0-20-23.png
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 5. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Tochno e toa deka orginalnata formula e sodrzina na kelija, ama pred kelijata vo noviot Excel dokument stava referenca na orginalniot Excel dokument, potoa na orginalniot sheet (Cashfllow) i potoa adresata na samata kelija. Ova znachi deka sodrzinata na kelijata vo voviot dokument ce bide prevzemena od sodrzinata na kelijata referencirana vo orginalniot dokument. Ako na primer go izbrisham orginalniot dokument, vo kelijata vo noviot dokument ce imam error. Jasno e deka keliite vo noviot dokument se iskopirani od starriot, no ne sakam keliite vo noviot dokument da referenciraat na sodrzina od stariot dokument. Sakam da referenciraat na sodrzina od noviot dokument (odnosno od sheet-ot Тек на парите) no so kopiranje ne se dobiva toa.
  Ne mozam da go koristam stariot dokument bidejki imam ushte nekolku dokumenti so po nekolku sheet-a, i ovie sheet-ovi ce treba da gi dodadam vo noviot dokument, odnosno povtorno ce treba da primenam kopiranje, a so samoto toa povtorno ce mi se javat istite problemi.
   
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Well, второто решение го виде? Со search & replace?
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...