• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Копчиња на тастатура ПРОБЛЕМ

rocker

Intern
24 септември 2013
8
0
На мојот лаптоп пред некое време престанаа да работат одредени копчиња, и тоа: w r u i [ ], како и некои бројки од нумеричката тастатура. Сменив нова тастатура, пак истиот проблем. Пробав да апдејтирам, вика дека е последната верзија на драјверот. Имате идеја??
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.116
8.436
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Има две опции, или конекторот на плочата да не чини, што е малку веројатно, или I/0 контролерот да испуштил душа. Ваљда не си до толку баксуз двете тастатури да имаат ист дефект. Во секој случај проблемот не е софтверски.
 

rocker

Intern
24 септември 2013
8
0
Изгледа здрав колку шо гледам.. Сумљив ми е виндоусот: не ми е активиран и во последно време многу работи откажаа да работат како шо треба - security center, updates и некои други битни ствари. Ама којзнае дали е од тоа тастатурава..
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.116
8.436
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не е софтверски, мислам до оперативниот, биди сигурен.
 

rocker

Intern
24 септември 2013
8
0
Има две опции, или конекторот на плочата да не чини, што е малку веројатно, или I/0 контролерот да испуштил душа. Ваљда не си до толку баксуз двете тастатури да имаат ист дефект. Во секој случај проблемот не е софтверски.
Ваљда не сум толку баксуз :):)... сеа сум на екстерна тастатура ама не ја бива вака, не е тоа тоа... а ме мрзи да преинсталирам виндоус, ама ќе треба кај и да е пошто како шо спомнав, многу други сервиси почнаа да откажуваат...
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.116
8.436
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ако си вичен да чепкаш електроника и имаш способност да пратиш инструкции шеми и да поседуваш алат, можам да ти асистирам, во спротивно само на сервис.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.116
8.436
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Однеси ја кај даниел он ке ја среде , џабе се допишувате овака.

Ја да понудам помош да не биде само од корист сум на форумов како што тврдат некои, а истите тие се активни највише у секција продавам.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
280
148
Лаптопот не го имав укључено скоро месец дена, ретко го користам. Пред малце го вклучив и приметив не ми работи буквата о. Од електроника не се разбирам. Најверојатно не е софтверски провчем нели, за на мајстор ќе да е?!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.141
Мислења
894.196
Членови
31.860
Огласи
327
Најнов член
badot
На врв Дно