1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конвертирање на податоци внесени со мк во en

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од and_2009, 7 Декември 2011.

 1. and_2009

  and_2009
  Intern

  8
  0
  3 Јули 2007
  Здраво,

  Дали некој би можел да ми помогне.

  Ми треба начин да може да се конвертира Внесен Податок со македноска Подршка во Латиница....
  На пример: Тастатура да се конвертира во Tastatura
   
 2. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  во [оваа тема] имаш еден куп такви конвертори.

  колку за информација пребарувачот си функционира одлично и ако ти треба нешто друго слободно користи го. ;)
   
 3. and_2009

  and_2009
  Intern

  8
  0
  3 Јули 2007
  Ми треба начин, функција во VB6 која би ја вградил во моја апликација, во која на пример името и презимето се внесуваат во база со мк и во секој документ се печатат на кирилица, а на само еден документ морам да печатам на латиница
   
 4. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Функција... за во база мислам имаше системски mssql функции доколку користиш mssql. А во VB6, што знам, направи 2 листи со сите карактери од латиница и кирилица и само заменувај ги соодветно.
   
 5. and_2009

  and_2009
  Intern

  8
  0
  3 Јули 2007
  Napraviv nesto i Funkicionira eve go kodot:

  Public Function CyrilicToLatin(ByVal inW As String) As String
  Dim cyrilicArray(62, 62) As String
  Dim i As Integer

  'MALI BUKVI
  cyrilicArray(1, 0) = "à"
  cyrilicArray(1, 1) = "a"
  cyrilicArray(2, 0) = "á"
  cyrilicArray(2, 1) = "b"
  cyrilicArray(3, 0) = "â"
  cyrilicArray(3, 1) = "v"
  cyrilicArray(4, 0) = "ã"
  cyrilicArray(4, 1) = "g"
  cyrilicArray(5, 0) = "ä"
  cyrilicArray(5, 1) = "d"
  cyrilicArray(6, 0) = "ƒ"
  cyrilicArray(6, 1) = "dj"
  cyrilicArray(7, 0) = "å"
  cyrilicArray(7, 1) = "e"
  cyrilicArray(8, 0) = "æ"
  cyrilicArray(8, 1) = "z"
  cyrilicArray(9, 0) = "ç"
  cyrilicArray(9, 1) = "z"
  cyrilicArray(10, 0) = "¾"
  cyrilicArray(10, 1) = "dz"
  cyrilicArray(11, 0) = "è"
  cyrilicArray(11, 1) = "i"
  cyrilicArray(12, 0) = "¼"
  cyrilicArray(12, 1) = "j"
  cyrilicArray(13, 0) = "ê"
  cyrilicArray(13, 1) = "k"
  cyrilicArray(14, 0) = "ë"
  cyrilicArray(14, 1) = "l"
  cyrilicArray(15, 0) = "š"
  cyrilicArray(15, 1) = "lj"
  cyrilicArray(16, 0) = "ì"
  cyrilicArray(16, 1) = "m"
  cyrilicArray(17, 0) = "í"
  cyrilicArray(17, 1) = "n"
  cyrilicArray(18, 0) = "î"
  cyrilicArray(18, 1) = "o"
  cyrilicArray(19, 0) = "ï"
  cyrilicArray(19, 1) = "p"
  cyrilicArray(20, 0) = "ð"
  cyrilicArray(20, 1) = "r"
  cyrilicArray(21, 0) = "ñ"
  cyrilicArray(21, 1) = "s"
  cyrilicArray(22, 0) = "ò"
  cyrilicArray(22, 1) = "t"
  cyrilicArray(23, 0) = ""
  cyrilicArray(23, 1) = "k"
  cyrilicArray(24, 0) = "ó"
  cyrilicArray(24, 1) = "u"
  cyrilicArray(25, 0) = "ô"
  cyrilicArray(25, 1) = "f"
  cyrilicArray(26, 0) = "õ"
  cyrilicArray(26, 1) = "h"
  cyrilicArray(27, 0) = "ö"
  cyrilicArray(27, 1) = "c"
  cyrilicArray(28, 0) = "÷"
  cyrilicArray(28, 1) = "ch"
  cyrilicArray(29, 0) = "Ÿ"
  cyrilicArray(29, 1) = "dz"
  cyrilicArray(30, 0) = "ø"
  cyrilicArray(30, 1) = "s"
  cyrilicArray(31, 0) = "œ"
  cyrilicArray(31, 1) = "nj"

  ' GOLEMI BUKVI
  cyrilicArray(32, 0) = "À"
  cyrilicArray(32, 1) = "A"
  cyrilicArray(33, 0) = "Á"
  cyrilicArray(33, 1) = "B"
  cyrilicArray(34, 0) = "Á"
  cyrilicArray(34, 1) = "V"
  cyrilicArray(35, 0) = "Ã"
  cyrilicArray(35, 1) = "G"
  cyrilicArray(36, 0) = "Ä"
  cyrilicArray(36, 1) = "D"
  cyrilicArray(37, 0) = ""
  cyrilicArray(37, 1) = "DJ"
  cyrilicArray(38, 0) = "Å"
  cyrilicArray(38, 1) = "E"
  cyrilicArray(39, 0) = "Æ"
  cyrilicArray(39, 1) = "Z"
  cyrilicArray(40, 0) = "Ç"
  cyrilicArray(40, 1) = "Z"
  cyrilicArray(41, 0) = "½"
  cyrilicArray(41, 1) = "DZ"
  cyrilicArray(42, 0) = "È"
  cyrilicArray(42, 1) = "I"
  cyrilicArray(43, 0) = "£"
  cyrilicArray(43, 1) = "J"
  cyrilicArray(44, 0) = "Ê"
  cyrilicArray(44, 1) = "K"
  cyrilicArray(45, 0) = "Ë"
  cyrilicArray(45, 1) = "L"
  cyrilicArray(46, 0) = "Š"
  cyrilicArray(46, 1) = "LJ"
  cyrilicArray(47, 0) = "Ì"
  cyrilicArray(47, 1) = "M"
  cyrilicArray(48, 0) = "Í"
  cyrilicArray(48, 1) = "N"
  cyrilicArray(49, 0) = "Î"
  cyrilicArray(49, 1) = "O"
  cyrilicArray(50, 0) = "Ï"
  cyrilicArray(50, 1) = "P"
  cyrilicArray(51, 0) = "Ð"
  cyrilicArray(51, 1) = "R"
  cyrilicArray(52, 0) = "Ñ"
  cyrilicArray(52, 1) = "S"
  cyrilicArray(53, 0) = "Ò"
  cyrilicArray(53, 1) = "T"
  cyrilicArray(54, 0) = ""
  cyrilicArray(54, 1) = "K"
  cyrilicArray(55, 0) = "Ó"
  cyrilicArray(55, 1) = "U"
  cyrilicArray(56, 0) = "Ô"
  cyrilicArray(56, 1) = "F"
  cyrilicArray(57, 0) = "Õ"
  cyrilicArray(57, 1) = "H"
  cyrilicArray(58, 0) = "Ö"
  cyrilicArray(58, 1) = "C"
  cyrilicArray(59, 0) = "×"
  cyrilicArray(59, 1) = "CH"
  cyrilicArray(60, 0) = ""
  cyrilicArray(60, 1) = "DZ"
  cyrilicArray(61, 0) = "Ø"
  cyrilicArray(61, 1) = "SH"
  cyrilicArray(62, 0) = "Œ"
  cyrilicArray(62, 1) = "NJ"


  For i = 0 To 62
  inW = Replace(inW, cyrilicArray(i, 0), cyrilicArray(i, 1))
  Next i

  CyrilicToLatin = inW
  End Function
   

Сподели

Вчитување...