1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Конвертер на текстови

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Pinceta, 21 oктомври 2011.

 1. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Здраво луѓе,

  сакам да ви го представам конвертерот кој ненормално ми заврши работа околу дипломска работа која пола беше пишувана со македонски фонт а пола со македонска подршка.
  Кога ќе го отвориш документот на компјутер кој нема македонски фонт (кој ретко кој го користи во денешно време) го чита преку латинската подршка т.е фонтот и ги добивате тие знаците (објаснето онака за бегинери :p ) Предходно користев некои си бугарски сајтови што беа дури смешни, за ' ч ' буквата ја конертираше во ' 4 ' , буквата ' ш ' во ' 6 ' и некои си слични конверзии со помош на бројки : ]

  Овој конвертер има 4 вида на конверзија:
  MK Кирилица во EN Латиница -> Пример: "опшѓлчќ" во "opshgjlchkj".
  EN Латиница во MK Кирилица -> Пример: "opshgjlchkj" во "опшѓлчќ".
  MK Кирилица во MK со латинскиот фонт -> Пример: "опшѓлчќ" во "op{|l~}".
  MK со латинскиот фонт во MK Кирилица -> Пример: "op{|l~}" во "опшѓлчќ".

  Можете да го занемарите мојот текст каде што објаснувам некои работи, него сакам да го споделам овој линк на оние кој не го знаат, а сигурно ќе им притреба некогаш. И едно големо браво за оние кој вложиле труд да го направат, иако не е тешко за изработка. Али тој е единствениот конвертер кој конвертира ваков тип на текстови, значи нагласувам ТЕКСТОВИ не зборчиња.

  Значи се работи за: http://alati.org/enmk/

  И уште еднаш големо благодарам до тимот или тој што го направил конвертеров онлајн. ( и секако има и други корисни алатки )

  Поздрав.  примерот е земен од страната.
   
  На Alucard, Devojkata, StalkeR и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
 3. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  дада, го знам тоа :) ова само во домашни услови, на сопствен компјутер.
  али кога си во лабораторија или на друго место, побрзо ќе сработиш со оваа алатка која е онлајн, бидејќи преведува цели текстови. Незнам точно колку карактери може да прочита и конвертира, треба да го тестираме и тоа да го наведеме :) Многу сакав да го споделам и со другите бидејќи многу ми помогна.

  фала за реп.
   
  1 person likes this.
 4. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  554
  3 Април 2008
  shameless self-advertising
  http://damjan.softver.org.mk/convertor/

  конвертира ODF документи… при тоа, текстот што треба да остане на латициница си останува на латиница.
   
  1 person likes this.
 5. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  453
  385
  28 Јануари 2008
  Машко
  Снимете си го долново во фајл со екстензија .bas и импортирајте го како Macro vo MS WORD. Потоа со ранување на макроата си конвертирате што сакате. Работи со цели документи или со селекции од документите во двете насоки.

  П.С. Подолу во кодот каде што има кирилица треба да бидат секвенците:
  ЊЏЅ љрст
  (едиторит нешто не ги прикажува како што треба)


  Attribute VB_Name = "NewMacros1"
  Sub Konvert_Vo_Makedonski_Arial_CEL() ' makro
  Attribute Konvert_Vo_Makedonski_Arial_CEL.VB_Description = "Macro created 17.04.02 by Jovkovski Jovko"
  Attribute Konvert_Vo_Makedonski_Arial_CEL.VB_ProcData.VB_Invoke_Func = "Normal.NewMacros1.Konvert_Vo_Makedonski_Arial"
  Konverting "LK", "Arial"
  End Sub

  Sub Konvert_Vo_Latinica_MacCSwiss_CEL() ' makro
  Konverting "KL", "Mac C Swiss"
  End Sub

  Sub Konvert_Vo_Makedonski_Arial_Select()

  Selection.Font.Name = "Arial"
  Selection = VratiZbor(Selection, "LK")
  End Sub

  Sub Konvert_Vo_Latinica_MacCSwiss_Select()

  Selection.Font.Name = "Mac C Swiss"
  Selection = VratiZbor(Selection, "KL")
  End Sub


  Sub Konverting(ByVal Kako As String, fnt As String)
  Selection.HomeKey Unit:=wdStory
  i = 0
  j = 1
  While (i <> j)
  Selection.MoveRight Unit:=wdWord, Count:=1, Extend:=wdExtend
  A$ = Selection.Text
  If IsNull(A$) Or IsObject(A$) Or Asc(Mid(A$, 1, 1)) = 13 Then
  GoTo tamu
  End If
  B$ = VratiZbor(A$, Kako)
  Selection.Text = B$
  tamu:
  i = Selection.Start
  Selection.MoveRight Unit:=wdCharacter, Count:=1
  j = Selection.End
  If i = j Then GoTo gotovo
  Wend
  gotovo:
  SmeniFont (fnt)
  End Sub

  Function VratiZbor(ByVal S As String, Kako As String) As String
  Const Lat = "@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ{^}\_`abcdefghijklmnopqrstuvwxyz[~]|"
  Kir = "ЖАБЦДЕФГХИЈКЛМНОПЉРСТУВЊЏЅЗшЧќЃ_жабцдефгхијклмнопљрстувњџѕзШчЌѓ"
  Dim src, des As String
  If Kako = "LK" Then ' Latinica vo Kirilica
  src = Lat
  des = Kir
  Else ' Kirilica vo Latinica
  src = Kir
  des = Lat
  End If
  P$ = ""
  For i = 1 To Len(S$)
  s2 = Mid$(S, i, 1)
  nPos = InStr(1, src, s2, 0)
  If nPos > 0 Then
  s2 = Mid$(des, nPos, 1)
  End If
  P$ = P$ + s2
  Next
  VratiZbor = P
  End Function

  Sub SmeniFont(ByVal fnt As String)
  Selection.HomeKey Unit:=wdStory
  Selection.EndKey Unit:=wdStory, Extend:=wdExtend
  Selection.Font.Name = fnt
  End Sub
   
 6. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
  @Pinceta: Значи денеска како ми се нашол конверторот, немаш појма колку работа си ми завршил, Реп+

  Во комбинација со Oscar's Renamer и CopyFilenames, преименував еден тон слики искуцани на кирилица, за да бидат SEO.

  Фала ти уште еднаш за линкот :bravo:
   
 7. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Нема проблем Горан, ја ти кажувам и помагав на братучетка ми за дипломска нешо, и тоа текстот и беше катастрофа, и ненормално ми помогна конвертерот.

  Иначе Алек, тоа е таман за дома. Да не се бара по онлајн конвертери, дома афтоматски ќе си го средиш текстот. Ама па кога не си дома е лошто :) затоа овој конвертер е перфектен : ]
   

Сподели

Вчитување...